7 کشته در حمله به شبکه برق ملی عراق

7 کشته در حمله به شبکه برق ملی عراق
شنبه 12 تير 1400 - 23:45

دولت عراق اعلام کرد که در حملات چند روز اخیر به شبکه برق ملی این کشور دست کم 7 نفر کشته و 11 نفر مجروح شدند.

العالم - عراق

دولت عراق روز شنبه خبر داد که در حملات مختلف به شبکه برق این کشور در مناطق متعدد، دست کم 7 نفر کشته و 11 نفر دیگر مجروح شدند.

بر اساس اعلام دولت عراق، در این حملات دست کم 61 خط اصلی شبکه برق ملی این کشور تخریب شده است.

چند روز پیش برخی منابع آگاه از استعفای «ماجد مهدی حنتوش» وزیر برق عراق به دلیل عدم تامین برق مورد نیاز شهروندان عراقی در فصل گرما، خبر دادند و اعلام کردند که «مصطفی الکاظمی» نخست‌وزیر نیز با این استعفا موافقت کرده است و رسما این خبر اعلام خواهد شد.

همزمان با اعلام رسانه‌ای استعفای وزیر برق عراق، شرکت توزیع برق در جنوب این کشور، (سه‌شنبه - ۲۹ ژوئن) از توقف فعالیت کلیه نیروگاه‌های مناطق جنوبی عراق بدون اطلاع از دلیل آن، خبر داد و اداره برق «میسان» اعلام کرد که، برق در چهار استان ذی‌قار، بصره، میسان و السماوه قطع شده است.

«احمد موسی» سخنگوی وزارت برق عراق نیز طی سخنانی گفت: «این وزارت‌خانه هدف جنگی بی‌برنامه یا برنامه‌ریزی شده قرار گرفته تا مردم اذیت شوند. طی تنها نه روز ، ۳۱ خط انتقال برق با مواد منفجره هدف قرار گرفت. باید تحقیقات در این زمینه صورت بگیرد».

تروریست‌های داعش، ماه‌هاست که بر روی عملیات‌های خرابکارانه سازمان‌دهی شده در شبکه توزیع برق عراق، برای ایجاد هرج و مرج در این کشور حساب کرده‌اند و از آن به عنوان یک‌تاکتیک برای به ستوه درآوردن مردم عراق استفاده می‌کنند و طی این چند‌ماه موجب قطعی برق در اغلب بخش‌های استانهای صلا.ح‌الدین، کرکوک و دیالی شد‌ه‌اند.

برج‌های انتقال برق در مناطق دور دست و دور از حضور نیروهای امنیتی در استان‌هایی چون دیالی، کرکوک و صلاح‌الدین اغلب هدف حملات تروریست‌های داعش قرار می‌گیرد. به نظر می‌رسد که بقایای داعش در این استان‌ها برای ابراز وجود و تقویت روحیه خود با هدف فشار و آسیب به دولت عراق و تشدید نارضایتی مردم این کشور از شرایط خود، حملات برنامه‌ریزی شده‌ای برای هدف قرار دادن خطوط انتقال برق انجام می‌دهند.

دسته بندی ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها