روسیه: مدارک آزمایش‌های بیولوژیک آمریکا در اوکراین را ارائه می‌کنیم

روسیه: مدارک آزمایش‌های بیولوژیک آمریکا در اوکراین را ارائه می‌کنیم
پنج‌شنبه 3 آذر 1401 - 16:18

وزارت خارجه روسیه با غیرقابل قبول خواندن آزمایش‌های بیولوژیک نظامی آمریکا در همسایگی این کشور، گفت مسکو هیچ برنامه‌ای برای برگزاری نشست در سطوح عالی با واشنگتن ندارد.

العالم ـ اروپا

«سرگئی ریابکوف» معاون وزیر خارجه روسیه امروز (پنجشنبه) گفت که مسکو بزودی مدارک آزمایش‌های بیولوژیک نظامی کشورهای خارجی در اوکراین را ارائه می‌کند.

ریابکوف طی نشست خبری اعلام کرد که روسیه در کنفرانس آتی کشورهای شرکت کننده در کنوانسیون تسلیحات بیولوژیکی، شواهدی را درباره فعالیت‌های نظامی-بیولوژیکی خارجی در اوکراین ارائه خواهد کرد.

به نوشته وبگاه «ریانووستی»، وی در این‌باره توضیح داد: «هیأت روسی در کنفرانس مذکور، نشست جداگانه‌ای را برگزار خواهد کرد که حضور در آن برای همه شرکت‌کنندگان آزاد است و طی آن کارشناسان ما یک بار دیگر مطالب و سوالات موجود در مورد فعالیت‌های بیولوژیکی نظامی در اوکراین را بررسی می‌کنند».

پیش از این، فدراسیون روسیه پیش‌نویس قطعنامه‌ای را به شورای امنیت سازمان ملل ارائه کرده بود که بر اساس آن، شورای امنیت در صورت تصویب قطعنامه باید تصمیم بگیرد که کمیسیونی متشکل از همه اعضای شورا تشکیل دهد تا به شکایت مسکو از آمریکا و اوکراین مبنی بر رعایت تعهدات مندرج در کنوانسیون مربوط به فعالیت‌های آزمایشی بیولوژیکی در خاک اوکراین رسیدگی کند.

این دیپلمات روس در ادامه تصریح کرد که از نظر مسکو، وضعیتی که در آن شاخه‌های سازمان‌های نظامی خارجی با عوامل بیماری‌زا و ناقل عفونت‌های خطرناک در مجاورت مرزهای روسیه فعالیت می‌کنند، امری غیرقابل قبول است.

ریانووستی به نقل از ریابکوف نوشت: «روسیه دلایل زیادی دارد تا بگوید که تجهیزات سلاح‌های بیولوژیکی در مجاورت مرزهای روسیه در حال تولید هستند. ما مخصوصا فعالیت‌های بیولوژیکی نظامی آمریکا و متحدانش را در خارج از مرزهای خود از جمله در کشورهای همسایه مشاهده می‌کنیم».

وی در این‌باره توضیح داد: «در جریان چنین فعالیت‌هایی، اطلاعاتی در مورد عوارض عفونی جمع‌آوری شده و نمونه‌های بیولوژیکی از افراد و مجموعه‌های حاوی سویه‌هایی از میکرو ارگانیسم‌های بیماری‌زا استخراج می‌شود. عوامل ایجادکننده عفونت‌های خطرناک، از جمله مواردی که بر اثرات محافظتی واکسن‌ها غلبه می‌کنند، در حال مطالعه هستند».

طبق این گزارش، معاون وزیر خارجه روسیه اضافه کرد: «متخصصان نظامی خارجی به طور مستقیم در اجرای چنین پروژه‌هایی مشارکت دارند. ما اسناد و مدارک دریافتی از مارس سال جاری را ارائه می‌کنیم که ماهیت واقعی همکاری پنتاگون و پیمانکارانش با طرف اوکراینی در حوزه بیولوژیکی نظامی را آشکار می‌سازد. ولی آنها به راحتی پیام‌های ما را رد می‌کنند».

ریابکوف در بخش دیگری از صحبت‌هایش گفت که روسیه تمام تلاش خود را برای ایجاد یک منطقه امنیتی و غیرنظامی در اطراف نیروگاه اتمی زاپروژیا واقع در جنوب اوکراین انجام می‌دهد.

به نوشته ریانووستی، وی در این‌باره توضیح داد: «ما به نوبه خود هر کاری که ممکن است برای حل مشکل انجام می‌دهیم تا بدون تاخیر انجام شود. ما تمام تلاش خود را انجام خواهیم داد تا اطمینان حاصل کنیم که چنین تصمیمی اتخاذ خواهد شد».

این مقام ارشد روسی در ادامه اظهار داشت که مسکو هیچ برنامه‌ای برای ارتباط با واشنگتن ندارد، اگرچه گفتگوهای بین دو کشور از طریق کانال‌های دیپلماتیک انجام می‌شود.

ریابکوف اضافه کرد: «در مورد موضوع خاص برخی از تماس‌ها، می‌خواهم تاکید کنم که ما هیچ اقدامی از این دست را نه از نظر بررسی و نه به صورت رسمی آغاز نکرده‌ایم. اکنون تماس‌های سطحی با آمریکایی‌ها، گفت‌وگوها از طریق مکالمات تلفنی با مقامات ارشد و دیگر مقامات مربوطه بدون دخالت سطح ریاست‌جمهوری پیش می‌رود. ما از طریق مجاری معمول دیپلماتیک گفتگو می‌کنیم».

معاون وزیر خارجه روسیه همچنین گفت که ابتکار برقراری ارتباط با مسکو در بالاترین سطح باید از سوی آمریکا انجام بگیرد، زیرا آنها بودند که ارتباطات را قطع کردند.

به گزارش فارس، ریانووستی در خبری دیگر به نقل از ریابکوف نوشت: «در شرایط کنونی، این ایالات متحده بود که به‌طور یکجانبه و بدون بهانه‌ای، ارتباط را در بسیاری از زمینه‌ها محدود و تلاش کرد چیزی را به ما نشان دهد. هنگامی که آنها چنین انتخابی کردند، باید در آن تجدید نظر کنند».

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها