درخواست چارچوب هماهنگی شیعی؛جلسه پارلمان عراق 29 شهریور از سر گرفته شود

درخواست چارچوب هماهنگی شیعی؛جلسه پارلمان عراق 29 شهریور از سر گرفته شود
يکشنبه 20 شهريور 1401 - 21:20

یکی از رهبران کمیته هماهنگی شیعیان عراق موسوم به چارچوب هماهنگی خبر داد که این کمیته از رئیس پارلمان خواسته است جلسه آینده این نهاد را برگزار کند.

العالم_عراق

علی الفتلاوی از رهبران کمیته هماهنگی شیعیان موسوم به «الاطار التنسیقی» (چارچوب هماهنگی) تأکید کرد که این کمیته دیگر تعویق جلسات پارلمان این کشور را نمی‌پذیرد.

الفتلاوی به پایگاه خبری المعلومه گفت که چارچوب هماهنگی، از رئیس پارلمان درخواست کرده است که جلسات این نهاد را از سر بگیرد.

وی با بیان اینکه چارچوب هماهنگی برای جلوگیری از تزلزل اوضاع سیاسی، به دنبال بن‌بست سیاسی نیست، تصریح کرد: جلسه آینده پارلمان باید در ۲۰ سپتامبر جاری (۲۹ شهریور) برگزار شود.

این مسئول چارچوب هماهنگی ادامه داد: در صورت توافق بین دو حزب کُرد و برای عدم تکراری سناریوی ۲۰۱۸، بر سر نامزد ریاست جمهوری، چارچوب هماهنگی هم در این زمینه رأی خواهد داد.

الفتلاوی در پایان خاطر نشان کرد، پس از صدور قرار دادگاه فدرال مبنی بر رد دادخواست انحلال پارلمان، وضعیت سیاسی کنونی، هیچ تأخیری را در تشکیل دولت تحمل نخواهد کرد.

دادگاه عالی فدرال عراق، چهارشنبه (۱۶ شهریور)، درخواست جریان صدر برای انحلال پارلمان این کشور را رد و اعلام کرد که انحلال پارلمان جزء اختیارات این نهاد نیست.

دادگاه عالی فدرال این کشور اعلام کرد: «اعضای مجلس نمایندگان پس انتخاب شدن نه نماینده خود و نه نماینده فراکسیون‌های سیاسی‌شان هستند، بلکه آن‌ها نماینده مردم می‌باشند؛ لذا لازم بود که برای تحقق آنچه برای آن انتخاب شدند یا به عبارتی مصلحت مردم اقدام کنند و نه اینکه یکی از موانع موجود بر سر راه منافع ملت و تهدیدی برای امنیت آنان باشند.»

دادگاه فدرال در ادامه با تأکید بر اینکه ثبات فرایند سیاسی در این کشور مستلزم عدم تخطی از قانون اساسی است، اضافه کرد: «قانون اساسی سال ۲۰۰۵ جمهوری عراق سازوکار قانونی برای انحلال مجلس نمایندگان را مطابق با احکام ماده ۶۴ ترسیم کرده است. اختیارات دادگاه عالی فدرال طبق ماده ۹۳ قانون اساسی و ماده ۴ قانون دادگاه عالی فدرال مشخص است و انحلال پارلمان جزء اختیارات این دادگاه نیست.»

به گزارش فارس، پیشتر «سید مقتدی الصدر» رهبر جریان صدر در پیامی از دستگاه قضایی برای مداخله و انحلال پارلمان طی یک هفته درخواست کرده بود. افرادی که خواستار انحلال پارلمان عراق هستند، آن را به عدم انجام وظایفش و تکمیل وظایف قانون اساسی طی ده ماه اخیر متهم می‌کنند.

جریان صدر از بیش از یک ماه گذشته به دلیل اختلافات سیاسی، طرفدارانش را به تحصن در عراق وا داشت و این افراد تا پیش از سخنرانی اخیر رهبر جریان صدر با تصرف ساختمان پارلمان روند سیاسی کشور را تعطیل و تشکیل دولت جدید را به تاخیر انداختند.

پس از تشدید تحصن ها در بغداد، سید مقتدی الصدر در یک سخنرانی از مردم عراق عذرخواهی کرد و با تعیین‌ ضرب‌الاجلی یک‌ساعته خواستار خروج فوری حامیان این جریان از «منطقه سبز» بغداد شد.

پس از سخنرانی رهبر جریان صدر، حامیان این جریان بلافاصله منطقه سبز را ترک کردند و اوضاع در عراق تقریبا به حالت عادی بازگشت.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها