روسیه چند دیپلمات رومانی و بلغارستان را اخراج می‌کند

روسیه چند دیپلمات رومانی و بلغارستان را اخراج می‌کند
جمعه 23 ارديبهشت 1401 - 18:36

وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد در اقدامی متقابل شماری از دیپلمات‌های رومانی و بلغارستان را اخراج می‌کند.

العالم - اروپا

وزارت امور خارجه روسیه روز جمعه اعلام کرد شماری از دیپلمات‌های بلغارستان و رومانی را اخراج می‌کند.

به نوشته خبرگزاری «اسپوتنیک» این وزارتخانه در بیانیه‌ای نوشت، یک دیپلمات بلغارستان و ده دیپلمات رومانی را عنصر نامطلوب اعلام کرده است.

وزارت امور خارجه روسیه نوشت: «طرف روس تلاش‌های بی‌اساس رومانی در متهم کردن روسیه به جنایت جنگی در اوکراین را قاطعانه رد می‌کند و اقدام بخارست در سفیدشویی جنایات ملی‌گرایان [در اوکراین] علیه جمعیت غیرنظامی را محکوم می‌کند».

در این بیانیه آمده است، یک دیپلمات بلغارستان نیز در پاسخ به تصمیم این کشور گرفته شده که یک دیپلمات روس را عنصر نامطلوب اعلام کرد.

وزارت امور خارجه روسیه ماه گذشته نیز از اخراج تعدادی از دیپلمات‌های بلغاستانی از این کشور خبر داد. این وزارتخانه اعلام کرد که «عنصر نامطلوب» توصیف شدن تعدادی از دیپلمات‌های بلغارستانی در واکنش به تصمیم این کشور برای اخراج ۱۰ دیپلمات روس در ماه مارس گذشته بوده است.

اواخر فروردین ماه نیز بر اساس اعلام وزارت امور خارجه روسیه، ۲۱ دیپلمات سفارت بلژیک در مسکو عنصر نامطلوب توصیف شدند. از سوی دیگر، وزارت امور خارجه روسیه در اقدامی متقابل، دستور اخراج ۱۵ دیپلمات هلندی را صادر کرد. روسیه همچنین چهار کارمند سفارت اتریش در مسکو را اخراج کرد.

روسیه و کشورهای غربی از سال گذشته وارد تنش‌های دیپلماتیک شده و بارها دیپلمات‌های یکدیگر را اخراج کرده بودند. تا پیش از وقوع درگیری‌های اوکراین، بهانه‌هایی مانند تلاش روسیه برای انجام حملات سایبری و ترور یک جاسوس دوجانبه در انگلیس برای اخراج دیپلمات‌های روس عنوان می‌شد که در نهایت پاسخ متقابل مسکو را به همراه داشت.

از زمان شروع جنگ در اوکراین نیز کشورهای غربی علاوه بر حمایت مالی و نظامی گسترده از کی‌یف، تحریم‌های سنگینی را علیه مسکو اعمال کرده و مدعی تلاش برای انزوای روسیه شده‌اند.

فارس

دسته بندی ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها