اولیانوف: درخواست ایران برای لغو تحریم‌ها کاملاً منطقی است

اولیانوف: درخواست ایران برای لغو تحریم‌ها کاملاً منطقی است
سه شنبه 9 آذر 1400 - 10:52

مذاکره کننده ارشد روسیه در وین ضمن مخالفت با "نقشه بی" آمریکا در برخورد با ایران در صورت شکست مذاکرات مربوط به احیای برجام، گفت: منطقی است که مقامات تهران درباره لغو تحریم‌ها تضمین می‌خواهند تا واشنگتن دوباره بدعهدی نکند.

العالم - اروپا

به نقل از خبرگزاری «تاس»، "میخائیل اولیانوف" نماینده دائم روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین، از جمله آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد که طرف روسی مخالف اظهارات شنیده شده درباره "نقشه بی" آمریکا در برخورد با ایران در مذاکرات مربوط به احیای توافقنامه هسته‌ای است.

اولیانوف در پایان مذاکرات شب گذشته (دوشنبه) پیرامون احیای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) و بازگشت آمریکا به این توافقنامه در پایتخت اتریش در پاسخ به سئوال خبرنگاران در این باره گفت: «تا آنجا که من درک می‌کنم، ایالات متحده همچون گذشته به راه حل دیپلماتیک از طریق مذاکرات پایبند است، البته با توجه به گسترش جدی برنامه هسته‌ای ایران که هر روز ادامه دارد، مقامات واشنگتن در خصوص موفقیت آمیز بودن مذاکرات تردید پیدا کرده‌اند و ظاهراً گزینه "نقشه بی" را نیز مورد توجه قرار داده‌اند که می‌توان حدس زد که با اعمال تحریم‌های مضاعف علیه تهران همراه خواهد بود.»

این دیپلمات روس تأکید کرد: «البته صحبت بر سر یک گزینه ذخیره است و در حال حاضر همه توجه‌ها روی تلاش‌های دیپلماتیک معطوف است. هرچند مسلماً دیدگاه ما در خصوص چنین هشدارهایی که بیشتر یادآور تهدید غیرمستقیم است، کاملاً منفی است و چنین برخوردی را غیرسازنده می‌دانیم. چنین اظهاراتی هیچ کمکی به ایجاد جو مثبت در مذاکراتی که تازه آغاز شده نخواهد کرد و ما نظر خود در این رابطه را بطور واضح به مقامات آمریکایی نیز گفته‌ایم.»

شبکه تلویزیونی ان.بی.سی آمریکا روز گذشته به نقل از منابع خبری خود گزارش داد که ایالات متحده و متحدانش در حال بررسی فهرستی از گزینه‌های "نقشه بی" در صورت شکست مذاکرات با طرف ایرانی درباره احیای کامل توافقنامه هسته‌ای هستند.

میخائیل اولیانوف در پاسخ به سئوال دیگری یادآور شد که شرکت کنندگان در نشست کمیسیون مشترک برجام در جریان هفتمین دور مذاکرات در وین، تصمیم گرفتند که به کار مشترک بر اساس همان برنامه بدست آمده در جریان مذاکرات قبلی ادامه دهند. به گفته وی، مذاکرات روز دوشنبه را می‌توان آغاز خوبی ارزیابی کرد، برای اینکه نمایندگان دولت جدید ایران انعطاف پذیری خوبی در رابطه با برخی مسائل مهم نشان دادند و اکنون دستاوردهای قبلی بدست آمده تا ماه ژوئن (خرداد ماه گذشته) پایه و اساس ادامه کار قرار خواهد گرفت.

مذاکره کننده روسی یادآور شد که مهمترین موضوع برای مقامات تهران، همچنان لغو تحریم‌های آمریکاست و آنها با توجه به این مسئله موافقت کرده‌اند که در مسیر هسته‌ای قبلی کار کنند که بازگشت ایران به پارامترهای اولیه مشخص شده در توافقنامه هسته‌ای مربوط به سال 2015 را در نظر گرفته است.

این دیپلمات روس همچنین تأکید کرد که درخواست‌های مقامات تهران در خصوص لغو تحریم‌های آمریکا کاملاً منطقی است و این مسئله در زمان ویرایش پیش‌نویس اسنادی که در جریان مذاکرات آتی کار خواهد شد، بطور کامل ارزیابی خواهند شد. وی ادامه داد: «برای طرف ایرانی بسیار مهم است که تضمین لازم درباره لغو تحریم‌ها را دریافت کند تا تاریخ دوباره تکرار نشده و طرف آمریکایی بار دیگر تصمیم به خارج شدن از توافق هسته‌ای و اعمال تحریم‌های مجدد علیه جمهوری اسلامی نگیرد.»

اولیانوف یادآور شد که هیئت نمایندگی جدید ایران همچنان حاضر به گفتگوی مستقیم با نمایندگان دولت آمریکا که در حال حاضر در وین حضور دارند، نشده است که البته این موضوع جدیدی نیست.

تسنیم

دسته بندی ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها