تاکید الهام علی‌اف براهمیت خط ریلی ایران برای کشورهای منطقه

تاکید الهام علی‌اف براهمیت خط ریلی ایران برای کشورهای منطقه
شنبه 27 آذر 1400 - 19:01

رئیس جمهور جمهوری آذربایجان با تاکید بر اهمیت خط ریلی با ایران و سایر کریدورهای منطقه، از ارمنستان خواست با درک این فرصت طلایی، فعال‌تر رفتار کند.

العالم - آسیا

رئیس جمهور جمهوری آذربایجان روز شنبه در گفت‌وگو با یک رسانه ایتالیایی گفت، ارمنستان این فرصت را خواهد داشت که بخشی از شبکه حمل و نقل منطقه‌ای شود، باید این فرصت طلایی را درک کند، فعال‌تر رفتار کند و از تعامل با ما در برنامه‌های آینده دریغ نکند.

به گزارش خبرگزاری «ترند نیوز» الهام علی‌اف رئیس جمهور جمهوری آذربایجان در گفت‌‌وگو با روزنامه ایتالیایی «سول اور 24» در خصوص دیدار اخیر با نخست وزیر ارمنستان گفت، تلاش کمیسیون اروپا در جهت تسهیل روند عادی سازی روابط بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان است و ما برای تلاش‌های این کمیسیون و به ویژه «چالز میشل» رئیس آن ارزش زیادی قائل هستیم. ما یک جلسه سه جانبه داشتیم و بیش از چهار ساعت به طول انجامید. فکر می کنم بسیار سازنده بود و هر دو طرف یک بار دیگر مواضع خود را عمدتاً در مورد واقعیت‌های جدیدی که پس از جنگ دوم قره باغ ظاهر شد، روشن کردند که چگونه با این واقعیت‌ها سازگار شویم. چگونه یاد بگیریم به عنوان همسایه زندگی کنیم. و البته، ما در مورد عناصر عملی وضعیت پس از جنگ، به ویژه باز کردن ارتباطات صحبت کردیم. این بخش مهمی از بیانیه سه جانبه است که در نوامبر گذشته توسط رئیس جمهور روسیه، نخست وزیر ارمنستان و من امضا شد، اما اجرای این بخش مهم بیانیه بسیار کند پیش می رود. بنابراین تصمیمات مهمی در خصوص فعالیت فوری ارمنستان به منظور آغاز اجرای عملی پروژه راه آهن گرفته شد. تا جایی که به ما مربوط می شود، از قبل شروع کرده ایم. راه آهن از مناطق آزاد شده تا مرز ارمنستان باید تا پایان سال 2023 آماده شود. البته امیدواریم که تا آن زمان ارمنستان بخشی از وظایف خود را تکمیل کند مسائل دیگری را نیز در رابطه با مین زدایی مطرح کردیم. پس از پایان جنگ، 200 نفر از شهروندان ما به دلیل انفجار مین کشته یا به شدت مجروح شده‌اند.

علی‌اف در بخش دیگر ان مصاحبه با توجه به لزوم مین زدایی در منطقه گفت، اکنون بازسازی عظیم آغاز شده، مناطقی که در حال بازسازی هستند مین زدایی شده‌اند، اما مابقی آن انجام نشده است. بنابراین افرادی که به اراضی خود می‌گردند با مشکلات و تهدیدات جدی زندگی خود مواجه خواهند شد.البته نیازهای ما فقط به مین زدایی محدود نمی‌شود،همه چیز نابود شده است. هیچ شهر و روستایی وجود ندارد، هیچ چیز. آنها کاملاً ویران شده اند. موضع ما این است که سطح حمایت اروپا چه کمک‌های مالی و چه وام به ارمنستان و جمهوری آذربایجان باید در یک سطح باشد و عدالت رعایت شود.

وی در بخش دیگر این مصاحبه با پرداختن به موضوع صادارت گاز مایع و رقابت با روسیه و ترس از این واکنش کشور گفت، تمام پروژه‌های انرژی ما از خط لوله نفت تا خط لوله گاز در یک محیط بسیار دوستانه در منطقه به پایان رسید. این اولین چیز است و دوم اینکه روسیه کاملاً احترام می‌گذارد. ما رقیب نیستیم، ما به هیچ وجه رقیب روسیه نیستیم، زیرا روسیه صدها میلیارد متر مکعب به اروپا عرضه می‌کند و تقاضا برای گاز روسیه در حال افزایش است. جمهوری آذربایجان تازه شروع کرده است.

علی‌اف در مورد کریدورهای منطقه‌ای و تاثیر آن بر اقتصاد جمهوری آذربایجان گفت، ما حداقل در دهه گذشته به طور فعال تلاش کرده‌ایم جمهوری آذربایجان را به قطب حمل و نقل اوراسیا تبدیل کنیم. این کار آسانی نیست، زیرا ما به دریاهای آزاد دسترسی نداریم. ما باید قبل از هر چیز با همسایگان خود روابط خوبی داشته باشیم. زیرا بدون داشتن این روابط هیچ کشوری نمی تواند به کشور ترانزیتی تبدیل شود. بنابراین، فضای همکاری منطقه‌ای خوب و سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌های حمل‌ونقل این فرصت را ایجاد کرد. اما این کار آسانی نبود زیرا باید سرمایه گذاری زیادی می کردیم. و امروز، به عنوان مثال، در جمهوری آذربایجان ما 6 فرودگاه بین‌المللی و سه فرودگاه بین المللی در سرزمین‌های آزاد شده داریم. یکی از آنها قبلا افتتاح شده و دو مورد دیگر در راه است.

وی ادامه داد، ما سیستم راه آهن را متنوع کرده‌ایم که ما را به همه همسایگان متصل می‌کند. جمهوری آذربایجان در کریدور حمل و نقل شمال-جنوب واقع شده که از شمال اروپا، روسیه، آذربایجان، ایران و پایین‌تر به خلیج فارس می‌رود. تمام کارهای ساخت و ساز، اعم از راه آهن یا بزرگراه آن در بخش شمال-جنوب آذربایجان، قبلاً تکمیل شده است. البته بعد از جنگ دوم قره باغ، فرصتی برای افتتاح کریدور جدیدی به نام زنگزور پیش آمد که از جمهوری آذربایجان به ارمنستان و سپس به جمهوری خودمختار نخجوا ، ترکیه و اروپا می‌رود و مسیر جایگزین خواهد بود. ما امیدواریم که این موقعیت جغرافیایی، شبکه حمل و نقل متنوع از قبل به ما کمک کند تا سرمایه گذارانی را جذب کنیم که ترجیح می‌دهند در آنجا کار کنند. بنابراین، بخش حمل و نقل پس از بخش انرژی به یکی از پیشروها تبدیل خواهد شد و سرمایه گذاری در این بخش، البته مزایای زیادی به همراه دارد. همچنین افتتاح بزرگترین بندر دریای تجاری ساحلی خزر که ظرفیت آن تا 25 میلیون تن می‌رسد و ساخت کارخانه کشتی سازی را اضافه می‌کنم. ما در حال حاضر انواع محموله‌ها، تانکرها و کشتی‌ها را برای خود تامین می کنیم. بنابراین، این واقعا یک سرمایه بزرگ است. بعلاوه، همانطور که اشاره کردید ثبات در جمهوری آذربایجان. امیدواریم که همانطور که با پاشینیان و میشل گفت‌وگو کردیم، روابط با ارمنستان نیز عادی شود.

رئیس جمهور جمهوری آذربایجان در خاتمه گفت، ارمنستان نیز این فرصت را خواهد داشت که بخشی از شبکه حمل و نقل منطقه‌ای شود، زیرا اکنون در بن بست قرار دارد. با روسیه ارتباط ریلی ندارد، اما بعدا خواهد داشت، با راه آهن ایران ارتباط ندارد اما از طریق جمهوری آذربایجان این امکان را خواهد داشت. و جمهوری آذربایجان از طریق ارمنستان به جمهوری خودمختار نخجوان خود می‌رود، این یک وضعیت برد-برد است. من فکر می‌کنم ارمنستان باید این فرصت طلایی را درک کند، فعال‌تر رفتار کند و از تعامل با ما در برنامه‌های آینده دریغ نکند.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها