ماس و امیرعبداللهیان درباره مذاکرات آتی در «وین» تلفنی گفت‌وگو کردند

ماس و امیرعبداللهیان درباره مذاکرات آتی در «وین» تلفنی گفت‌وگو کردند
سه شنبه 18 آبان 1400 - 11:43

وزرای خارجه آلمان و جمهوری اسلامی ایران طی یک تماس تلفنی درباره طیفی از موضوعات از جمله مذاکرات آتی «وین» برای احیای برجام گفت‌وگو کردند.

العالم - ایران

وزارت خارجه آلمان در توییتی اعلام کرد که «هایکو ماس» وزیر خارجه آلمان روز گذشته (دوشنبه) طی یک تماس تلفنی با «حسین امیرعبداللهیان» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در خصوص طیفی از موضوعات از جمله ازسرگیری مذاکرات «وین» برای احیای برجام گفت‌وگو کردند.

در توییت روز گذشته (دوشنبه) وزارت خارجه آلمان در این خصوص آمده است: «هایکو ماس وزیر خارجه (آلمان) با (حسین) امیرعبداللهیان وزیر خارجه (جمهوری اسلامی ایران) تلفنی گفت‌وگو کردند. موضوع اصلی، ازسرگیری مذاکرات وین در پایان این ماه (۲۹ نوامبر هشتم آذر ماه) است.»

در ادامه این توییت با تأکید بر لزوم اجرای کامل برجام آمده است: «هدف آلمان، نهایی کردن هرچه سریع‌تر این مذاکرات به منظور تضمین بازگشت به پایبندی کامل و هرچه سریع‌تر به برجام است و خواهد بود».

طی چند روز اخیر امیرعبداللهیان با وزرای خارجه روسیه، چین و انگلیس هم تلفنی گفت‌وگو کرد. مباحث دوجانبه و مذاکرات آتی در وین هم از دیگر مباحث مورد گفت‌وگو در این تماس‌های تلفنی بود. مذاکرات ایران و گروه ۱+۴ قرار است هشتم آذر ماه در وین برگزار شود.

وزیر امور خارجه کشورمان در گفت‌وگوی تلفنی لیز تراس همتای انگلیسی در خصوص برجام نیز بر مسئولیت آمریکا در به وجود آمدن شرایط کنونی تأکید کرده و تصریح کرد که برخی طرف‌ها نیز با مسئولیت‌ناپذیری و سکوت در برابر اقدامات آمریکا، به بروز وضعیت فعلی دامن زده‌اند.

امیرعبداللهیان موفقیت مذاکرات در وین را به رفع تمامی تحریم‌ها، بازگشت همه طرف‌ها به تعهداتشان، ارائه تضمین‌های لازم در خصوص اجرایی شدن نتایج گفت‌وگوها و راستی‌آزمایی اقدامات طرف مقابل، منوط دانست.

از طرف دیگر، «علی باقری» معاون سیاسی وزیر امور خارجه که قرار است به سه کشور فرانسه، آلمان، انگلیس و همچنین اسپانیا سفر کند، دوشنبه شب در توئیتی در این باره نوشت: در ادامه رایزنی با همکاران خود در دیگر کشورها، در روزهای آینده با چند همتای اروپایی ملاقات خواهم کرد.

گزارش‌ها حاکی از آن است که مذاکرات ایران و گروه ۱+۴ قرار است هشتم آذر ماه در وین برگزار شود. باقری پیش از این نیز به بروکسل سفر و با «انریکه مورا» هماهنگ کننده کمیسیون مشترک برجام دیدار و از آن جا به مسکو رفت و با «سرگئی ریابکوف» معاون وزیر خارجه روسیه ملاقات کرد. وی همچنین هفته گذشته با همتای چینی تلفنی گفت‌وگو و بعد از گفت‌وگوی تلفنی با انریکه مورا توافق شد که مذاکرات هشتم آذر ماه در وین برگزار شود.

فارس

کلید واژه ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها