ناآرامی‌ها در ازبکستان؛ هزاران نفر زخمی شدند

ناآرامی‌ها در ازبکستان؛ هزاران نفر زخمی شدند
دوشنبه 13 تير 1401 - 12:36

در پی وقوع ناآرامی‌ها در منطقه خودمختار قره‌قالپاق ازبکستان و درگیری معترضان با پلیس هزاران نفر زخمی شدند.

العالم ـ آسیا

بنابر گزارش خبرگزاری رویترز، یک مقام محلی ازبکستان اعلام کرد که هزاران نفر پس از ناآرامی‌ها در مرکز استان خودمختار قره‌قالپاقستان زخمی شده و به بیمارستان منتقل شده اند.

«سلطان بیک ضیایف» رئیس وزارت بهداشت این منطقه در گفت‌وگو با رسانه‌های محلی گفت که بیمارستان های شهر نوکوس مملو از بیمارانی است که در درگیری با نیروهای امنیتی زخمی شده‌اند.

از زمان شروع اعتراضات به جدایی این منطقه از ازبکستان تاکنون نگرانی‌ها مبنی بر سرکوب معترضان به دست نیروهای امنیتی افزایش یافته‌ است.

«شوکت میرضیایف» رئیس‌جمهوری ازبکستان هرگونه جدایی این منطقه را رد کرده و معترضان را نیروهای بدخواه خوانده و آنها را به تلاش برای بی‌ثبات کردن و تضعیف وضعیت این کشور آسیای مرکزی متهم کرده است.

«پولات آهونوف» سیاستمدار مخالف تبعیدی و رئیس حزب اپوزیسون "برلیک" در خصوص وضعیت حاکم بر کشورش به رویترز گفت که مردم به دلیل اعلام وضعیت اضطراری قادر به جابجایی و کسب اطلاعات نیستند.

وی همچنین نسبت به وقوع درگیری قومی میان ازبک‌ها و قره قالپاق ها ابراز نگرانی کرد.

آهونوف که از سوئد با خبرگزاری رویترز صحبت می‌کرد، گفت: وضعیت می تواند کاملا از کنترل خارج شود و این تنها محدود به قره قالپاق نیست و خطر درگیری میان ازبک‌ها و قره‌قالپاق ها از همه چیز بدتر است.

به گزارش ایرنا، قره‌قالپاقستان منطقه‌ای عمدتا بیابانی در نزدیکی دریای آرال با جمعیتی کمتر از دو میلیون نفر در کشور ۳۲ میلیونی ازبکستان، دارای وضعیت خودمختاری است.

ازبکستان از دیرباز به عنوان یکی از جمهوری‌های اتحاد جماهیر شوروی سابق تا کنون، همواره هر شکلی از اعتراضات مخالفان را سرکوب می‌کند.

دسته بندی ها :

پربیننده ترین خبرها