زیاد النخاله: درخواست رهبر معظم برای مسلح کردن کرانه باختری محقق شده است

زیاد النخاله: درخواست رهبر معظم برای مسلح کردن کرانه باختری محقق شده است
شنبه 10 تير 1402 - 16:35

دبیرکل جهاد اسلامی فلسطین در مصاحبه‌ای به تشریح وضعیت جبهه مقاومت فلسطین، کمک‌ها و حمایت‌های ایران و شرایط حاکم بر کرانه باختری پرداخت.

العالم ـ فلسطین اشغالی

«زیاد النخاله» دبیرکل جهاد اسلامی فلسطین در مصاحبه‌ای گفت که جمهوری اسلامی ایران حمایت از مقاومت را نه تنها در زبان بلکه در عمل نیز نشان داده و هزینه آن را نیز پرداخته است.

او به روزنامه الوفاق گفت که موضع سیاسی جمهوری اسلامی ایران که همان «عدم به رسمیت شناختن اسرائیل» است، بسیار اهمیت دارد و در سطح بین‌المللی و در سطح فلسطین اعلام نامشروع بودن این رژیم و اینکه بر روی ویرانه‌های ملت فلسطین بنا شده، حائز اهمیت است.

زیاد النخاله افزود: «از سوی دیگر جمهوری اسلامی ایران حمایت از فلسطین را در همه احوال مبنی قرار داده است؛ جمهوری اسلامی دو موضع در این رابطه در پیش گرفته است، یک موضع سیاسی است و من معتقدم که هزینه این موضع سیاسی را نیز با تحمل محاصره و تحریم‌ها پرداخته است، مسأله دوم بحث مقاومت است، جمهوری اسلامی در مواضع و سیاست‌ها و چشم‌انداز خود برای حمایت از مردم فلسطین برنامه دارد».

دبیرکل جهاد اسلامی فلسطین سپس شهید سپهبد قاسم سلیمانی را مصداق و تجسم بارز این مفاهیم و موضع جمهوری اسلامی در حمایت همه جانبه از فلسطین دانست.


بنری از شهید سلیمانی در شهر غزه

این رهبر مقاومت فلسطینی، در این خصوص گفت: «حاج قاسم سلیمانی در میدان نبرد فلسطین حاضر بود و جمهوری اسلامی کمک‌های خوبی به مردم فلسطین ارائه کرد، اما من می‌خواهیم به این مسأله اشاره کنم که برخی شاید گمان کنند که مردم فلسطین ماهیانه میلیون‌ها دلار دریافت می‌کنند، اما من می‌گویم که با کمترین امکانات مقاومت شکل گرفت و به کار خود ادامه می‌دهد؛ بی شک به کمک‌های فنی، آموزشی و اقتصادی جمهوری اسلامی ایران اذعان داریم، ممکن است دیگران هم از میزان این کمک‌ها اطلاع داشته باشند، ما آن را رد نمی‌کنیم، اما نباید در میزان این کمک‌ها مبالغه شود، کمک‌های امنیتی و نظامی هم وجود دارد که مهم‌تر هستند».

زیاد النخاله همچنین گفت که برخی کمک‌ها به خانواده‌های شهدا و اسرا صورت می‌گیرد که جنبه انسان‌دوستانه دارد، اما باقی کمک‌هایی که ایران ارائه می‌دهد از نوع نظامی و توانایی تجهیز بیشتر است.

او افزود: «این را می‌گویم تا مردم خیالشان راحت شود، چون ممکن است فکر کنند مردم فلسطین تمام پول جمهوری اسلامی ایران را گرفته‌اند، کمک به خانواده شهدا و اسرا انسان دوستانه است و کمک‌های دیگر در حوزه نظامی و تهیه برخی سلاح‌ها و رساندن آن به غزه و کرانه باختری است که طبیعتا هزینه بر است».

زیاد النخاله اما مهم‌تر از مسائل مادی را ایده، حضور و پیگیری شهید قاسم سلیمانی دانست و گفت که این شهید بزرگوار همواره در صحنه حضور داشت و همه چیز از آموزش رزمندگان تا کمک‌رسانی را پیگیری می‌کرد.

النخاله گفت: «سلیمانی فلسطین را از فلسطینی‌ها و بیت‌المقدس را بیشتر از اهالی‌اش دوست داشت، از این رو می‌توان او را شهید قدس نامید، همه رهبران فلسطینی او را می‌شناختند و در همه پرونده‌های مربوط فلسطین حضور داشت».

قاآنی همان سلیمانی است

دبیرکل جهاد اسلامی فلسطین در پاسخ به این سؤال که آیا این رابطه به همان منوال با حاج اسماعیل قاآنی نیز ادامه دارد، گفت: «بدون شک همان مسیر ادامه دارد، من از جمهوری اسلامی ایران حرف می‌زنم حاج قاسم و حاج اسماعیل قاآنی برنامه‌های جمهوری اسلامی را پیش می‌برند، آن‌ها نماینده مردم مسلمان ایران و همت مردم ایران هستند، این کمک‌ها به نام ایران و رهبری معظم است؛ تمامی مردم ایران در این حمایت و پشتیبانی مشارکت دارند».

زیاد النخاله در ادامه در پاسخ به این سؤال که آیا تاکنون کشورها و افراد مختلف از جهاد اسلامی خواسته‌اند که رابطه‌اش را با جمهوری اسلامی ایران قطع کند، گفت: «بی تردید آن‌ها چنین درخواستی می‌کنند، کشورهای عربی تمایلی به رابطه فلسطین با ایران ندارند، چرا که برنامه و طرح سیاسی آن‌ها با طرح و برنامه ما تفاوت دارد».

او افزود: «طرح سیاسی این کشورها اینگونه است که با اسرائیل مشکلی ندارند، حتی اگر مردم فلسطین تحت اشغال باشند. همه آن‌ها به نوعی نمی‌خواهند تا مردم فلسطین رابطه‌ای با ایران داشته باشند».

دبیرکل جهاد اسلامی فلسطین همچنین گفت: «اما آن‌ها نمی‌گویند که اگر رابطه با ایران را قطع کردید، ما به شما کمک می‌کنیم، آن‌ها فقط خواستار قطع رابطه با ایران هستند».

اتاق عملیات مشترک

طی سال‌های گذشته و پیروزی‌های مقاومت، شخصیت‌های مختلف از «اتاق عملیات مشترک» میان گروههای مقاومت در منطقه سخن می‌‌گویند.

زیاد النخاله در بخش دیگری از مصاحبه خود در پاسخ به این موضوع گفت: «اتاق عملیات مشترک در حقیقت اشاره به هماهنگی نیروهای مقاومت با یکدیگر در میدان نبرد و شلیک موشک‌ها و حمایت متقابل از یکدیگر دارد، اما مفهوم اتاق عملیات در ذهن مردم یعنی اینکه یک مرکز فرماندهی و برنامه‌ریزی وجود دارد، اما در اصل اینطور نیست؛ اگر بخواهیم به طور دقیق توضیح دهیم هماهنگی مستقیم در میدان بین نیروهای مقاومت و پیگیری درگیری‌های میدانی است که این توصیف دقیقی است».

او سپس تأکید کرد که گاهی اوقات اغراق‌هایی در این مورد صورت می‌گیرد.

به گفته دبیرکل جهاد اسلامی فلسطین، عمده مناطقی که شاخه‌های نظامی گروههای مقاومت در آن فعالیت می‌کنند، در هماهنگی با دیگر گروهها است و در فلسطین بیشتر گروهها در هماهنگی با یکدیگر عمل می‌کنند.

او همچنین به شرایط کرانه باختری اشاره کرد و گفت که هماهنگی میان گروههای مقاومت همانند غزه در این منطقه ممکن نیست.

النخاله در این خصوص توضیح داد: «به طور مثال در کرانه باختری در اردوگاه جنین، گردان جنین وابسته به تیپ‌های سرایا القدس (شاخه نظامی جنبش جهاد اسلامی فلسطین) حضور دارد و گروههای کوچک‌تری نیز فعالیت می‌کنند که ممکن است از گردان جنین در سلاح و آموزش و لجستیک کمک دریافت کنند».

مسلح شدن کرانه باختری

کرانه باختری به خصوص شهر و اردوگاه جنین در طول دو سال گذشته شاهد افزایش معنادار عملیات‌های مسلحانه فلسطینی‌هاست. «زیاد النخاله در پاسخ به این سؤال که آیا سیاست مسلح کردن کرانه باختری محقق شده است؟ گفت که درخواست مقام معظم رهبری برای مسلح شدن این منطقه، تأثیری بالایی در به وجود آمدن شرایط فعلی داشت.

به گزارش فارس، او گفت: «در حقیقت پیچیدگی‌های زیادی در کرانه باختری وجود دارد که می‌بایست بسیار دقیق باشیم، هنگامی که رهبری معظم خواستار مسلح شدن کرانه باختری شد، در حقیقت بر روی منطقه حساسی در درگیری با دشمن دست گذاشت؛ با وجود اینکه اهمیت کرانه باختری را می‌دانستیم، اما این درخواست تأثیر بالایی بر برادرانی که بر روی این پرونده کار می‌کنند و همچنین بر روی نیروهای مقاومت گذاشت و موجب شد تا همه برای تحقق این هدف همکاری کنند و برنامه‌هایی در این راستا وضع شود».

دبیرکل جهاد اسلامی فلسطین در ادامه گفت که تأمین سلاح‌ در کرانه باختری یا طریق قاچاق یا حتی خرید از اسرائیلی‌ها صورت می‌گیرد.

او تأکید کرد: «مهم این است که کرانه باختری از حالت سکون خارج شده و وضعیت مقاومت را به خود بگیرد که این روزها شاهدش هستیم».

پربیننده ترین خبرها