آکسفام اعلام کرد:

فروش سلاح‌های انگلیس به عربستان، عامل طولانی شدن جنگ یمن

 فروش سلاح‌های انگلیس به عربستان، عامل طولانی شدن جنگ یمن
دوشنبه 4 اسفند 1399 - 12:50

گاردین نوشت: آکسفام (یکی از بزرگترین سازمان‌های بین‌المللی امدادرسانی برای ریشه‌کن کردن فقر، گرسنگی و بی‌عدالتی) دولت انگلیس را به دلیل فروش تجهیزات نظامی از جمله تجهیزات سوخت گیری هوایی به عربستان، به طولانی شدن جنگ یمن متهم کرده است.

العالم ـ یمن

روزنامه گاردین نوشت این سازمان بین المللی نقش انگلیس و تجهیزات نظامی آن در جنگ یمن را در حالی مطرح کرده که بیم آن می رود نیروهای هوایی عربستان از چنین تجهیزاتی برای بمباران یمن استفاده کرده باشد.

براساس گزارش تارنمای سازمان مبارزه با تجارت اسلحه در انگلستان، عربستان سعودی بزرگترین خریدار سلاح های ساخت انگلیسی است.

حجم معاملات نظامی این دو کشور در دوره زمانی ۲۰۱۵-۲۰۱۷ بیش از ۱۳ میلیارد پوند بوده و بیشتر معاملات شامل سلاح ، مهمات و تجهیزات نظامی بوده است.

هرچند محمد بن سلمان ولیعهد عربستان در آخرین سفر خود به انگلیس نتوانست معامله تسلیحاتی برای خرید ۴۸ جنگنده تایفون را امضا کند اما مذاکرات ریاض و لندن شاهد پیشرفت چشمگیری در مسیر تحقق این معامله بوده است.

گاردین نوشت : مجوز صادرات فناوری تجهیزات سوخت رسانی به دولت ریاض تابستان گذشته همزمان با لغو محدودیت های فروش تسلیحات و فروش ۱.۴ میلیارد پوندی سایر سلاح ها و تجهیزات صادر شد. چنین تجهیزاتی به پرواز طولانی تر هواپیماهای جنگی همزمان با تشدید اختلافات در جنگ یمن کمک خواهد کرد.

سَم نادال رئیس «سیاست و حمایت» آکسفام گفت: همزمان با درخواست آمریکا برای پایان دادن به جنگ یمن، بریتانیا در مسیر مخالفی حرکت می کند و حمایت خود را از جنگ خشونت آمیز یمن به سرکردگی سعودی ها با افزایش فروش سلاح و تجهیزات سوخت مجدد که می تواند حملات هوایی را تسهیل کند، افزایش داده است.

گاردین نوشت: درگیری ها در حومه «مآرب» آخرین پایگاه دولت مورد حمایت ریاض در شمال تشدید شده است. حوثی ها تلاش می کنند این شهر راهبردی را تصرف کنند و این امر ائتلاف تحت امر عربستان را به انجام حملات برای جلوگیری از پیشروی آنها وادار کرده است.

تا همین چند وقت پیش شهر مارب سرپناه آوارگان درگیری ها از نقاط دیگر یمن بود.

آکسفام تخمین زده که تاکنون ۸۴۰ هزار آواره در ده ها هزار کمپ در شهر مارب و اطراف آن زندگی می کنند و و اعضای این سازمان در دیدار اخیر خود از این شهر مشاهده کردند که بسیاری از مردم در خیابان ها و کنار درب خانه ها خوابیده اند.

این سازمان خیریه بریتانیایی از هر دو طرف درگیر خواسته فورا آتش بس را اجرا کنند و از انگلیس خواسته صادرات همه تسلیحاتی را که ممکن است در عملیات تهاجمی استفاده شود متوقف کند.

ایتالیا چند روز پیش اعلام کرد فروش موشک به عربستان را متوقف کرده است.

با این حال بریتانیا در مقابل فشارها همزمان با تشدید وخامت اوضاع انسانی مقاومت کرده است. درگیری در یمن از سال ۲۰۱۴ شروع شد و به مرگ مستقیم و غیرمستقیم دویست هزار نفر منجر شد.

هفته گذشته نمایندگان سازمان ملل در گزارش به شورای امنیت درباره تشدید خشونت در جنگ یمن و قرار گرفتن ۵ میلیون غیرنظامی در یک قدمی قحطی و گرسنگی هشداردادند.

وزیران انگلیس از جمله دومنیک راب وزیر خارجه و لیز تراس وزیر تجارت بین المللی افزایش صادرات سلاح به عربستان را در سه ماهه سوم سال ۲۰۲۰ تصویب کردند.

به گزارش ایرنا، صادارت سلاح در مجموع ۱.۴ میلیارد پوند انگلیس ارزش داشت و شامل صادرات تجهیزات هوایی سوخت نجدد و قطعات مربوطه تحت مجوز صادرات و ترکیبات بمب به ارزش تقریبی ۷۰۰ میلیون پوند و موشک های زمین به هوا به ارزش ۱۰۰ میلیون پوند بود.

ائتلاف جنگ یمن به سرکردگی عربستان از زمان ورود به این جنگ و کشتار غیرنظامیان و آوارگان به کمک های تجهیزات نظامی غرب متکی بوده است.

بر اساس پروژه داده های یمن که حملات را پیگیری می کند ۱۰ درصد از ۱۲۵ حمله هوایی ائتلاف جنگ در یمن در ژانویه با هدف قرار دادن اماکن محل حضور غیرنظامیان در ماه ژانویه رکورد زد و ۱۳ درصد از حملات اهداف نظامی را نشانه گرفتند.

براورد می شود ۸۰ درصد حملات هوایی هنگامی انجام می شود که یک هواپیمای جنگی فرصتی را برای حمله در یک منطقه درگیر پیدا می کند. هواپیماها بلافاصله بعد از بلندشدن از زمین می توانند برای مدت طولانی تری برای یافتن اهداف خود در یک منطقه جنگی به عملیات گشت زنی ادامه دهند.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها