اتحادیه اروپا: بازیگران تونس، آرامش خودشان را حفظ کنند

اتحادیه اروپا: بازیگران تونس، آرامش خودشان را حفظ کنند
سه شنبه 5 مرداد 1400 - 15:01

سخنگوی کمیسیون اروپا در واکنش به اقدام رئیس‌جمهور تونس در برکناری نخست‌وزیر و تعلیق پارلمان این کشور از همه بازیگران تونس خواست آرامش خودشان را حفظ کنند.

العالم - اروپا

سخنگوی کمیسیون اروپا در ادامه واکنش‌ها به تحولات اخیر تونس خواستار احترام گذاشتن به قانون اساسی این کشور شد.

شامگاه یکشنبه تونس با اقدام «قیس سعید» رئیس جمهور این کشور در اعلام برکناری نخست‌وزیر و تعلیق فعالیت پارلمان وارد یک بحران بزرگ شد.

مخالفان رئیس‌جمهور تونس این اقدام او را «کودتا» و نقض قانون اساسی خواندند اما قیس سعید اعلام کرد که در پاسخ به مطالبات مردمی، طبق اصل ۸۰ قانون اساسی تصمیم گرفته اداره کابینه را تا زمان انتخاب نخست‌وزیر جدید، خود برعهده بگیرد و ضمن تعلیق فعالیت پارلمان مصونیت سیاسی نمایندگان را لغو ‌کند.

تصمیم رئیس جمهور تونس، یک روز پس از اعتراضات شدید مردمی علیه دولت و حزب میانه‌رو و اسلام‌گرای «النهضه» که بزرگترین حزب پارلمانی کشور محسوب می‌شود، اتخاذ شد. دلیل اعتراضات مردمی، افزایش مبتلایان به ویروس کرونا، افزایش خشم از شکاف سیاسی مزمن ایجاد شده در کشور و مشکلات اقتصادی بود.

به گزارش خبرگزاری رویترز، اتحادیه اروپا در واکنش به تنش‌های اخیر در تونس از «همه بازیگران تونسی» خواست به قانون اساسی این کشور و حاکمیت قانون احترام بگذارند و از خشونت بپرهیزند.

سخنگوی کمیسیون اروپا در اظهارنظری درباره تحولات تونس اعلام کرد: «ما (اتحادیه اروپا) از نزدیک در حال رصد آخرین تحولات در تونس هستیم».

وی افزود: «ما از همه بازیگران تونسی می‌خواهیم به قانون اساسی، نهادهای این کشور و حاکمیت قانون احترام بگذارند. ما همچنین از آنها می‌خواهیم که آرامش خودشان را حفظ کنند و به منظور حفظ ثبات کشور از هرگونه توسل به خشونت بپرهیزند».

فارس

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها