گفت وگوی مقام آمریکایی با بن سلمان درباره عادی سازی روابط اسرائیل و سعودی ها

گفت وگوی مقام آمریکایی با بن سلمان درباره عادی سازی روابط اسرائیل و سعودی ها
چهارشنبه 28 مهر 1400 - 21:17

پایگاه خبری آکسیوس به نقل از منابع عربی و آمریکایی گزارش کرد که مشاور امنیت ملی آمریکا در مورد عادی سازی روابط با تل آویو با محمد بن سلمان ولیعهد عربستان گفت وگو کرده است.

العالم ـ آمریکا

بنابر گزارش پایگاه خبری آمریکایی آکسیوس، منابع خبری اعلام کردند که جیک سالیوان مشاور امنیت ملی آمریکا در جریان دیدار روز ۲۷ سپتامبر با بن سلمان در شهر نئوم این مساله را مطرح کرد و ولیعهد عربستان سعودی نیز دستیابی به آن را دور از دسترس ندانست.

بر اساس این گزارش، سعودی‌ها گفتند که این روند زمان می‌برد و به سالیوان فهرستی از اقداماتی که ابتدا باید انجام بگیرد را دادند. یک منبع آمریکایی گفت که برخی از آنها شامل بهبود روابط دو جانبه آمریکا و عربستان می‌شود.

هر حرکت عربستان برای عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی به احتمال بسیار زیاد بخشی از یک توافق بزرگ است که دربردارنده گام‌های تل آویو در راستای راه حل دو دولتی و اقدامات واشنگتن جهت از سرگیری روابط دولت جو بایدن رییس جمهوری آمریکا با بن سلمان است.

آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا و سالیوان در دیدار هفته گذشته با یائیر لاپید وزیر خارجه رژیم صهیونیستی در مورد گسترش توافق ابراهیم رایزنی کردند. یک مقام ارشد صهیونیستی پس از دیدار آنها به خبرنگاران گفت که دست کم یک کشور در یک سال آینده قطعا به این توافق می پیوندد.

به گفته یک رهبر یهودی، مقامات ارشد دولت بایدن در یک کنفرانس ویدئویی به رهبران یهودی گفتند که آمریکا به صورت مسکوت با چندین کشور عرب و مسلمان تعامل دارد که شاید نسبت به عادی سازی روابط با اسرائیل تمایل دارند.

به گزارش ایرنا،این گزارس می افزاید که ولیعهد عربستان نسبت به عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی تمایل دارد اما ملک سلمان پادشاه عربستان بر حفظ سیاست سنتی کشور نسبت به مساله فلسطین تاکید دارد.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها