عقب‌نشینی پاکستان از افزایش تعرفه گمرکی بر واردات میوه از افغانستان

عقب‌نشینی پاکستان از افزایش تعرفه گمرکی بر واردات میوه از افغانستان
شنبه 19 شهريور 1401 - 10:22

سفارت افغانستان در پاکستان اعلام کرد که اسلام‌آباد از افزایش تعرفه گمرکی واردات میوه از افغانستان منصرف شده است.

العالم - آسیا

مقامات طالبان اعلام کردند که دولت پاکستان از افزایش تعرفه گمرکی بر میوه افغانستان منصرف شده است.

سفارت افغانستان در اسلام‌آباد در رشته توئیتی گفته است که پس از نشست مسوولان این سفارت با مقام‌های پاکستانی، اسلام‌آباد از تصمیم‌ دربارۀ افزایش متعرفه بر میوه‌های افغانستان منصرف شده است.

به گفته سفارت افغانستان، افزایش مالیات بر میوه‌ها یک تصمیم عمومی از سوی حکومت پاکستان است، اما افغانستان شامل آن نخواهد بود.

این در حالی است که رسانه‌های پاکستانی گزارش داده‌‌ بودند که بیش از ۲۰۰ کامیون بارگیری‌شده با میوه‌های تازه و خشک افغانستان به‌دلیل اعتراض واردکنندگان میوه تازه به افزایش تعرفه گمرکی و تعلیق واردات میوه از افغانستان در گمرک چمن معطل ماندند.

به گزارش روزنامه دان پاکستان، تعرفه‌های گمرکی بر میوه افغانستان از ۲۰ هزار روپیه در هر تُن به ۹۵ هزار روپیه افزایش یافته است.

به‌گفته مقامات گمرکی، 200 کامیون به دلیل عدم پرداخت تعرفه گمرکی از سوی واردکنندگان در مرز چمن متوقف شده و منتظر تصمیم مقامات پاکستان است.

انگور، انار و سایر میوه‌های فصلی که در کامیون‌ها بار شده، اگر دو تا سه روز گمرک باز نشود، ممکن است فاسد شوند.

مقامات گمرک پاکستان نیز اعلام کردند که کامیون های که از مرز اسپین بولدک وارد چمن شده به دلیل مشکلات گمرکی در این مکان متوقف شدند.

به گفته مقامات، تعرفه جدید پیش از این به واردکنندگان میوه اعلام شده است و آنها در جریان نرخ های جدید قرار گرفته بودند.

همچنین مقامات پاکستان تاکید کردند واردات میوه از افغانستان تا تعیین نرخ جدید متوقف شده است.

آبه گزارش این روزنامه پاکستانی با تعلیق واردات میوه از افغانستان، پاکستان با کمبود میوه تازه مواجه خواهد شد، زیرا باغ‌های میوه در بلوچستان، سند و خیبرپختونخوا بر اثر سیل تخریب شده است.

این در حالی است که اخیرا وزارت بازرگانی پاکستان اعلام کرد برای مقابله با افزایش قیمت، تصمیم به واردات پیاز و گوجه فرنگی از افغانستان و ایران گرفته است.

فارس

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها