واشنگتن: از عادی‌سازی روابط بین ترکیه و سوریه حمایت نمی‌کنیم

واشنگتن: از عادی‌سازی روابط بین ترکیه و سوریه حمایت نمی‌کنیم
يکشنبه 6 شهريور 1401 - 12:36

معاون سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا تصریح کرد که واشنگتن از روند عادی‌سازی روابط ترکیه با سوریه حمایت نمی‌کند.

العالم - امریکا

«ویدانت پاتل» معاون سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده هم‌زمان با برداشته شدن گام‌هایی از سوی آنکارا برای از سرگیری روابط با دمشق، موضع کشورش در قبال عادی سازی روابط ترکیه و دیگر کشورها با سوریه را اعلام کرد.

براساس گزارش روزنامه «زمان»، معاون سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت: «هدف ایالات متحده تقویت روابط دیپلماتیک با نظام اسد نیست و ما از سایر کشورها برای عادی سازی روابط با دمشق حمایت نمی‌کنیم».

این مقام آمریکایی، همچنین از عدم تمایل کشورش برای لغو تحریم‌ها علیه سوریه خبر داد و خاطرنشان کرد که هیچ پیشرفتی در جهت راه حل سیاسی نمی‌بیند.

این در حالی است که «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه اعلام کرده بود که می‌خواهد سطح روابط بین کشورش و سوریه را پس از محدود شدن همکاری‌ها به ارتباطات اطلاعاتی افزایش دهد.

پاتل در مورد عملیات احتمالی ترکیه در سوریه گفت: «من مجدداً تاکید می‌کنم که ایالات متحده عمیقاً نگران افزایش فعالیت‌های نظامی در شمال سوریه و به ویژه تأثیر آن بر غیرنظامیان است. ایالات متحده به حمایت از ادامه خطوط آتش بس موجود ادامه می‌دهد».

پیش از این، «حلوصی آکار» وزیر دفاع ترکیه گفته بود که کشورش بر اساس قوانین بین‌المللی حق دارد برای دفاع از امنیت مرزهای خود در خارج از کشور عملیات نظامی انجام دهد.

وی در پاسخ به این سوال خبرنگاران که آیا مذاکرات با دولت سوریه آغاز می‌شود یا خیر، تاکید کرده بود که «رئیس‌جمهور کشور و وزرای مربوطه در این خصوص اظهاراتی داشتند که نشان می‌دهد که روند مذاکرات [با دولت دمشق] به وضعیت و شرایط مربوط می‌شود».

در حالی که ترکیه اعلام می‌کند به عملیات خود در مرزهای سوریه ادامه می‌دهد، «نضال قبلان» سفیر سابق سوریه در ترکیه در گفت‌وگو با خبرگزاری «اسپوتنیک» تاکید کرد که مهم‌ترین خواسته‌هایی که دمشق ممکن است برای احیای روابط با آنکارا مطرح کند، خروج شبه‌نظامیان این کشور از خاک سوریه و قطع حمایت از ‌گروه‌های تروریستی خواهد بود.

فارس

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها