تداوم بمباران و محاصره اقتصادی یمن از سوی ائتلاف سعودی/ سازمان ملل: بیش از ۷ میلیون یمنی از سوء تغذیه رنج می‌برند

تداوم بمباران و محاصره اقتصادی یمن از سوی ائتلاف سعودی/ سازمان ملل: بیش از ۷ میلیون یمنی از سوء تغذیه رنج می‌برند
دوشنبه 29 شهريور 1400 - 07:57

دفتر نمایندگی هماهنگ کننده امور بشردوستانه سازمان ملل متحد در یمن در حالی با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرده که ۷ میلیون و ۶۰۰ هزار یمنی از سوء تغذیه رنج می‌برند که ائتلاف سعودی به همراه امارات و با حمایت آمریکا، علاوه بر بمباران یمن، این کشور را تحت محاصره شدید اقتصادی قرار داده اند.

العالم ـ یمن

بنابر گزارش خبرگزاری رویترز، در بیانیه دفتر نمایندگی هماهنگ کننده امور بشردوستانه سازمان ملل متحد در یمن آمده است: ۷ میلیون و ۶۰۰ هزار یمنی از جمله ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار کودک زیر پنج سال و یک میلیون و ۲۰۰ هزار زن باردار و شیرده به خاطر سوء تعذیه شدید نیاز به درمان هستند.

بر اساس این گزارش، بخش درمانی یمن تنها برای ۱۱ درصد از نیازهای خود در سال جاری میلادی تأمین مالی شده و این درحالی است که ۲۰ میلیون نفر نیاز به کمک های بهداشتی و درمانی دارند.

این بیانیه افزوده است: تنها ۵۱ درصد از بیمارستان های یمن با ظرفیت کامل خود فعالیت می کنند و از مجموع ۳۳۳ شهرستان یمن تنها در ۶۷ شهرستان پزشک وجود دارد و به طور میانگین در هر ۱۰ دقیقه یک کودک به دلیل ابتلا به بیماری هایی که می توان از آن ها پیشگیری کرد، جان خود را از دست می دهند.

محمد علی الحوثی، عضو شورای عالی سیاسی یمن مرداد ماه امسال در جریان راهپیمایی بزرگ در صنعا، پایتخت یمن گفت: قانون بین‌الملل به هر کشوری اجازه نمی‌دهد ملت یمن را محاصره کند. محاصره یمن ثابت کرد ائتلاف سعودی همه را بدون استثنا هدف گرفته است. وی افزود، ملت یمن امروز برای مبارزه با جنگ اقتصادی مستحکم می‌ایستند همانطور که برای پشتیبانی از جبهه نظامی و امنیتی ایستاده‌ و از این جبهه‌ها پاسداری می‌کند.

عربستان سعودی از ششم فروردین ۹۴ در قالب ائتلافی از چند کشور عربی و با کمک و چراغ سبز آمریکا، جنگ تمام عیاری را علیه یمن - فقیرترین کشور عربی - آغاز کرد که بهانه آن بازگرداندن «عبدربه منصور هادی» رئیس جمهوری مستعفی و فراری این کشور به قدرت بوده است.

نهادهای وابسته به سازمان ملل متحد از جمله سازمان جهانی بهداشت و یونیسف بارها هشدار داده‌اند که بر اثر ادامه حملات متجاوزان به یمن، مردم این کشور با قحطی و بروز یک فاجعه انسانی که در قرن گذشته بی‌سابقه است، روبه رو هستند.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها