قالیباف: ارز ترجیحی باید هدفمند شود

قالیباف: ارز ترجیحی باید هدفمند شود
يکشنبه 18 ارديبهشت 1401 - 10:21

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: ارز ترجیحی باید هدفمند شود، همه در این باره اجماع دارند.

العالم - ایران

محمدباقر قالیباف رییس مجلس شورای اسلامی گفت: امروز یکی از مباحث مهم و نکته مهمی که مورد توجه نمایندگان محترم است و بر حسب تکلیف نمایندگی خود وظیفه دارم، به آن بپردازم، موضوع گرانی‌ها و مشخصاً گرانی آرد صنعتی و ماکارونی است. مسئله اصلی که باعث نگرانی بیشتر مردم شده، این است که گرانی‌های اخیر شروع گرانی‌های کالای اساسی باشد که معیشت مردم با آن گره خورده است.

رییس مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه نگرانی‌های مردم به این بر می‌گردد که اگر قرار است ارز ترجیحی کالاهای اساسی هدفمند شود، گرانی‌های شدیدی در دیگر کالاها که مرتبط با آن است ایجاد خواهد شد. چرا که در موضوع ماکارونی و آرد صنعتی به گونه‌ای عمل شد که باعث نگرانی بیشتر مردم شده است.

وی با اشاره به برنامه مجلس برای حفظ قدرت خرید مردم و اینکه با اجرای آن توسط دولت، سبب آرامش خیال مردم در زندگی معیشتی مردم خواهد شد، افزود: در گرانی های اخیر موضوع افزایش قیمت ماکارونی به دلیل بی توجهی به قانون مجلس باعث شد که این فضا ایجاد شود و مردم را به شدت ناراحت کند. البته به مردم عزیز حق می دهم که نسبت به آینده نگران باشند. ولی با توجه به پیگیری های انجام شده و جلساتی که برقرار شد، مخصوصاً در شورای هماهنگی اقتصادی، مقرر شد قانون مجلس به طور کامل اجرایی شود تا انشاالله یک آرامش معیشتی برای مردم ایجاد شود.

قالیباف تاکید کرد: فراموش نکنیم با تصمیمات خلق الساعه تعیین ارز ۴۲۰۰ در دولت گذشته، چه ضربه بسیار سهمگینی به اقتصاد کشور وارد شد و کسانی که این ضربه را به اقتصاد کشور زدند، باید پاسخگو باشند. این ارز ترجیحی سبب حیف و میل 10 ها میلیارد دلار سرمایه کشور شده است و علاوه بر این ارز ترجیحی به هیچ وجه نتوانسته است باعث کنترل گرانی‌ها هم شود.

وی تاکید کرد: کارشناسان اقتصادی هم این مسئله را تأیید می‌کنند که ارز ترجیحی باید هدفمند شود بنابراین درباره اصلاح اصل هدفمندکردن یارانه ارز ترجیحی همه اجماع دارند. اما درباره نحوه آن ما حرف های جدی داریم.

ایرنا

دسته بندی ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها