تحلیل کارشناسان درباره درگیری عشایر عرب و نیروهای کرد سوریه

تحلیل کارشناسان درباره درگیری عشایر عرب و نیروهای کرد سوریه
شنبه 11 شهريور 1402 - 17:07

عشایر دیرالزور کنترل بسیاری از روستاها و شهرهای وابسته به نیروهای قسد را به دست گرفته اند که جدیدترین آنها شهرک های البصیره، البحره، الدحله و جدیده عکیدات است، این درگیری‌ها تا کنون ده ها کشته و زخمی از هر دو طرف برجای گذاشته است.

العالم _ نظرکده

حسن شقیر محقق و نویسنده سیاسی سوری، در گفت و گو با شبکه خبری العالم در باره درگیری های دو گروه مسلح در حومه دیرالزور از جمله نیروهای عشایری عرب (شورای نظامی دیرالزور) و شبه نظامیان دموکراتیک سوریه (کردهای قسد) اظهار داشت: هر دو جناحی که امروز در حال جنگ و درگیری در این منطقه هستند، تحت حمایت آمریکا قرار دارند. ایالات متحده پیشتر برای مسلح کردن هردو گروه بسیار تلاش کرد و اخیراً تسلیح قبایل عرب و شورای نظامی دیرالزور را افزایش داده است.

وی خاطرنشان کرد: طبق آنچه قبایل عرب توصیف کردند، در آن منطقه «مؤلفه کردی در حال تسلط بر مؤلفه عربی» است که منجر به ایجاد وضعیتی آشفته شده، به خصوص که این منطقه از نظر نفت و گاز بسیار غنی است.

شقیر توضیح داد: قبایل عرب احساس می کنند که نوعی بی عدالتی توسط نیروهای دموکراتیک سوریه در حق آنها اعمال می شود و این مساله زمینه این درگیری ها را فراهم کرده است. رویارویی ها پس از مسلح کردن قبایل عرب توسط ایالات متحده آمریکا و آموزش شورای نظامی دیرالزور آغاز شد. نکته قابل توجه این است که واشنگتن برای ایجاد نوعی توازن نظامی و بازی با این تضادها در آن منطقه اختلافات زیادی ایجاد کرده است.

وی افزود: آمریکا با این تحرکات در صدد است تا نقشه کنترل جغرافیایی این منطقه را دوباره ترسیم کند و برای رسیدن به این هدف درصدد بازتولید داعش و گسترش آن است.

شقیر گفت: آمریکا درصدد افزایش نزاع های قبیله ای از یک سو و ترسیم دشمن فرضی دربرابر کردها و اعراب از سوی دیگر است تا به اهداف خود در زمینه ایجاد مناطق تحت کنترل خویش که در خدمت آمریکایی ها باشند، دست یابد.

ملاذ المقداد پژوهشگر سیاسی سوری هم در گفت و گو با شبکه خبری العالم تصریح کرد دو طرف درگیری مستقیم در منطقه دیرالزور وابسته به آمریکا هستند.

این کارشناس با اشاره به اینکه بسیاری از قبایل از جمله قبیله «طی» در بیانیه ای بر اهمیت اتحاد قبایل برای رفع سلطه نیروهای سوریه دموکراتیک (کردهای قسد) و ضربه زدن به منافع آمریکا در منطقه تاکید کرده اند، افزود: این یک موضع مهم و بزرگ ملی سوری و همان چیزی است که ما از همه اقوام انتظار داریم و بر اتخاذ چنین مواضعی پشت گرم هستیم.

وی خاطرنشان کرد: البته عده‌ای هم هستند که تلاش می‌کنند از حضور آمریکایی‌ها سود ببرند و از این رو آمریکایی‌ها نیز محاسبات خود را در منطقه بر اساس به خدمت گرفتن آنها برای تامین منافع خود انجام می دهند.

ملاذ المقداد هشدار داد که اکنون صحبت های نادرستی در مورد قبایلی وجود دارد که جبهه ای را در شمال حلب باز کرده اند.

وی افزود: آنها گروه های وابسته به ترکیه هستند که می خواهند از این فرصت برای نابودی «منبج» در سوریه بهره ببرند. ما نشانه هایی نیز از وابستگی برخی گروه های داخلی و وفاداری آنها به آمریکا مشاهده می کنیم.

المقداد گفت: درگیری کنونی به این معنی است که همه می خواهند زیر پرچم عشایر وارد شوند و اکنون می توان موضع یکپارچه عشایر را علیه نیروهای سوریه دموکراتیک که نتیجه اقدامات خودسرانه آنها در خدمت به آمریکا است، مشاهده کرد.

وی در پایان تاکید کرد: نیروهای سوریه دموکراتیک در حال آتش زدن منافع ملی خود هستند زیرا چشم به جدایی طلبی در آینده دوخته اند. آنها می خواهند خدمتگزار شماره یک ایالات متحده آمریکا باقی بمانند.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها