جانسون: قبوض انرژی در ماه‌های آینده انگلیسی‌ها را «نقره‌داغ» می‌کند

جانسون: قبوض انرژی در ماه‌های آینده انگلیسی‌ها را «نقره‌داغ» می‌کند
يکشنبه 6 شهريور 1401 - 14:54

نخست‌وزیر مستعفی انگلیس خطاب به مردم این کشور درباره نرخ بالای تورم و رشد سریع هزینه‌های زندگی و بهای انرژی در انگلیس، نوشت: ماه‌های آتی شرایط سخت و شاید بسیار دشوار خواهد بود.

العالم - اروپا

بوریس جانسون»، نخست وزیر در حال کناره‌گیری انگلیس در یادداشتی برای نشریه «دیلی میل» با اذعان به وخامت شرایط اقتصادی در این کشور تلاش کرد روسیه را عامل اصلی بحران و افزایش هزینه‌های زندگی از جمله انرژی در انگلیس جلوه دهد.

او افزود: هزینه گرم نگه‌داشتن منازل از هم‌اکنون برای اکثریت مردم دلهره‌آور است. بنابراین نباید فراموش کرد که مقصر اصلی بحران انرژی در جهان چه کسی است.

جانسون با اشاره به بحران اقتصادی در انگلیس در پس از آغاز همه‌گیری کرونا در این کشور و سراسر جهان تصریح کرد که اگر چه اقتصاد انگلیس پس از پاندمی تحت فشار قرار گرفت و قیمت‌های جهانی بر اثر آن افزایش پیدا کرد اما دولت می‌توانست تا پایان سال این مشکلات را حل کند.

این ادعا درحالی از طرف نخست وزیر مستعفی انگلیس مطرح می‌شود که آمار به روز شده اقتصاد انگلیس که هفته گذشته منتشر شد، نشان داد که بیشترین سقوط در تولید این کشور در بیش از ۳۰۰ سال گذشته در سال ۲۰۲۰ رخ داده که با آسیب شدید از همه گیری کووید – ۱۹ رو به رو بوده و بیشتر از دیگر اقتصادهای بزرگ جهان، آسیب دیده است.

او بدون اشاره به تصمیم غرب برای تحریم نفت و گاز روسیه پس از آغاز جنگ اوکراین و با بیان این که هیچ کشوری برای آغاز درگیری‌ها در اوکراین آمادگی نداشت، پوتین را عامل اصلی بحران در بازار انرژی اعلام کرد.

جانسون که روزهای پایانی به عنوان نخست وزیر انگلیس را سپری می‌کند، با مقصر دانستن رئیس‌جمهوری روسیه و بحران اوکراین، هیچ مسئولیتی را در قبال وضعیت کنونی اقتصاد انگلیس نپذیرفت و ادامه داد: این جنگ اوکراین است که برای انگلیسی‌ها هزینه تراشی می‌کند و به همین دلیل است که قبوض انرژی دو برابر خواهد شد.

جانسون اظهار کرد که مسکو «سیاستمداران آرام اروپایی» را دستکم گرفته است و فکر نمی‌کند که آن‌ها جرات مقابله داشته باشند.

او مدعی شد که پوتین امیدوار است که اروپایی‌ها با فرارسیدن زمستان، تحریم‌ها علیه مسکو را لغو و نفت و گاز مورد نیازشان را از روسیه طلب کنند.

نخست وزیر انگلیس با شرح برنامه‌های دولت برای کمک به مردم این کشور در جریان بحران انرژی و افزایش سرسام‌آور هزینه‌ها نوشت که بسته‌های حمایتی برای مردم انگلیس در نظر گرفته شده است و با اشاره با اینکه ماه گذشته واردات سوخت از روسیه به صفر رسیده‌ است خاطر نشان کرد که دولت انگلیس در تلاش برای تولید گاز در داخل است.

در این میان خبرگزاری رویترز در گزارشی از اثرات افرایش بهای انرژی بر زندگی مردم انگلیس پیش‌بینی کرد که گرانی انرژی می‌تواند زندگی قشر آسیب‌پذیر انگلیس را با خطر روبرو کند.

جانسون با شرح برنامه‌های دولت برای کمک به مردم انگلیس در جریان بحران انرژی در ان کشور و افزایش سرسام‌آور هزینه‌ها نوشت که بسته‌های حمایتی برای مردم انگلیس در نظر گرفته شده است.

نخست وزیر انگلیس در ادامه سیاست‌های روس‌هراسی غرب اظهار کرد: روسیه فکر می‌کند غرب از حمایت اوکراین دست می‌کشد و کی‌یف را به مذاکره با مسکو تشویق می‌کند.

او برگزاری مذاکرات صلح میان اوکراین و روسیه را «دیوانگی» خواند و تأکید کرد که اوکراینی‌ها و انگلیسی‌ها می‌توانند در این جنگ پیروز شوند.

«بوریس جانسون»، نخست وزیر مستعفی انگلیس پیشتر در اظهاراتی گفته بود که تا زمانی که روسیه نیروهایش را از کریمه خارج نکند، حمایت از اوکراین باید ادامه یابد. این درحالی است که «ولادیمیر زلنسکی»، رئیس جمهور اوکراین در ششمین ماه جنگ با روسیه، به متحدان غربی‌اش نسبت به کاهش کمک های مالی هشدار داده بود.

تاکنون بسیاری از کارشناسان درباره ورود کشورهای غربی از جمله ناتو و آمریکا به جنگ اوکراین هشدار داده و درباره شروع جنگ هسته‌ای یا جنگ جهانی سوم ابراز نگرانی کرده‌اند.

دسته بندی ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها