فشار آمریکا به تشکیلات خودگردان درباره پرونده «شیرین ابوعاقله»

فشار آمریکا به تشکیلات خودگردان درباره پرونده «شیرین ابوعاقله»
شنبه 11 تير 1401 - 17:47

وبگاه «آکسیوس» به نقل از مقام‌های آمریکایی و صهیونیست گزارش داد دولت بایدن به تشکیلات خودگردان فلسطین فشار می‌آورد تا گلوله‌ای را که باعث شهید شدن خبرنگار فلسطینی شبکه الجزیره شد، به ایالات متحده تحویل دهد.

العالم - فلسطین اشغالی

وبگاه خبری «آکسیوس» به نقل از سه مقام آمریکایی و صهیونیست گزارش داد دولت بایدن به تشکیلات خودگردان فلسطین فشار می‌آورد تا گلوله‌ای را که باعث شهید شدن «شیرین ابوعاقله» خبرنگار فلسطینی شبکه الجزیره شد را به ایالات متحده بدهد تا بتواند منبع تیراندازی مرگبار را مشخص کند.

طبق این گزارش، به نظر می‌رسد که کاخ سفید و وزارت امور خارجه آمریکا که تحت فشار سیاسی اعضای کنگره بر سر پرونده ابوعاقله هستند، می‌خواهند قبل از سفر بایدن به فلسطین اشغالی و کرانه باختری در ۱۳ ژوئیه (۲۲ تیر) شاهد نوعی پیشرفت در تحقیقات باشند.

به نوشته آکسیوس، هم رژیم صهیونیستی و هم فلسطینی‌ها تحقیقات خود را در مورد حادثه ۱۱ مه انجام داده‌اند. طبق این گزارش، تحقیقات اسرائیل مشخص کرد که این احتمال وجود دارد که ابوعاقله توسط یک نظامی اسرائیلی مورد اصابت گلوله قرار گرفته باشد اما تل‌‌آویو مدعی است مشخص کردن این که چه کسی این گلوله را شلیک کرد بدون تست بالستیک گلوله بر روی تفنگ‌هایی که توسط نظامیان حاضر در منطقه مورد استفاده قرار گرفته بود، ممکن نیست.

بر اساس تحقیقات طرف فلسطینی، نظامیان صهیونیست این خبرنگار فلسطینی را به شهادت رساندند. به نوشته آکسیوس، مقامات فلسطینی از دادن قطعه‌ای از گلوله‌ای که از بدن ابوعاقله برای انجام تست بالستیک خارج شده بود به اسرائیل خودداری کردند و گفتند به آن اعتماد ندارند.

با استناد به شاهدان و همچنین شواهد دیداری و شنیداری، تحقیقات مستقل چند سازمان خبری از جمله واشنگتن پست، آسوشیتد پرس و نیویورک تایمز نشان داد که احتمالاً یک نظامی اسرائیلی تیراندازی مرگبار را انجام داد. تحقیقاتی که توسط نهاد حقوق بشر سازمان ملل انجام شد نیز به نتیجه مشابهی رسید.

هفته گذشته، ۲۴ سناتور دموکرات در نامه‌ای به رئیس‌جمهور آمریکا، خواستار نقش فعال‌تر ایالات متحده در تحقیقات درباره مرگ ابوعاقله شدند. دو هفته پیش از آن، چند تن از دموکرات‌های مجلس نمایندگان آمریکا با ارسال نامه‌ای به آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا خواستار تحقیقات اف‌بی‌آی درباره قتل این روزنامه‌نگار شدند.

مقامات آمریکایی و اسرائیلی به آکسیوس گفتند که در پنج هفته گذشته دولت بایدن فلسطینی‌ها را تحت فشار قرار داده است تا گلوله را به آمریکا بدهند تا بتواند تست بالستیک را انجام دهد. این مقامات گفتند که دولت بایدن به مقامات فلسطینی و اسرائیلی پیشنهاد کرده که سپهبد «مایکل فنزل» هماهنگ‌کننده امنیتی ایالات متحده تحقیقات را هدایت کند و مسئول تست بالستیک باشد.

وبگاه آمریکایی به ادعای دو منبع مطلع افزود فلسطینی‌ها چند هفته درخواست‌های آمریکا برای ارائه گلوله را رد کردند که باعث ناامیدی دولت بایدن شد. به گفته این منابع، در روزهای اخیر، فلسطینی‌ها اعلام کردند که ممکن است مایل به تغییر مسیر و دادن گلوله به آمریکا برای تکمیل تحقیقات باشند.

یک مقام وزارت خارجه آمریکا گفت، بلینکن پنجشنبه (نهم تیر) تلفنی با «محمود عباس» رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین صحبت کرد و بر اهمیت تحقیقات کامل، شفاف و بی‌طرفانه تاکید کرد. سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت: دولت آمریکا در تماس نزدیک با مقامات اسرائیلی و فلسطینی است تا از هر دو طرف بخواهد در تحقیقات درباره شرایط قتل ابوعاقله، از جمله به اشتراک گذاشتن مدارک پزشکی قانونی، همکاری کامل داشته باشند.

فارس

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها