گفتگوی فرمانده ناوگروه اعزامی 86 ارتش با العالم پس از اتمام سفر به دور دنیا

شنبه 30 ارديبهشت 1402 - 13:15

ناوگروه 86 نیروی دریایی ارتش در میان استقبال گرم شناورهای نیروی دریایی ارتش وارد بندر جاسک در دریای عمان شد.

العالم- ایران

ناوگروه ۸۶ نیروی دریایی ارتش که پس از بیش از ۶۰ هزار کیلومتر دریانوردی و دور زدن کره زمین وارد آب‌های سرزمینی کشورمان شده است، در محدوده آب‌های بندر جاسک در دریای عمان مورد استقبال انبوهی از شناورهای ایرانی قرار گرفت.

ناخدا یکم "فرهاد فتاحی" فرمانده ناوگروه اعزامی 86 نیروی دریایی ارتش در گفت‌وگوی اختصاصی با تلویزیون العالم گفت: نیروی دریایی ارتش ایران در اجرای فرمان رهبر معظم انقلاب اسلامی این وظیفه را به انجام رساند. فرمانده کل قوا در فرمانی دستور دادند در تمام اقیانوس‌های جهان حضور داشته باشیم، لذا برای این مأموریت ناوشکن بومی "دنا" را به خدمت گرفتیم.

او تاکید کرد: ماموریت این ناوشکن ارسال پیام دوستی، صلح و امنیت از سوی ایران به تمام کشورهای جهان بود و در همین راستا در چندین نقطه خدمات امداد و نجات ارائه کردیم و فرهنگ ایرانی اسلامی را در همه بنادری که این ناوشکن در آنجا پهلو گرفت، منتقل کردیم.

بنابر گزارش العالم، ناوگروه 86 نیروی دریایی ارتش متشکل از ناوشکن تمام ایرانی دنا و ناوبندر مکران پس از 8 ماه دریانوردی و طی بیش 65 هزار کیلومتر مسیر دریایی که با هدف طی یک دور 360 درجه دور کره زمین صورت گرفت، وارد بندر جاسک در دریای عمان شد.

این ناوگروه پس از اعزام به ماموریت دور کره زمین از مبدأ بندرعباس، در نخستین ایستگاه در بندر بمبئی هند توقف کرد و سپس با عبور از خلیج بنگال و تنگه مالاگا در جاکارتا پایتخت اندونزی پهلو گرفت.

پس از این توقف ناوگروه با ادامه مسیر به سمت دریای جاوه و عبور از تنگه ماکاسار و دریای سلبس، برای نخستین بار در تاریخ دریانوردی نظامی ایران پا به عرصه وسیع و پهناور اقیانوس آرام گذاشت و با عبور از بیشترین عرض اقیانوس آرام و گذر از کنار جزایر میکرونزی و پولینزی به سمت تنگه ماژلان در جنوب قاره آمریکا حرکت کرد و با عبور از این تنگه وارد اقیانوس اطلس جنوبی شد و سپس با حرکت به سمت شمال و عبور از سواحل شیلی، آرژانتین، اروگوئه و برزیل، نهایتا در بندر ریودوژانیروی برزیل پهلوگیری کرد که این پهلوگیری مصادف با یکصدوبیستمین سالگرد برقراری روابط ایران و برزیل بود.

ناوگروه 86 نیروی دریایی ارتش پس از توقف چند روزه در ریودوژانیرو، با عبور از عرض اقیانوس اطلس در شهر کیپ‌تاون آفریقای جنوبی پهلوگیری کرد و در این شهر نیز چند روزی توقف کرد و پس از آن طی یک دریانوردی حدودا 40 روزه، در بندر صلاله عمان پهلوگیری کرد.

صلاله آخرین ایستگاه ناوگروه 86 نداجا پیش از رسیدن به ایران بود و دریادلان ایرانی پس از جدا شدن از اسکله صلاله به سمت کشورمان حرکت کردند و نهایتا ظهر چهارشنبه 27 اردیبهشت‌ماه وارد آب‌های سرزمینی کشورمان شدند.

پربیننده ترین خبرها