احتمال تشکیل قریب‌الوقوع دولت لبنان

احتمال تشکیل قریب‌الوقوع دولت لبنان
شنبه 23 مرداد 1400 - 15:43

پس از کش‌وقوس‌های فراوان و عدم توافق احزاب لبنانی بر سر انتخاب اعضای کابینه، رئیس‌جمهور لبنان از احتمال تشکیل قریب‌الوقوع کابینه در این کشور خبر داد.

العالم - لبنان

«میشل عون» رئیس‌جمهور لبنان، در دیدار با گروهی از جوانان در کاخ بعبدا (کاخ ریاست جمهوری) درباره مسائل مختلف این کشور سخن گفت.

بر اساس گزارش پایگاه خبری «النشره»، میشل عون گفت: «اولین بار نیست که لبنان سختی‌های بزرگ را پشت سر می‌گذارد؛ اما من مصمم هستم و این تصمیم ثابت من است که تمام مسئولیت‌هایم را در مواجهه با این سختی‌ها متحمل شوم؛ فرقی هم نمی‌کند این موانع چقدر بزرگ باشند و برخی برای فرار از وظایف اخلاقی و قانونی خود در قبال مردم کشورشان چه بهانه‌های واهی را دستاویز قرار دهند».

رئیس‌جمهور لبنان ادامه داد:‌ «از آن زمان که وظایف قانونی‌ام را برعهده گرفتم، آشکار بود که هر گونه موضع یا تصمیم اصلاحی که اتخاذ می‌کردیم، با موانع بسیاری مواجه می‌شد و هدف آن چیزی جزء چوب لای چرخ گذاشتن نبود که اهداف آن نیز اکنون برای همه در کشور و جهان نخ‌نما شده است».

وی در بخش دیگری از اظهاراتش به مردم لبنان اطمینان خاطر داد و بیان کرد: «مسیر تشکیل دولت قابل حرکت است».

او در عین حال ابراز امیدواری کرد که «دود سفید (نشانه صلح) به زودی نمایان شود و دولتی تشکیل شود که از پس این بار سنگین در مواجهه با بحران تلمبارشده برآید و رضایت لبنانی‌ها را برانگیزد».

کشور لبنان بیش از یک سال است که با بحران شدید سیاسی و اقتصادی دست و پنجه نرم می‌کند.

این کشور در تاریخ چهارم اوت سال ۲۰۲۰ (۱۴ مرداد) صحنه انفجار در بندر بیروت بود که بیش از ۱۹۰ کشته و ۶۵۰۰ مجروح به جای گذاشت. این انفجار کشور لبنان را وارد یک بحران سیاسی-اقتصادی-اجتماعی کرد.

به دنبال این انفجار و تشدید بحران سیاسی در این کشور «حسان دیاب»‌ نخست‌وزیر پیشین این کشور استعفا کرد و «مصطفی ادیب» با رأی پارلمان لبنان به عنوان مأمور تشکیل کابینه انتخاب شد. ادیب هم بعد از گذشت چند هفته انصراف خود را اعلام کرد تا «سعد الحریری»‌ نخست‌وزیر اسبق لبنان مأمور تشکیل کابینه شود.

الحریری هم همچون حسان دیاب و مصطفی ادیب چند هفته پیش انصراف خود را از این مأموریت اعلام کرد و اکنون «نجیب میقاتی» مأموریت تشکیل کابینه در این کشور را برعهده گرفته است.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها