رسانه های انگلیسی فاش کردند؛

همکاری انگلیس و کانادا در قاچاق دختران جوان برای داعش

همکاری انگلیس و کانادا در قاچاق دختران جوان برای داعش
چهارشنبه 9 شهريور 1401 - 13:53

اطلاعات منتشر شده از سوی رسانه های انگلیسی حکایت از این دارد که یک مامور اطلاعاتی کانادایی در عملیاتی مخفیانه، دختران جوان را برای پیوستن به گروه ترویستی داعش در سوریه، به این کشور قاچاق می کرد و این در حالی است که پلیس انگلیس نیز از این مساله اطلاع داشت.

العالم ـ اروپا

بنابر گزارش تارنمای شبکه خبری «تی آر تی ورلد» ترکیه، آنچه در متن یک کتاب تازه منتشره شده و افشاگری چند رسانه انگلیسی آمده، حاکی است که شمیمه بیگم شهروند متولد انگلیس به همراه دو دختر دیگر برای پیوستن به داعش به سوریه قاچاق شده اند و لندن در این میان با اوتاوا توطئه کرد تا این مساله را پنهان نگاه دارد.

روزنامه تایمز انگلیس با استناد به کتاب «تاریخ پنهان پنج چشم» اثر «ریچارد کرباج»، اسکاتلند یارد (پلیس لندن) از قاچاق دختران به سوریه توسط یک قاچاقچی اطلاع داشته. فرد قاچاقچی نیز مامور دو طرفه داعش و سرویس اطلاعاتی کانادا بوده است.

این روزنامه در گزارش خود نوشت؛ کانادا از سرنوشت این نوجوانان اطلاع داشت، اما سکوت کرد، در حالی که پلس کانادا جستجوی گسترده ای را برای پیدا کردن سه نوجوان مفقود شده انجام داد.

کانادا تنها زمانی که از افشای نقش خود در این ماجرا به وحشت افتاد، به طور خصوصی به نقش داشتن در این عملیات اذعان کرد، اما از انگلیس خواست بر نقش اوتاوا سرپوش گذارد.

بیگوم به همراه خدیجه سلطانه ۱۶ ساله و امیره عباسه ۱۵ ساله در سال ۲۰۱۵ لندن را ترک کردند و آنطور که گفته می شود توسط محمد الرشید جاسوس کانادا برای پیوستن به داعش در سوریه قاچاق شدند.

نوشتار این کتاب و گزارش های خبری حاکی است که اوتاوا کماکان به سکوت ادامه داده، اما زمانی که ترکیه قاچاقچی کانادایی را دستگیر کرد، به طور خصوصی این مساله را به انگلیس اطلاع داد.

به نوشته این رسانه، رشید قبل از اینکه جاسوس کانادا باشد، به اردن سفر کرد و آنجا با مقام های سفارت کانادا دیدار داشت و درخواست پناهندگی در کانادا کرد.

در این کتاب عنوان شده رشید که قاچاقچی انسان است، به کار گرفته شده و از او خواسته شده که اطلاعاتی در مورد داعش جمع آوری کند.

شبکه خبری بی بی سی نیز گزارش داد به پرونده هایی دست یافته است مبنی بر اینکه رشید مدعی شده جزئیات گذرنامه بیگوم را با کانادا به اشتراک گذاشته و شهروندان انگلیسی دیگری را هم برای مبارزه برای داعش قاچاق کرده است.

این شبکه با استناد به یک مامور ارشد اطلاعاتی خبر داد که رشید اخبار و گزارش هایی را به دستگاه اطلاعاتی کانادا ارائه می داده در ضمن اینکه افراد را برای پیوستن به داعش قاچاق می کرده است.

براساس این گزارش، دولت های انگلیس و کانادا در مورد ادعای مطرح شده هیچ اظهارنظری نکرده اند.

این گزارش همچنین حاکی است بیگوم زمانی که در سوریه بوده با یکی از نیروهای داعش ازدواج کرده است. وی سه فرزند به دنیا آورده که همگی در نوزادی فوت شدند و در حال حاضر در بازداشتگاهی در سوریه که در کنترل گروه تروریستی پ ک ک/یگان های مدافع خلق است، به سر می برد.

وی در سال ۲۰۱۹ به دلایل امنیت ملی از حق شهروندی انگلیس محروم شد. مورد بیگوم به یک موضوع چالشی در انگلیس تبدیل شده، کسانی که می گویند وی از حق شهروندی اش با سفر برای پیوستن به گروه تروریستی دست کشیده در مقابل کسانی که استدلال می کنند وی نباید فاقد ملیت باشد و مورد وی، مساله ای مربوط به قاچاق است.

پربیننده ترین خبرها