حل پرونده انسانی در اولویت مذاکرات صنعا/ رایزنی های هیات عمانی با توافق اولیه در پرونده انسانی پایان یافت

يکشنبه 29 مرداد 1402 - 23:27

معاون وزیر اطلاعات یمن گفت: صنعا پرونده حل قضایای انسانی را سرلوحه مذاکرات با میانجی عمانی برای پایان دادن به تجاوز به یمن قرار داده است.

العالم - یمن

پس از پایان رایزنی‌های اخیر هیات رسمی عمان در صنعا پایتخت یمن، خبرها از حاصل شدن توافقاتی میان دو طرف برای پاسخگویی به خواسته‌های انسانی صنعا در راستای دستیابی به توافق آتش‌بس خبر دادند.

فهمی الیوسفی معاون وزیر اطلاعات یمن،‌ در گفت و گو با شبکه خبری العالم اظهار داشت: «حل پرونده درخواست های انسانی صنعا نقطه آغاز مذاکره برابر و جدی بین صنعا و ریاض به عنوان کشور متجاوز محسوب می شود.»

وی با بیان اینکه اختلاف بر سر این پرونده تا امروز ادامه دارد، خاطرنشان کرد: صنعا موضع خود را در مورد پرونده خواسته‌های انسانی روشن کرد. هر کس قصد واقعی برای شروع مذاکرات جدی و برابر داشته باشد باید در ابتدا این پرونده را حل کند و حل نشدن این پرونده دلیلی بر عدم توجه طرف مقابل به انسانیت و حقوق بشر خواهد بود.

سفر هیات عمانی به صنعا پایتخت یمن، در چارچوب تلاش‌های میانجی‌گرایانه عمان برای احیای روند مذاکرات و ارزیابی این مرحله انجام شد.

پایان رایزنی‌های هیات عمانی در صنعا

هیات رسمی عمان امروز پس از مذاکرات سه روزه با جنبش انصارالله و دولت نجات ملی یمن، صنعا را ترک کرد.

یک منبع سیاسی یمنی نزدیک به انصارالله در این باره گفت: مذاکرات با دستیابی به اجماع و توافق درباره تعدادی از موضوعات مورد مناقشه به پایان رسید که مانعی بر سر راه رسیدن به توافق آتش بس فراگیر در یمن و آغاز راه حل سیاسی بود.

به گفته این منبع، هیات عمانی در پرونده انسانی با انصارالله به توافق اولیه دست یافت.

انصارالله بر اولویت قراردادن پرونده انسانی شامل پرداخت حقوق کارمندان دولت، تشکیل کمیته‌هایی زیر نظر سازمان ملل برای پرداخت آن، بازگشایی فرودگاه بین‌المللی صنعا و افزایش پروازهای آن، لغو محدودیت‌ها در بندر حدیده و موافقت با بازگشایی جاده‌های بسته در تعدادی از استان‌ها تاکید دارد.

پربیننده ترین خبرها