آیا پیام های نظامی روسیه در شمال سوریه نتیجه داده است؟

آیا پیام های نظامی روسیه در شمال سوریه نتیجه داده است؟
يکشنبه 8 خرداد 1401 - 13:21

بر اساس اطلاعات درز یافته از یک افسر آمریکایی مبنی برخروج هزاران یگان پیاده نظام ، مهندسی و هوانوردی روسیه از پایگاه حمیمیم و مناطق شمال و شرق سوریه، مسکو از طریق پروازها و رژه نظامی در مرز های مشترک سوریه و گشت زنی زمینی با شرکت ارتش سوریه، به صورت غیر مستقیم پاسخ آمریکایی ها را داد.

العالم- نظرکده

برخی ناظران بر این باورند که روسیه از طرح قدیمی آمریکا برای اتصال شمال شرق به شمال غرب سوریه با ایجاد منطقه امن آگاه است. آنها معتقدند طرح آمریکا در این منطقه دارای وسعت جغرافیایی گسترده ای است، زیرا 23 درصد از خاک سوریه را شامل می شود و از رشد اقتصادی برخوردار است که بر این اساس گروه های مسلح از داخل سوریه به این منطقه منتقل می شوند و در عین حال اجرای این طرح مجازات های شدیدی برای دولت سوریه به شمار می رود.

آنها افزودند: وضعیت ژئوپلیتیک کنونی، و مشغول بودن روسیه به جنگ با اوکراین، به آمریکایی ها این فرصت را داد تا به نوعی به دولت ترکیه بفهمانند تا از این فرصت سوء استفاده کرده و بتوانند با استفاده از این موقعیت رؤیای خود را برای ایجاد منطقه ای به اصطلاح امن محقق کند و این همان چیزی است که سوریه همواره نسبت به آن هشدار داده است.

برخی دیگر از تحلیلگران بر این باورند که گشت‌زنی زمینی و هوایی اخیر روسیه در امتداد نوار مرزی سوریه با ترکیه، به منزله پاسخی غیر مستقیم به اظهارات آمریکایی ها است که ادعا کرده بودند روسیه به خاطر درگیری در جنگ اوکراین ضعیف شده و میدان را در سوریه ترک کرده است.

آنها می گویند اظهارات آمریکایی ها در واقع پیامی برای ترکیه نیز هست تا به آنکارا بگویند که روسیه دیگر قدرتمند نیست و اکنون هیچ اهرم فشاری برای جلوگیری از عملیات نظامی ترکیه در سوریه ندارد.

کارشناسان می گویند: روسیه پس از هزینه ای که با گسیل سربازان و منابع مالی خود به سوریه متحمل شد، امکان ندارد این کشور را با موقعیت استراتژیک بسیار مهمی که در دریای مدیترانه دارد، به خاطر درگیری در جنگ اوکراین رها کند.

لذا گشت‌زنی نظامی روسیه در سوریه نخست به منزله یادآوری این موضوع به ترکیه است که توافق نامه هایی وجود دارد که با جداسازی گروه های به اصطلاح میانه رو از گروه های تروریستی نقض شده است و دوم، هدف آن ارسال این پیام برای آمریکا است که مسکو نه در وضعیت ضعف قرار دارد و نه از سوریه غافل شده است تا آمریکا به راحتی و با کمک ترکیه بتواند شمال سوریه را از این کشور جدا کند.

برخی از کارشناسان سیاسی نیز تأکید می کنند: پیام ها و اطلاعات درز یافته آمریکا همه سازماندهی شده است، و هدف از آن آزمایش واکنش حریف یا دشمن است. بدون شک اولین دشمن و حریف آمریکا؛ روسیه است و این پیام ها نوعی تحریک کردن طرف ترکیه ای است تا نوعی مناقشه با روسیه صورت گیرد، و هرگونه مانور روسیه در شمال سوریه پیامی به ترکیه برای مبادله منافع نیست، بلکه برای طرف آمریکایی است.

آنها خاطرنشان می کنند که رویارویی روسیه با ترکیه در کار نیست، زیرا ترکیه در صدد تصرف سرزمین های بیشتری از سوریه نیست، و در واقع منطقه خوبی از خاک سوریه را تحت کنترل دارد و نمی تواند بیش از آن را کنترل کند زیرا توانمندی هایش بسیار ضعیف است و اجازه این کار را به آن نمی دهد.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها