خنثی‌سازی عملیات تروریستی در ترکیه/ ۵۰ عضو سازمان گولن بازداشت شدند

خنثی‌سازی عملیات تروریستی در ترکیه/ ۵۰ عضو سازمان گولن بازداشت شدند
سه شنبه 15 تير 1400 - 16:15

یک تروریست داعشی و پنجاه مظنون به همکاری با عوامل کودتای نافرجام پنج سال پیش ترکیه، در جریان عملیات‌های پلیس در چندین استان این کشور بازداشت شدند.

العالم _ ترکیه

سیاست آنکارا در پاکسازی نهادها و سازمان‌های دولتی از اعضا و وابستگان جنبش «فتح‌الله گولن» واعظ و اپوزیسیون آمریکانشین دولت ترکیه همچنان ادامه دارد.

به نوشته خبرگزاری «آناتولی» دادستانی آنکارا امروز (سه‌شنبه) برای ۶۶ نفر از مظنونان به همکاری با سازمان گولن و دست‌داشتن در کودتای نافرجام پانزدهم جولای ۲۰۱۶ حکم بازداشت صادر کرد.

این افراد به استفاده از نرم‌افزار «بای‌لاک» - برنامه‌ مورد استفاده عوامل گولن در شب کودتا – متهم شده‌اند. مقامات ترکیه‌ می‌گویند عوامل کودتای سال قبل پس از آنکه گروه‌های ارتباطی آنها در شبکه اجتماعی «واتس‌آپ» لو رفته بود، از نرم‌افزار بای‌لاک برای هماهنگی استفاده کردند.

عملیات امروز نیروهای امنیتی ترکیه به صورت همزمان در چندین استان ترکیه انجام گرفت که از میان مظنون‌هایی که برایشان حکم بازداشت صادر شده بود، ۵۰ نفر دستگیر شدند.

به نوشته آناتولی، افراد بازداشتی از سوی سازمان گولن مأمور شده بودند که با شرکت کردن در آزمون‌های مربوطه، به دستگاه قضائی ترکیه نفوذ کنند.

آنکارا سازمان گولن را - که به گفته دولتمردان این کشور، اعضای آن به صورت مویرگی در بیشتر نهادها و سازمان‌های دولتی ترکیه نفوذ کرده بودند - تروریستی و عامل کودتای نافرجام ۱۵ جولای ۲۰۱۶ می‌داند و از آمریکا خواسته که او را به ترکیه بازگرداند. در جریان این کودتا که توسط تعداد زیادی از نظامیان ترکیه و با توسل به ادوات ارتش مانند تانک، جنگنده و بالگرد انجام شد، حدود ۲۵۰ نفر کشته و بیش از دو هزار نفر زخمی شدند.

از سوی دیگر روزنامه «دیلی صاباح» نیز گزارش داد که نیروهای امنیتی ترکیه امروز یک داعشی را که قصد داشت در استان آدانا عملیات تروریستی انجام دهد، بازداشت کردند.

این تروریست ۴۱ ساله ملقب به «ابو احمد»، که توسط یگان‌های ضد تروریسم ترکیه به دستور سازمان ملی اطلاعات این کشور (میت) بازداشت شد - در حال برنامه‌ریزی برای بمب‌گذاری و کشتار مردم بود.

بر اساس این گزارش، وی قصد داشت اعضای داعش را در ترکیه، بعد از بازداشت «محموت اوزدن» سرکرده آنها در سال ۲۰۲۰، بار دیگر سازماندهی کند و با داعشی‌های داخل سوریه نیز برای حملات تروریستی در ترکیه ارتباط برقرار می‌کرد.

به نوشته دیلی صاباح، مأموران امنیتی ترکیه همچنین از محل اختفای وی، مواد منفجره، دستگاه‌های دیجیتال و اسناد مربوط به اعضای ارشد گروه تروریستی داعش کشف و ضبط کردند.

فارس

دسته بندی ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها