اوکراین از رژیم صهیونیستی خواست روسیه را تحریم کند

اوکراین از رژیم صهیونیستی خواست روسیه را تحریم کند
جمعه 11 شهريور 1401 - 01:31

رئیس‌جمهور اوکراین در نخستین گفت‌وگوی تلفنی خود با یائیر لاپید، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی از او خواست روسیه را تحریم کند.

العالم - اروپا

«ولودیمیر زلنسکی»، رئیس‌جمهور اوکراین در نخستین گفت‌وگوی تلفنی خود با «یائیر لاپید»، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی از او خواست روسیه را تحریم کند.

به نوشته روزنامه صهیونیستی جروزالم‌پست، زلنسکی در این تماس تلفنی که پنجشنبه انجام شد از تل‌آویو خواست به نظام تحریم‌ها علیه روسیه ملحق شود.

زلنسکی در یک پیام توئیتری نوشت: «من نخستین گفت‌وگوی تلفنی را با نخست‌وزیر اسرائیل یائیر لاپید انجام داده‌ام. من روی پیوستن کشور او به تحریم‌ها علیه روسیه و تأمین کمک‌های عملی به اوکراین برای مقابله با تجاوز فدراسیون روسیه حساب می‌کنم.»

رژیم صهیونیستی به صورت رسمی روسیه یا اشخاص روس را در فهرست تحریم‌ها قرار نداده اما تلاش کرده فعالیت برخی از افراد منتقذ روسیه را محدود کند. این رژیم علاوه بر این به بانک‌های خود دستور داده از قوانین تحریم‌های غرب علیه روسیه تبعیت کنند.

بعد از آغاز حمله روسیه به اوکراین تنش‌های میان روسیه و رژیم صهیونیستی شدت گرفته است. بسیاری از تحلیلگران دلیل این تنش‌ها را حمایت رژیم صهیونیستی از اوکراین در جنگ روسیه می‌دانند.

در بیانیه‌ای که دفتر نخست‌وزیری رژیم صهیونیستی از تماس تلفنی با زلنسکی منتشر کرده اشاره‌ای به تحریم‌ها نشده است. در این بیانیه تصریح شده که لاپید «حمایت خودش از مردم اوکراین را مورد تأکید قرار داد و بابت کسانی که در جنگ کشته یا مجروح شده‌اند تسلیت گفت و خواستار رسیدن به راه حل سیاسی برای پایان دادن به درگیری‌ها شد.»

یکی دیگر از موضوعاتی که به تنش میان دو طرف دامن زده تصمیم روسیه برای پایان دادن به فعالیت «آژانس یهودیان» در روسیه است.

روسیه از ۲۴ فوریه ۲۰۲۲ (پنجم اسفند ماه ۱۴۰۰) بعد از به رسمیت شناختن استقلال دو جمهوری لوهانسک و دونستک از اوکراین، به این منطقه نیرو اعزام کرد و از آغاز «عملیات ویژه نظامی در اوکراین» خبر داد.

روسیه هدف خود را از این اقدام، نازی زدایی اوکراین، خلع سلاح این کشور، رفع نگرانی‌های امنیتی خود و اجابت درخواست کمک لوهانسک و دونستک اعلام کرده و گفته است که قصد تصرف اراضی اوکراین را ندارد.

دولت اوکراین اما استقلال دونستک و لوهانسک را به رسمیت نشناخته و حضور نظامی روسیه را «تجاوز و حمله به تمامیت ارضی« خود خوانده است.

به دنبال آغاز درگیری روسیه با اوکراین، کشورهای غربی ضمن محکوم کردن مسکو و تشدید فشارهای اقتصادی، حمایت‌های همه جانبه سیاسی، مالی، تسلیحاتی از کی‌یف را در دستور کار قرار داده‌اند.

به رغم حمایت‌های غربی‌ها، در صحنه میدانی روسیه توانسته لوهانسک در منطقه شرقی دونباس اوکراین را به کنترل خود درآورده و در تلاش برای تسلط بر همه مناطق دونتسک است.

یائیر لاپید، نخست‌وزیر فعلی رژٰیم صهیونیستی چند ماه پیش روسیه را به ارتکاب جنایات جنگی در اوکراین متهم کرده بود. پس از این اتهام‌زنی بود وزارت امور خارجه روسیه «الکس بن زوی» سفیر رژیم صهیونیستی در مسکو را احضار کرده و از اظهارات لاپید شدیداً انتقاد کرد.

از طرف دیگر اظهارات چند ماه پیش «سرگئی لاوروف» جنجال‌آفرین شده بود. لاوروف در مصاحبه با شبکه ایتالیایی «زونا بیانکا» در پاسخ به این سوال که روسیه چگونه می‌خواهد اوکراین را نازی‌زدایی کند در حالی که مردم این کشور خودشان یک رئیس‌جمهور یهودی را انتخاب کرده‌اند، گفته بود: «پس اگر زلنسکی یهودی باشد چه؟ این واقعیت، وجود عناصر نازی در اوکراین را نفی نمی‌کند.من معتقدم که هیتلر خون یهودی نیز داشت و و بعضی از بدترین یهودستیزان، خود یهودیان هستند».

این اظهارات لاوروف برای مدتی تنش‌ها میان مسکو و رژیم صهیونیستی را به شدت افزایش داد و وزارت خارجه رژیم موقت صهیونیستی، سفیر روسیه را احضار کرد.

فارس

دسته بندی ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها