اردوغان: ترکیه نمی‌تواند موج جدید پناهجویان را تحمل کند

اردوغان: ترکیه نمی‌تواند موج جدید پناهجویان را تحمل کند
سه شنبه 20 مهر 1400 - 18:43

رئیس‌جمهور ترکیه با هشدار مجدد درباره ناتوانی این کشور برای تحمل موج جدیدی از پناهجویان و مهاجران، گفت در صورت تداوم این فشارها، انتقال آن به کشورهای اروپایی اجتناب‌ناپذیر است.

العالم - ترکیه

«رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه امروز (سه‌شنبه) بار دیگر درباره ورود موج جدیدی از پناهجویان به این کشور، به اروپا هشدار داد.

اردوغان طی سخنرانی در اجلاس اضطراری گروه بیست در مورد افغانستان، گفت: «تأمین امنیت و ثبات در اسرع وقت در افغانستان در سطح منطقه‌ای و بین‌المللی بسیار مهم است».

به نوشته خبرگزاری «آناتولی»، وی توضیح داد: «من پیشنهاد می‌کنم که یک گروه کاری برای افغانستان در ساختار گروه ۲۰ تشکیل شود و ترکیه مایل به ریاست این گروه است».

رئیس‌جمهور ترکیه با بیان اینکه کشورش نمی‌تواند بار موج جدید پناهندگان را به تنهایی تحمل کند، هشدار داد: «متأثر شدن کشورهای اروپایی از فشارهای مهاجران که هم‌اکنون ترکیه را در مرزهای جنوبی و شرقی تحت فشار قرار داده است، اجتناب‌ناپذیر می‌باشد».

اردوغان همچنین افزود:‌ «جامعه بین‌المللی چاره‌ای ندارد و نباید به مردم افغانستان پشت کند و آن کشور را به سرنوشت خود بسپارد».

پیش از این نیز «مولود چاووش‌اوغلو» وزیر امور خارجه ترکیه گفته بود به دقت در حال رصد تحولات افغانستان بوده و نحوه تشکیل دولت فراگیر و همچنین کمک‌رسانی به این کشور را بررسی خواهند کرد.

اظهارات تازه اردوغان درباره افغانستان و حضور آنکارا در این کشور در شرایطی مطرح شده که نهم شهریور ماه «ذبیح‌الله مجاهد» سخنگوی طالبان در مصاحبه با الجزیره درباره وضعیت فرودگاه کابل گفته بود: طالبان با قطر و ترکیه درباره راه‌اندازی فرودگاه کابل مذاکره می‌کند.

فارس

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها