الجزایر: سوریه تمایلی به بازگشت به اتحادیه عرب ندارد

الجزایر: سوریه تمایلی به بازگشت به اتحادیه عرب ندارد
دوشنبه 14 شهريور 1401 - 04:15

وزارت خارجه الجزایر به نقل از وزیر خارجه سوریه گزارش داد که این کشور ترجیح می‌دهد موضوع بازگرداندن کرسی خود در اتحادیه عرب، در نشست سران عرب مطرح نشود.

العالم - سوریه

رمطان لعمامره وزیر خارجه الجزایر شامگاه روز یکشنبه، با فیصل المقداد همتای سوری خود، تلفنی گفت‌وگو کرد.

رادیو الجزایر گزارش داد، المقداد گفت که سوریه ترجیح می‌دهد موضوع بازگرداندن کرسی خود در اتحادیه عرب، در نشست سران عرب مطرح نشود؛ نشستی که قرار است در آغاز نوامبر در الجزایر برگزار شود.

وزارت خارجه الجزایر تأکید کرد، در راستای تکمیل رایزنی های الجزایر با کشورهای عربی برای فراهم کردن همه شرایط موفقیت نشست سران عرب، لعمامره با المقداد تماس تلفنی برقرار کرد و قرار است این نشست، اول و دوم ماه نوامبر آینده برگزار شود.

به گفته این نهاد، از جمله مسائلی که بررسی شد، موضوع روابط سوریه با اتحادیه عرب بود. طرفین همچنین ابراز امیدواری کردند که این نشست، نتایجی داشته باشد که بتواند در تلطیف اوضاع و تقویت روابط کشورهای عربی مؤثر باشد.

در همین ارتباط، «عبدالمجید تبون» رئیس‌جمهور الجزایر چندی پیش اظهار داشت که کنفرانس آتی اتحادیه عرب شاهد بازگشت سوریه به این اتحادیه خواهد بود.

رئیس جمهور الجزایر در پاسخ به سؤالی درباره اینکه آیا احتمال دارد دمشق در نشست آتی اتحادیه عرب حضور پیدا کند، گفت: «قرار است که سوریه حضور پیدا کند».

عبدالمجید تبون اضافه کرد: «ما زمانی که یک اجلاس عربی برگزار می‌کنیم، می‌خواهیم که این اجلاس [همه را] گرد هم آورد و نقطه آغازی برای اتحاد جهان تکه‌تکه‌شده عربی باشد.. ما کشوری هستیم که همواره طرف‌ها را گرد هم می‌آورد».

وزیر امور خارجه الجزایر هم در این خصوص بیان کرده بود: «پیشتر گفتیم که زمان بازگشت سوریه به اتحادیه عرب فرا رسیده است و باید بدون مداخله در امور داخلی، کرسی سوریه [به اتحادیه عرب] بازگردد.. الجزایر به هیچ عنوان با تعلیق حضور سوریه در اتحادیه عرب موافق نبود. ما در تلاش هستیم تا توافقی در خصوص مسئله سوریه و حضور این کشور در اتحادیه عرب ایجاد کنیم. سفر وزیر امور خارجه امارات به دمشق را تبریک می‌گویم و آرزو داریم که این گام به انسجام کشورهای عربی کمک کند».

اتحادیه عرب در نوامبر سال ۲۰۱۱ همزمان با شعله‌رو شدن بحران سوریه تصمیم گرفت که عضویت دمشق در این اتحادیه را تعلیق کند.با این حال، از ماه جولای گذشته کشورهای عربی به‌ویژه اردن، امارات عربی متحده و مصر یکی پس از دیگری در تلاش برای عاد‌ی‌سازی روابط خود با سوریه هستند.

دسته بندی ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها