ارزیابی احتمال درگیری روسیه و آمریکا در دریای سیاه

ارزیابی احتمال درگیری روسیه و آمریکا در دریای سیاه
دوشنبه 11 مرداد 1400 - 08:13

مدیر موسسه کشورهای مستقل مشترک المنافع در تحلیلی به ارزیابی درگیری نظامی احتمالی بین ایالات متحده و روسیه در دریا پرداخته است.

العالم ـ اروپا

بنابر گزارش اسپوتنیک، سرگئی گورباچف کاپیتان و مدیر موسسه کشورهای CIS در شبه جزیره کریمه، خاطرنشان کرد: روسیه و ایالات متحده توافق کرده اند که از وقوع حوادث نظامی در دریا در نزدیکی سرزمین خود جلوگیری کنند و به توافق پایبند باشند، اما در صورت تشدید شدید وضعیت قبل از جنگ، درگیری نظامی رخ می دهد.

پیش از این، دریاسالار رابرت برک فرمانده نیروی دریایی آمریکا در اروپا و آفریقا، گفته بود که می توان ادعا کرد که روسیه "باعث تحریک" ایالات متحده برای حمله به دریای سیاه می شود، اما اشاره کرد که اگر تحریکاتی صورت نگیرد، این اتفاق نمی افتد. سخنان وی توسط نشریه "بیزنس اینسایدر" نقل شده است.

یک نوع "داغ" از یک درگیری نظامی در دریای سیاه تنها در صورت تشدید شدید وضعیت، قابل مقایسه با آستانه جنگ امکان پذیر است ...اگر اعلان خصومت نبود، من مطمئن هستم که نه ما و نه ایالات متحده آتش نمی گشاییم. آتش را می توان در مواردی باز کرد که نیاز به اقداماتی از این قبیل دارد.

گورباچف ​​گفت: برای جلوگیری از چنین حوادثی، فقط نیم قرن پیش، با کار فعال دریادار ناوگان ولادیمیر کساتونوف معاون اول فرمانده نیروی دریایی اتحاد جماهیر شوروی، توافقنامه ای بین کشورهای ما در مورد جلوگیری از درگیری ها در "دریا با فعالیت های دریایی فعال در نزدیکی سرزمین های یکدیگر" منعقد شد.

این کارشناس یادآور شد: در صورت نقض آبهای سرزمینی، با قیاس وضعیت دریای سیاه در ساحل کریمه در سال ۱۹۸۸ باید از تمام ابزارها برای بیرون راندن کشتی دشمن استفاده کرد.

گورباچف ​​گفت: آمریکایی ها نتیجه گیری کرده اند و برای چندین دهه اجازه چنین تحریکاتی را نداده اند.

به گفته این کارشناس، تمرین ها نشان می دهد که آمریکایی ها خیلی مشتاق جنگ نیستند، به ویژه با کشوری مانند روسیه.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

آخرین مطالب

پربیننده ترین خبرها