متجاوزان به افغانستان مسئولیت نقش مخرب خود را برعهده بگیرند

متجاوزان به افغانستان مسئولیت نقش مخرب خود را برعهده بگیرند
پنج‌شنبه 22 مهر 1400 - 22:51

سفیر ایران در اتحادیه اروپا با ایراد سخنانی در نشست مجازی مرکز بین المللی توسعه سیاست‌های مهاجرتی، به پیامدهای ویرانگر حمله ائتلاف نظامی ناتو علیه افغانستان اشاره کرد و افزود که متجاوزان باید مسئولیت نقش مخرب خود را در این کشور برعهده بگیرند.

العالم - آسیا

غلامحسین دهقانی در اظهارات خود، دلایل بروز و ظهور بحران امروز افغانستان را تشریح و تصریح کرد که ایران همواره از عواقب بحران‌های افغانستان رنج برده است. وی با اشاره به این اینکه حمله ائتلاف نظامی ناتو علیه افغانستان بافت اجتماعی و روش زندگی مردم این کشور را نابود، تصریح کرد که متجاوزان باید مسئولیت نقش ویرانگر و مخرب خود را در قبال افغانستان برعهده بگیرند.

سفیر کشورمان یادآورشد که دلسوزی و بلاغت صرف، مادامی که متجاوزان به صورت سیستماتیک از مسئولیت‌های بشردوستانه خود شانه خالی می‌کنند و مرزهای خود را به روی پناهجویان افغان می‌بندند نه کمکی به حل بحران این کشور و نه دردی از افغان‌ها کم می‌کند.

وی به چالش‌ها و فشارهایی که ایران به دلیل تحریم‌های ظالمانه و غیرقانونی آمریکا به دوش می‌کشد اشاره کرد و ادامه داد که استقرار افغان‌ها در کشورهای همسایه نباید به یک امر مسلم تبدیل شود. دهقانی گفت: شما نمی‌توانید در حرف از افغان‌ها حمایت کنید و در عمل آن ها را دور نگه دارید.

سفیر کشورمان توضیح داد: ایران آمادگی دارد که متناسب با ظرفیت‌هایی که در اختیار دارد و در راستای عرف و سازوکارهای بین المللی نقش خود را ایفا کند و در مقابل از جامعه جهانی انتظار دارد که به صورت عادلانه و شایسته این اقدامات را جبران کند.

وی به وخامت اوضاع اقتصادی افغانستان اشاره کرد و افزود که باید از طریق ارائه موثر کمک‌های بشردوستانه به مردم افغانستان، جلوی خروج آن‌ها از کشور گرفته شود. دهقانی تاکید کرد که هیچ عاملی نباید مانع ارائه کمک‌های بشردوستانه به مردم افغانستان شود.

سفیر کشورمان در پایان بر لزوم به‌کارگیری کنترل‌های مرزی موثر که در مقابل خروج موج پناهجویان و مواد مخدر از افغانستان سد ایجاد کند تاکید و تصریح کرد که این مساله برای اروپا نیز مزایای چشمگیری دارد. وی در همین پیوند خواستار حمایت جدی جامعه جهانی برای جلوگیری از سقوط جامعه افغانستان شد.

دسته بندی ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها