جزئیات پیام بایدن به نتانیاهو درباره اصلاحات دستگاه قضایی / رسانه‌های عبری: این پیام تندتر از پیام عمومی ارسال شده به رسانه‌ها بود

جزئیات پیام بایدن به نتانیاهو درباره اصلاحات دستگاه قضایی / رسانه‌های عبری: این پیام تندتر از پیام عمومی ارسال شده به رسانه‌ها بود
پنج‌شنبه 10 فروردين 1402 - 13:20

رسانه‌های اسرائیلی جزئیات پیام محرمانه رئیس‌جمهوری آمریکا به نخست‌وزیر اسرائیل را فاش کردند که وی را مجبور به تعویق تصویب طرح اصلاحات قضایی کرد.

العالم - آمریکا

به گزارش وبسایت واللا، دو منبع آمریکایی آگاه اعلام کردند جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده در پیامی شخصی و محرمانه به بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی خواستار توقف اصلاحات قضایی و تلاش برای یافتن راه حلی میانه شد.

واللا نوشت، این پیام یک روز بعد از برکناری یوآو گالانت، وزیر جنگ رژیم صهیونیستی ارسال شد و به دنبال آن بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی تصمیم گرفت تصویب طرح اصلاحات قضایی را به تاخیر اندازد.

این پیام محرمانه نشان می‌دهد که بایدن به صورت مستقیم وارد کمپین فشاری شده که کاخ سفید آن را در نهان و آشکار اداره می‌کند تا نخست وزیر دولت ائتلافی اسرائیل متقاعد شود و تصویب این طرح در پارلمان را متوقف کند.

واللا نوشت، به گفته یک مقام ارشد در دولت آمریکا، تصمیم عصر یکشنبه نتانیاهو برای برکناری یوآو گالانت کاخ سفید را شوکه کرد و باعث شد مشاوران بایدن درباره پاسخ احتمالی آمریکا به این تصمیم وارد یکسری رایزنی‌های فوری شوند.

به گفته یکی از این منابع، یکی از ایده‌هایی که در این رایزنی‌ها مطرح شد لغو شرکت نتانیاهو در کنفرانس مجازی "دموکراسی" در کاخ سفید در صورتی که نتانیاهو طرح اصلاحات را متوقف نکند، بود. این کنفرانس در روزهای آتی برگزار خواهد شد.

در همین بحث و بررسی‌ها در کاخ سفید، پیشنهاد عدم شرکت نتانیاهو در کنفرانس مذکور رد شد و در نهایت تصمیم گرفته شد در واکنش به برکناری گالانت دو مرحله علنی و محرمانه انجام شود؛ ابتدا مشاوران بایدن تصمیم گرفتند به نیابت از سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید بیانیه‌ای را در اختیار رسانه‌ها قرار دهند و در آن بر نگرانی خود از وضعیت در اراضی اشغالی تاکید شد و از نتانیاهو خواستند دنبال راه حلی باشد.

همچنین در این رایزنی‌های فوری قرار شد که یک پیام شخصی و محرمانه از سوی بایدن به نتانیاهو منتقل شود و مشاوران بایدن موافقت او را در این باره گرفتند.

منابع آمریکایی گفتند تام نایدس، سفر آمریکا در اراضی اشغالی صبح روز دوشنبه این پیام محرمانه بایدن را به دفتر نتانیاهو تحویل داد.

طبقه گفته این منابع، پیام محرمانه بایدن تندتر از پیام عمومی ارسال شده به رسانه‌ها بود و بایدن در نامه خود به نتانیاهو گفته بود که انتظار دارد او از تصویب این طرح عقب نشینی کند.

روز سه شنبه بایدن تصمیم گرفت که پیام محرمانه خود به نتانیاهو را علنی کند و به خبرنگاران گفت، امیدوار است نتانیاهو از این طرح خود برگردد. نتانیاهو هم در پاسخ به این پیام بایدن بلافاصله بیانیه‌ای صادر و اعلام کرد، رژیم صهیونیستی براساس فشارهای خارجی تصمیم نمی‌گیرد. بعد هم تلاش کرد تنش‌ها را بخواباند و به کابینه و کنست دستور داد درباره روابط با آمریکا در رسانه‌ها حرفی نزنند چرا که علاقه‌ای که بروز بحران میان خود و بایدن و دولت آمریکا ندارد.

همچنین جان کربی، سخنگوی امنیت ملی کاخ سفید، روز چهارشنبه گفت که جو بایدن پس از هفته‌ها آشفتگی بر سر طرح بحث برانگیز اصلاحات قضایی، انتظار جنگ داخلی در اسرائیل را ندارد.

وی ادعا کرد: رئیس‌جمهوری معتقد است که یکی از چیزهای مهم در اسرائیل، «تاریخ قوی دموکراسی» آن است.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها