طالبان با سپردن ذخایر ارزی افغانستان به بانک سوییسی موافق نیست

طالبان با سپردن ذخایر ارزی افغانستان به بانک سوییسی موافق نیست
چهارشنبه 23 شهريور 1401 - 13:45

یک مقام بانک مرکزی حکومت طالبان گفت که کابل با طرح آمریکا مبنی بر سپردن ذخایر ارزی افغانستان به بانک سویسی موافق نیست.

العالم ـ آسیا

بنابر گزارش خبرگزاری جمهور، این مقام طالبان که نامی از او برده نشده در مصاحبه با تلویزیون دولتی ترکیه گفت که آنها خواستار انتقال ذخایر ارزی این کشور به بانک مرکزی افغانستان هستند.

وی در ادامه افزود: «ما با انتقال این پول به یک حساب دیگر مخالفیم و منابع مالی مان باید به حساب بانک مرکزی افغانستان انتقال داده شود.»

این مقام بانک مرکزی همچنین خاطرنشان کرد بانک مرکزی با درخواست آمریکا برای ایجاد یک سیستم نظارتی برای دسترسی به این پول‌ها موافق‌ است.

این در حالی است که پیش از این، تلویزیون دولتی ترکیه، به نقل از منابع خود گزارش داد واشنگتن بر اساس برنامه‌ای می‌خواهد ۳.۵ میلیارد دلار از بانک مرکزی افغانستان را به بانک سویسی بی‌آی‌اس بسپارد.

به گفته این منابع، دسترسی به این پول در چارچوب یک سیستم نظارتی بیطرف و زیر نظر هیاتی از متخصصان بین المللی ممکن خواهد بود.

وزارت امورخارجه آمریکا درباره این موضوع اظهارنظری نکرده است.

به گزارش ایرنا، آمریکا ذخایر ارزی دولت افغانستان را پس از تسلط طالبان بر این کشور در اوت ۲۰۲۱ مسدود کرد. در ماه فوریه، جو بایدن رئیس‌جمهوری آمریکا فرمان اجرایی را امضا کرد که به موجب آن با تقسیم ۷ میلیارد دلار از دارایی های افغانستان میان یک صندوق بشردوستانه و پرداخت غرامت به خانواده‌های قربانیان حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ موافقت شده است.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها