اظهار نظر لاپید درباره متن پیشنهادی ترسیم مرز آبی با لبنان

اظهار نظر لاپید درباره متن پیشنهادی ترسیم مرز آبی با لبنان
يکشنبه 10 مهر 1401 - 13:56

نخست وزیر رژیم صهیونیستی گفت که این رژیم درحال بررسی جزئیات نهایی پیشنهاد میانجی آمریکایی درخصوص پرونده ترسیم مرزهای آبی بین فلسطین اشعالی و لبنان است.

العالم - فلسطین اشغالی

یائیر لاپید نخست وزیر رژیم صهیونیستی در اظهاراتی ابراز عقیده کرد که لبنان و رژیم صهیونیستی در چارچوب مذاکرات غیرمستقیم طی تعطیلات آخر هفته میلادی بر سر پیشنهاد آموس هوکشتاین، میانجی آمریکایی درخصوص پرونده ترسیم مرزهای دریایی بین فلسطین اشغالی و لبنان توافق کردند.

وی گفت که تل آویو درحال بررسی جزئیات نهایی توافق است و به همین دلیل اکنون ممکن نیست که پایان کار این پرونده را تبریک گفت.

لاپید ابراز عقیده کرد: همانطور که از روز اول مطالبه کردیم، این پیشنهاد منافع امنیتی و سیاسی و اقتصادی اسرائیل را حفظ می کند.

پیش از این شبکه ۱۲ تلویزیون رژیم صهیونیستی اعلام کرد که کادر مذاکره کننده رژیم اشغالگر در مذاکرات ترسیم مرزهای دریایی میان این رژیم و لبنان طی روزهای آتی توافق پیشنهادی را امضا خواهد کرد.

پیشنهادهای «آموس هوکشتاین» میانجی آمریکایی روز شنبه توسط «دورُتی شیا» سفیر آمریکا در بیروت به طور جداگانه تسلیم روسای قوای سه گانه لبنان شد.

در این پیوند، پایگاه خبری المرکزی لبنان گزارش داد که پس از دریافت این پیشنهادها، «میشل عون» با «نبیه بری» رئیس مجلس و «نجیب میقاتی» نخست وزیر لبنان تماس گرفته و درباره چگونگی پاسخ لبنان به این پیشنهاها در اسرع وقت با آنها تبادل نظر کرده است.

شبکه «الجدید» لبنان نیز گزارش داد که پیشنهادهای «آموس هوکشتاین» درباره تعیین مرزهای دریایی شامل جدایی کامل ترسیم بین مرزهای دریایی و زمینی است و توافقی برای خارج نشدن هیچ نقطه دریایی از هیچ نقطه زمینی که بر تعیین مرزهای بعدی تأثیر بگذارد، است.

روزنامه الاخبار روز شنبه گزارش داد: رئیس جمهور لبنان هیاتی را برای بررسی پیشنهادهای میانجی آمریکایی درخصوص ترسیم مرز دریایی بین لبنان و فلسطین اشغالی که امروز تسلیم مقامات لبنانی شد، تشکیل خواهد داد.

این درحالی است که روزنامه "هاارتص" رژیم صهیونیستی روز جمعه در این باره نوشت که آمریکا پیشنهاد جدیدی در مورد ترسیم مرزهای دریایی میان رژیم اسرائیل و لبنان ارائه کرده است که این رژیم با آن موافقت می‌کند.

برپایه این گزارش، در این پیشنهاد آمده است که توافق احتمالی شامل ترسیم خط ساحلی قبلی نمی‌شود بلکه این خط را در چند ده متر به سمت غرب ترسیم می‌کند.

این روزنامه نوشت: جدول زمانی برای توافق احتمالی میان رژیم اسرائیل و لبنان کوتاه‌تر و کوتاه‌تر شده است و شرکت «انرجین» (شرکت صاحب امتیاز حفاری در میدان کاریش) می‌خواهد حفاری را در اواسط اکتبر آغاز کند و در حال حاضر برای آزمایش جریان معکوس گاز از ساحل به سکو، آماده می‌شود.

بیش از یک دهه قبل اعلام شده بود که بخش‌های شرقی دریای مدیترانه دارای منابع گازی به نسبت بزرگی هستند. در پی این گزارش‌ها اعلام شد که از دو سال قبل رژیم اسرائیل تلاش‌های اکتشافی خود را در این منطقه آغاز کرده است.

پس از آن بود که تنش مرزی میان لبنان و رژیم صهیونیستی بر سر مالکیت دو میدان گازی «قانا» و «کاریش» بالا گرفت و ایالات متحده به بهانه میانجیگری مذاکرات غیرمستقیم بین دو طرف وارد عمل شد تا بتواند موانع بر سر اکتشاف و استفاده از انرژی در شرق دریای مدیترانه را رفع کند.
از ابتدای جولای، به دنبال ورود یک کشتی استخراج و ذخیره‌سازی اجاره شده توسط کابینه رژیم اسرائیل به نزدیکی میدان گازی کاریش، میانجیگری آمریکا در پرونده ترسیم مرز دریایی بین لبنان و فلسطین اشغالی شدت یافت.

در این میان حزب الله لبنان به شدت با زیاده‌خواهی رژیم صهیونیستی مخالفت کرده و به شکل‌های مختلف هشدار داده است تا زمانی که مرز آبی لبنان و منطقه اقتصادی آن در دریای مدیترانه و تکلیف میدان‌های گازی به ویژه «قانا» و «کاریش» مشخص نشود، با هر اقدامی از جمله اشغال پهنه دریایی، اکتشاف و استخراج به شکل‌های مختلف مقابله می‌کند.

سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب الله لبنان شنبه شب با اشاره به رسیدن متن پیشنهاد مکتوب میانجی آمریکایی درباره ترسیم مرزهای دریایی به مسئولان لبنانی گفت: ما در مقابل روزهای حساسی درباره ترسیم مرزها هستیم و به زودی موضع مسئولان کشور درباره این پیشنهاد مشخص می شود.
دبیرکل حزب الله لبنان بیان کرد: اگر پرونده ترسیم مرزها به سرانجام مطلوب برسد، این نتیجه اتحاد، همکاری و همبستگی ملی است.

نصرالله افزود: اگر این پرونده به نتایج مثبتی ختم شود، افق های درخشانی برای ملت لبنان باز خواهد شد.

پیش از این یک منبع لبنانی به شبکه المیادین گفته بود: در پیشنهاد کتبی که از آمریکایی‌ها دریافت کردیم، به همه مطالبات خود رسیده‌ایم.

این منبع که المیادین به نام وی اشاره نکرد، افزود که لبنان به هیچ وجه هیچ منطقه امنیتی را که رژیم صهیونیستی پیشتر خواستار آن بود، به این رژیم نخواهد داد.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها