تداوم تنش مسکو-تل‌آویو؛ سفیر روسیه با عصبانیت جلسه کنست را ترک کرد

تداوم تنش مسکو-تل‌آویو؛ سفیر روسیه با عصبانیت جلسه کنست را ترک کرد
چهارشنبه 21 ارديبهشت 1401 - 12:31

در بحبوحه افزایش تنش‌ها بین رژیم صهیونیستی و روسیه، «آناتولی ویکتوروف» سفیر این کشور در فلسطین اشغالی، پس از آن که نمایندگان کنست از عملیات نظامی روسیه در اوکراین انتقاد کردند، پارلمان رژیم صهیونیستی را ترک کرد.

العالم - اروپا

رسانه‌های اسرائیلی گزارش دادند که «آناتولی ویکتوروف» سفیر روسیه در سرزمین‌های اشغالی فلسطین دیروز (سه‌شنبه) پس از حمله لفظی اعضای کنست به روسیه به دلیل کارزار نظامی آن در اوکراین، کنست (پارلمان رژیم صهیونیستی) را با عصبانیت ترک کرد. سفیر روسیه برای شرکت در مراسم جشن «روز پیروزی» در پارلمان رژیم صهیونیستی حاضر شده بود.

بر اساس این گزارش، «اوگنی سووا» نماینده کنست از حزب «اسرائیل بیتنا» متولد اوکراین، یکی از افرادی بود که عملیات روسیه را مورد انتقاد قرار داد و آن را «سیلی به صورت پدربزرگ و مادربزرگش که با نازی‌ها می‌جنگیدند» خواند.

به گزارش روزنامه صهیونیستی «جروزالم پست»، پس از آن که چند نماینده کنست شروع به صحبت در مورد جنگ در شرق اروپا کردند و مدعی شدند روسیه در خاک اوکراین مرتکب جنایات جنگی می‌شود، سفیر روسیه به سرعت کنست را ترک کرد. سفارت روسیه، واکنش سفیر را تایید کرد.

روابط دیپلماتیک بین روسیه و اسرائیل از زمانی که ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه در ۲۴ فوریه عملیات نظامی ویژه این کشور در اوکراین را اعلام کرد، به تدریج بدتر شده است. طبق این گزارش، رژیم صهیونیستی که تحت فشار غرب به رهبری ایالات متحده برای پیوستن به آن در تحمیل تحریم‌ها و محکومیت‌های اقتصادی بر کرملین قرار داشته، تلاش کرده در طول درگیری بی‌طرف بماند و نفتالی بنت نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی که در ابتدا تلاش می‌کرد نقش میانجی را ایفا کند، به یکی از معدود سرانی تبدیل شد که پس از آغاز این عملیات با پوتین در روسیه دیدار کرد.

به گزارش فارس، به نوشته جروزالم پست، بنت از سرزنش یا محکوم کردن مستقیم روسیه خودداری کرده و این ماموریت را به «یائیر لاپید» وزیر امور خارجه‌اش محول کرده است. نقطه عطف در روابط دو طرف زمانی رخ داد که «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه در اظهاراتی علیه «ولودیمیر زلنسکی» رئیس‌جمهور اوکراین گفت «این واقعیت که او یک یهودی است عناصر نازی در کشورش را نفی نمی‌کند» و افزود که معتقد است «آدولف هیتلر هم خون یهودی داشت».

اظهارات لاوروف با واکنش بنت مواجه شد و در پی آن، رسانه‌های صهیونیستی مدعی شدند پوتین هفته گذشته در گفت‌وگویی تلفنی از نخست‌وزیر اسرائیل عذرخواهی کرد.

سووا نماینده صهیونیستی که هنگام خروج سفیر روسیه از کنست صحبت می‌کرد، به این حادثه واکنش نشان داد و مدعی شد که ویکتوروف جلسات فوری داشته و به هر حال باید کنست را ترک می‌کرده است.

پربیننده ترین خبرها