آمریکا و اتحادیه اروپا در مسیر تصویب توافق جهانی برای کاهش انتشار گاز متان

آمریکا و اتحادیه اروپا در مسیر تصویب توافق جهانی برای کاهش انتشار گاز متان
چهارشنبه 24 شهريور 1400 - 08:02

ایالات متحده و اتحادیه اروپا می‌کوشند توافقی جهانی برای کاهش انتشار گاز متان حاصل شود.

العالم _ آمریکا

به گزارش العالم به نقل از رویترز، آمریکا و اتحادیه اروپا درباره کاهش انتشار گاز آلاینده متان به یک سوم میزان فعلی تا سال ۲۰۳۰ توافق کرده و تلاش می‌کنند سایر اقتصادهای بزرگ جهان نيز به این توافق بپیوندند.

توافق آمریکا و اتحادیه اروپا بخشی از اقدامات آنها برای جلب همکاری سایر کشورهای جهان در آستانه کنفرانس اقلیمی سازمان ملل است که در ماه نوامبر در شهر گلاسگو اسکاتلند برگزار می‌شود. توافق آنها در زمینه کاهش انتشار گاز متان بر کشاورزی، صنعت انرژی و صنعت سوزاندن زباله که عامل عمده تولید گاز متان هستند، تاثیرات مهمی خواهد داشت.

حساسیت‌ها درباره انتشار متان که پس از دی اکسید کربن مهم‌ترین گاز آلاینده تلقی می‌شود در سالهای اخیر افزایش یافته است. برخی از کشورها برای مهار میزان گرمایش زمین در سطح ۱.۵ درجه سانتی گراد بالاتر از دوران ماقبل صنعتی که هدف اصلی توافق اقلیمی پاریس است مقررات سختگیرانه‌تری در این زمینه وضع کرده‌اند.

براساس اسناد مربوط به توافق اخیر آمریکا و اتحادیه اروپا تحت عنوان «تعهد به کاهش متان» که قرار است در روزهای آینده رسما منتشر شود، دو طرف تعهد داده‌اند که میزان انتشار گاز متان را تا پایان دهه جاری میلادی تا یک سوم میزان تولید در سال ۲۰۲۰ کاهش دهند.

در بخشی از پيش نويس این توافق گفته می‌شود «به دلیل عمر کوتاه گاز متان در جو زمین انجام اقدامات موثر در سال‌های آینده می‌تواند میزان گرمایش زمین را به سرعت کاهش دهد.»

در یکی دیگر از اسناد مربوط به این توافق فهرستی شامل بیست کشور درج شده که آمریکا و اتحادیه اروپا تلاش خواهند کرد آنها را به این توافق جلب کنند. بیشتر آنها مثل هند، چین، روسیه، برزیل و عربستان سعودی از جمله بزرگترین تولیدکنندگان گاز متان در جهان هستند. نروژ، قطر، انگلستان و آفریقای جنوبی نیز از جمله دیگر اعضای این فهرست هستند.

وزارت خارجه آمریکا و کمیسیون اروپا حاضر نشدند در این مورد اظهار نظر کنند. به احتمال فراوان متن این توافق روز جمعه و همزمان با ملاقات نمایندگان بزرگترین کشورهای تولید کننده گاز متان منتشر خواهد شد.

دسته بندی ها :
کلید واژه ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها