نقش جنجالی صنایع نفتی آمریکا در انتشار اطلاعات غلط درباره بحران آب و هوایی

نقش جنجالی صنایع نفتی آمریکا در انتشار اطلاعات غلط درباره بحران آب و هوایی
شنبه 2 بهمن 1400 - 13:23

کمیته نظارت مجلس نمایندگان آمریکا از اعضای هیات مدیره چهار شرکت بزرگ نفتی این کشور خواسته است درباره نقش این صنعت در بحران آب و هوایی و انتشار «اطلاعات غلط» در جلسه فوریه(بهمن) شهادت دهند.

العالم ـ آمریکا

به گزارش روز شنبه ایرنا، خبرگزاری رویترز نوشت: مقامات شرکت های نفتی اکسون موبیل، شِل، شورن و بریتیش پترولیوم از جمله مدعوین به کنگره هستند.

دعوت از این مقامات نفتی آمریکا جنجال تازه ای را به دنبال سوال و جواب از مدیران این شرکت ها توسط اعضای کنگره در سال گذشته ایجاد کرده است.

جلسه شهادت مقامات این شرکت ها ۸ فوریه (۱۹ بهمن) برگزار می شود و گام بعدی تحقیقات کمیته نظارت مجلس نمایندگان آمریکا درباره نقش شرکت های سوخت فسیلی در کارشکنی در مقابله با تغییرات آب و هوایی و تلاش های این صنعت در این زمینه محسوب می شود.

اکتبر گذشته کمیته مذکور اولین جلسه در این زمینه را تشکیل داد و خواستار ارائه اسنادی درباره بیانیه های دانشمندان فعال در این شرکت ها درباره بحران آب و هوایی و هزینه های تعلق گرفته برای منحرف کردن افکار عمومی از پدیده گرمای زمین شد.

هدف این کمیته بررسی تعهدات این شرکت ها درباره کاهش انتشار گازهای گلخانه ای و سرمایه گذاری بر روی منابع انرژی پاک است.

هر چهار شرکت دعوت شده به کنگره اعلام کرده به اهداف به صفر رساندن گازهای کربنی تا سال ۲۰۵۰ پایبند هستند و مدعی اند طرح های آنها همسو با توافق آب و هوایی پاریس است.

این کمیته به این حقیقت خواهد پرداخت که طرح های این شرکت ها عمدتا متمرکز بر عملیات های داخلی این شرکت ها است و ربطی به گازهای آلاینده منتشر شده در نتیجه استفاده مصرف کنندگان از سوخت فسیلی تولیدی آنها ندارد.

رویترز نوشت: اعضای هیات مدیره این شرکت ها برای پاسخ به درخواست این رسانه برای اظهارنظر درباره فراخوانی به کمیته کنگره در دسترس نبوده اند و سخنگوی اکسون موبیل پاسخی درباره تشکیل این جلسه جدید نداده است. وی گفت شرکت متبوعش بیش از ۲۰۰ هزار صفحه سند در اختیار این کمیته قرار داده است.

اداره ملی اقیانوسی و جوی آمریکا(NOAA) به تازگی در گزارش خود، سال ۲۰۲۱ را با ۲۰ رویداد آب و هوایی مختلف که هزینه هایی چند میلیارد دلاری داشته است یکی از فجیع ترین سالهای آب و هوایی در آمریکا توصیف کرد.

کارشناسان می گویند آمریکا به تعهدات خود برای کاهش گازهای گلخانه ای به میزان حداقل ۵۰ درصد کمتر از سال ۲۰۰۵ تا سال ۲۰۳۰ پایبند نیست.

به گزارش ایرنا، نقش شرکت های آمریکایی در شانه خالی کردن از تعهدات آب وهوایی خود و نیز انتشار اطلاعات غلط درباره بحران آب وهوایی در حالی برجسته شده که آنتونی گوترش دبیرکل سازمان ملل به تازگی گفت وضعیت جهان نسبت به ۵ سال پیش درزمینه های بحران اب و هوایی، همه گیری کرونا، تنش های ژئوپلتیکی و مسائل مالی وخیم تر شده است.

گوترش درباره تاثیرات تغییرات آب و هوایی هشدار داد و از سهم نابرابر و نامتناسب کشورها در آسیب دیدن از بحران آب و هوایی سخن گفت.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها