تکذیب ادعای همکاری ایران با ارمنستان علیه باکو

تکذیب ادعای همکاری ایران با ارمنستان علیه باکو
پنج‌شنبه 20 بهمن 1401 - 00:25

یک مقام ارشد دولت ارمنستان گزارش ادعایی رسانه‌های باکو در زمینه همکاری ایران و ارمنستان برای حمله به «لاچین» و «قبادلی» را به شدت رد کرد.

العالم - آسیا

یک مقام دولت ارمنستان چهارشنبه شب به وقت تهران ادعای رسانه‌های جمهوری آذربایجان در زمینه همکاری ایران با ارمنستان علیه باکو را رد کرد.

به گزارش خبرگزاری «آرمنا پرس»، ارمنستان گزارش‌های رسانه‌های جمهوری آذربایجان مبنی بر اینکه ارمنستان و ایران در حال آماده شدن برای حمله به سمت «لاچین» و «قبادلی» هستند را رد کرد. سخنگوی وزارت دفاع و مشاور رئیس سازمان امنیت ارمنستان گفت: «این یک دروغ محض است و واقعیت ندارد.»

خبرگزاری «ترند نیوز» مدعی شده بود که نیروهای مسلح ارمنستان و ایران برای حمله به مناطق لاچین و قبادلی آماده می شوند. ترند نیوز به نقل از منابع دیپلماتیک مدعی شده که نیروهای منتسب به ایران اینک نزدیک مرز جمهوری آذربایجان و ارمنستان در منطقه «سیونیک» مستقر هستند.

این ادعای کذب در حالی بیان شده که «واهان کاستانیان» معاون وزیر خارجه ارمنستان اخیرا در مصاحبه با «المانتیور» گفت که اقدامات و اظهارات ایران به جلوگیری از وخامت بیشتر اوضاع بین ایروان و باکو در درگیری‌های مرزی سپتامبر ۲۰۲۲ بین دو طرف کمک کرد.

او در این مصاحبه توضیح داد: «اطلاعاتی داشتیم که جمهوری آذربایجان در سپتامبر گذشته هنگام حمله به ارمنستان، در حال آمادگی برای حملات بزرگتر بود. اقدامات و اظهارات ایران به جلوگیری از وخامت بیشتر آن وضعیت کمک کرد.

معاون وزیر خارجه ارمنستان همچنین گفت که دستیابی به تسلیحات ایرانی در دستورکار ایروان نیست. او در خصوص اهداف باکو هم به سه موضوع اشاره کرد: «پاکسازی قومی منطقه قره‌باغ کوهستانی، ایجاد تنش نظامی گسترده در منطقه و بلاخره، سوق دادن طرف ارمنستانی به ایجاد کریدور فراسرزمینی.»

درگیری‌های مرزی دو جمهوری آذربایجان و ارمنستان در سپتامبر ۲۰۲۲ باعث کشته شدن ده‌ها سرباز از دو طرف شد و هر یک طرف دیگری را مقصر آن می‌داند. رئیس‌جمهور جمهوری آذربایجان اخیراً درگیری‌های سپتامبر را غیر قابل اجتناب توصیف کرد.

منطقه مورد مناقشه قره‌باغ کوهستانی که اغلب ساکنان آن ارمنی هستند در سال ۱۹۸۸ از جمهوری آذربایجان جدا شد و در سال ۱۹۹۱ جمهوری خود را تاسیس کرد. ایروان و باکو از آن زمان بر سر این منطقه با یکدیگر در رقابت هستند.

جنگ دوم قره‌باغ کوهستانی در نهم نوامبر ۲۰۲۰ (۱۹ آبان ۱۳۹۹) با توافق آتش‌بس به امضای نخست‌وزیر ارمنستان، رئیس‌جمهور جمهوری آذربایجان و رئیس‌جمهور روسیه، پایان یافت و روسیه به عنوان میانجی این توافق نقش‌آفرینی کرد. جمهوری آذربایجان در این دور از درگیری‌ها مناطقی از جمله قره‌باغ را پس گرفت.

این دو کشور با وجود پادرمیانی روسیه همواره در خطوط مرزی درگیری‌ دارند و طرفین یکدیگر را به نقض آتش‌بس و تیراندازی به مواضع هم متهم می‌کنند

دسته بندی ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها