الجزایر سفیر خود را از اسپانیا فراخواند

الجزایر سفیر خود را از اسپانیا فراخواند
شنبه 28 اسفند 1400 - 22:59

وزرات خارجه الجزایر در واکنش به موضعگیری جدید اسپانیا در قبال مسئله صحرای غربی، سفیر خود را از مادرید فراخوانده است.

العالم _ الجزایر

وزرات خارجه الجزایر امروز شنبه اعلام کرد که سفیر خود در اسپانیا را به خاطر اظهارات اخیر مادرید، فراخوانده است.

روزنامه الکترونیکی رأی الیوم، ضمن نقل بیانیه وزرات خارجه الجزایر، گزارش داد، مسئولان الجزایر از «تغییر موضع ناگهانی اسپانیا درباره مسئله صحرای غربی، تعجب کرده و به همین دلیل تصمیم گرفته است که سفیر خود را برای مشورت، فرابخواند».

جبهه پولیسار رو نیز با انتشار بیانیه‌ای، از موضع اسپانیا ابراز تعجب کرد و گفت که این موضع، با قوانین بین‌الملل در تناقض است؛ زیر بر اساس این قوانین، مغرب هیچ حاکمیتی بر صحرای غربی ندارد.

این در حالی است که اسپانیا روز جمعه، ضمن تغییر مواضع پیشین خود، برای نخستین بار به صورت علنی، از موضع مغرب در قبال صحرای غربی حمایت کرد. پیش از این اسپانیا، موضع بی‌طرفانه‌ای در قبال این موضوع داشت.

«خوزه مانوئل آلبارس» وزیر خارجه اسپانیا روز گذشته در جمع خبرنگاران گفت که طرح خودمختاری که مغرب در سال 2007 ارائه کرد، « برای حل این نزاع، جدی‌تر، واقعی‌تر و موضوعی‌تر» است.

پیش از این نیز، دولت اسپانیا از آغاز مرحله جدیدی در رابطه با مغرب خبر داده بود که مبتنی بر «احترام متقابل، فقدان اقدامات یکجانبه بوده و بر اساس شفافیت و تماس دائم باشد».

کاخ پادشاهی مغرب نیز پیش از این گفته بود که از دولت اسپانیا پیامی دریافت کرده است که در آن، طرح پیشنهادی مغرب برای خودمختاری در صحرای غربی، راهکار خوبی برای حل این بحران است.

این در حالی است که «ابراهیم غالی» رهبر جبهه پولیسارو برای درمان در آوریل 2021 عازم اسپانیا شده بود. همین مسئله، باعث اختلافات دیپلماتیک بسیاری بین مادرید و رباط شد.

جبهه پولیساریو یک سازمان سیاسی نظامی در صحرای غربی است. این گروه در سال ۱۹۷۳ به عنوان یک گروه مقاومت علیه تسلط استعمار اسپانیا بر صحرای غربی و با هدف استقلال این منطقه ایجاد شد. پولیساریو پس از خروج اسپانیا در سال ۱۹۷۶، جمهوری دموکراتیک عربی صحرا را در مستعمره پیشین اسپانیا ایجاد کرد و به مخالفت با اقدام اسپانیا در تقسیم صحرای غربی میان مغرب و موریتانی پرداخت.

موریتانی و پولیساریو در سال ۱۹۷۹ با یکدیگر صلح کردند و بدین ترتیب بخش جنوبی جمهوری صحرا (به نام وادی الذهب) به این جمهوری بازگشت اما پادشاهی مغرب تمام منطقه شمالی صحرای غربی را که «الساقیة الحمراء» نامیده می‌شود، در اشغال خود نگاه داشت و ضمیمه خاک خود کرد. از آن پس جبهه پولیساریو بر روی مقاومت علیه مغرب متمرکز شده است.

مغرب خواهان حکومت خودگردان وابسته به خود در صحرای غربی و وجود دولت و پارلمان محلی تحت حاکمیت خود در این منطقه است و می‌گوید اگر قرار به برگزاری همه‌پرسی باشد باید در خصوص خودمختاری این منطقه و نه برای جدایی از مغرب باشد. اما جبهه پولیساریو مخالف این طرح است و خواهان برگزاری همه‌پرسی تعیین سرنوشت برای صحرای غربی است.

فارس

دسته بندی ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها