مقام لبنانی: مذاکره ترسیم مرز دریایی تقریبا به پایان رسید

مقام لبنانی: مذاکره ترسیم مرز دریایی تقریبا به پایان رسید
چهارشنبه 30 شهريور 1401 - 10:58

نائب رئیس پارلمان لبنان گفت که مرحله مذاکرات ترسیم مرزهای دریایی با فلسطین اشغالی تقریبا به پایان رسیده و بیروت اکنون منتظر دریافت طرح نهایی از سوی میانجیگر آمریکایی است.

العالم ـ لبنان

"الیاس بوصعب"، نائب رئیس پارلمان لبنان در گفت وگو با شبکه تلویزیونی لبنانی "mtv" درباره رایزنی های خود با "آموس هوکشتاین"، میانجیگر آمریکایی در پرونده ترسیم مرزهای دریایی بین لبنان و فلسطین اشغالی در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک گفت: در آمریکا و در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل چند بار با "آموس هوکشتاین"، میانجیگر آمریکا در پرونده ترسیم مرزهای دریایی دیدار ‌و رایزنی کردم و او چندین دیدار با طرف های دیگر داشت.

وی که از سوی نبیه بری رئیس پارلمان لبنان ماموریت مذاکره از جانب این کشور را در پرونده ترسیم مرزها برعهده دارد، افزود: پیشتر صحبت از این بود که هوکشتاین یک پیام مکتوب برای لبنان خواهد فرستاد، اما به دلیل پاره ای سوالات آن را ارسال نکرد. حال در طول این دیدارها (در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل)، تمام علامت های سوال روشن شد و ما اکنون منتظر این هستیم که پیش نویس نهایی (هوکشتاین) و یا طرح رسمی را به ما تحویل دهد تا مقامات رسمی لبنان ‌و در راس آن ها میشل عون، رئیس جمهور این کشور آن را بررسی کند.

بوصعب در ادامه گفت که زمان به سود هیچ کس نیست، اما بی شک پیشرفت بسیار زیادی حاصل شده و موضوع مذاکرات در مرحله نهایی است.

این مقام لبنانی تاکید کرد که گام بعدی این است که لبنان طرح مکتوب را دریافت و بررسی کند و ممکن است که آن را قبول و یا رد کند، اما مرحله مذاکرات تقریبا به پایان رسیده است.

سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب الله لبنان اخیرا در یک سخنرانی درباره مناقشه دریایی با رژیم صهیونیستی نیز خاطرنشان کرد: چشم ما به (سمت) کاریش و موشک هایمان نیز به سمت کاریش هستند و تهدیدهای دشمن صهیونیستی هیچ تاثیری بر ما اثر نمی‌گذارد و هدف ما این است که لبنان بتواند نفت و گاز استخراج کند و این مسئله به هیچ پرونده دیگری مربوط نمی‌شود.

نصرالله تاکید کرد: ما نمی‌توانیم اجازه استخراج نفت و گاز (از سوی رژیم صهیونیستی) از میدان کاریش را قبل از احراز حقوق لبنان بدهیم. ما به دور از رسانه‌ها پیام دادیم که در صورت شروع استخراج صهیونیست ها با مشکل مواجه خواهند شد.

یوآو گالانت، وزیر سابق سازندگی و اسکان رژیم صهیونیستی و نماینده فعلی «کِنِسِت» (پارلمان) از حزب «لیکود» اخیرا در مصاحبه با رادیو ارتش این رژیم به مقامات تل آویو هشدار داد که تهدیدهای دبیرکل حزب‌الله لبنان را جدی بگیرند.
وی همچنین از مقامات رژیم صهیونیستی خواست که برای مقابله با حملات احتمالی مقاومت لبنان به حوزه کاریش آماده باشند.

دانی دانون"، دیپلمات ارشد رژیم صهیونیستی ملل نیز امروز تاکید کرد که "یائیر لاپید"، نخست وزیر این رژیم در برابر سید "حسن نصرالله"، دبیرکل حزب الله لبنان تسلیم شد.

وی گفت که لاپید در خصوص توافق ترسیم مرزها با لبنان تسلیم سید حسن نصرالله شد و از مساله گاز طبیعی ذخیره در مدیترانه کوتاه آمد.

به گزارش ایرنا، لبنان میدان کاریش را در بخشی از آبهای مورد مناقشه با سرزمین‌های اشغالی می‌داند در حالی که کابینه رژیم اسرائیل آن را در منطقه انحصاری اقتصادی خود می‌داند.

از ابتدای جولای، به دنبال ورود یک کشتی استخراج و ذخیره‌سازی اجاره شده توسط کابینه رژیم اسرائیل به نزدیکی میدان گازی کاریش، میانجیگری آمریکا در پرونده ترسیم مرز دریایی بین لبنان و فلسطین اشغالی شدت یافت.

حزب‌الله لبنان پیش از این نیز به رژیم اسرائیل نسبت به هرگونه فعالیت در میدان «کاریش» پیش از دستیابی لبنان به تمام حق و حقوق خود در منطقه مورد مناقشه دریایی هشدار داده بود.

پربیننده ترین خبرها