برکناری دو وزیر تونسی پس از مشارکت پایین مردم در انتخابات

برکناری دو وزیر تونسی پس از مشارکت پایین مردم در انتخابات
سه شنبه 11 بهمن 1401 - 11:35

رئیس جمهور تونس وزیران کشاورزی و آموزش پرورش این کشور را از سمت خود برکنار کرد.

العالم - تونس

انتخابات پارلمانی تونس یکشنبه هفته جاری برگزار شد و حدود 90 درصد مردم این کشور در آن شرکت نکردند، کارشناسان ناظر بر تحولات تونس یکی از مهم ترین دلائل عدم مشارکت گسترده مردمی در این انتخابات را مشکلات اقتصادی اجتماعی می‌دانند.

دفتر ریاست جمهوری تونس از برکناری وزیران کشاورزی و آموزش و پرورش این کشور خبر داد و هیچ اشاره‌ای به علت این برکناری نکرد.

بر اساس بیانیه این دفتر، « قیس سعید» رئیس جمهور تونس در راستای ایجاد تغییرات در هیئت دولت «‌محمد علی بوغدیری» وزیر آموزش و پرورش و « عبدالمنعم بلعاتی» وزیر کشاورزی ، آب و شیلات را از سمت‌های خود برکنار کرد.

برکناری این وزیران در حالی صورت گرفت که تونس شاهد بحران عمیق سیاسی، اقتصادی، مالی و اجتماعی است و عدم حل و فصل این بحران‌ها سبب ناامیدی مردم از نظام حاکمیتی و سیاستمداران این کشور شده‌ است.

به نوشته روزنامه الرای الیوم، بحران سیاسی مالی طی چندماه گذشته سبب شد تا تولید برخی کالاهای اساسی مثل شیر، شکر، برنج و قهوه با کاهش روبرو شود و قیمت آنها در بازار افزایش چشمگیری پیدا کند. این در حالی است که طی همین مدت اعتصاب‌های متعددی در حوزه حمل و نقل و آموزش و پرورش در اعتراض به تاخیر در پرداخت حقوق و دستمزد برگزار شده است.

تونس بیش از 80 درصد تولید ناخالص داخلی خود را بدهکار است. این کشور در اواخر سال گذشته میلادی توانست موافقت اولیه صندوق بین‌المللی پول را برای اخذ وام دو میلیارد دلاری به دست آورد اما این صندوق تائید نهایی خود را تا تاریخ نامشخص به تعویق انداخته‌ است.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها