نخست وزیر پیشین عراق محاکمه می‌شود

نخست وزیر پیشین عراق محاکمه می‌شود
شنبه 8 مهر 1402 - 02:37

«ترکی العتبی» از رهبران کمیته هماهنگی شیعیان موسوم به «چارچوب هماهنگی» روز جمعه در گفت‌وگو با یک رسانه عراقی گفت که صدور قرار بازداشت مصطفی الکاظمی نخست وزیر پیشین عراق حتمی است و زمان آن هنوز مشخص نیست.

العالم - عراق

العتبی در گفت وگو با پایگاه خبری المعلومه اظهار کرد: الکاظمی طی تصدی یکی از مهم‌ترین مناصب دولتی مرتکب ۹ تخلف آشکار شده است.

وی گفت: هم‌اکنون پرونده‌های تخلف دیگری نیز از سوی کمیته‌های تخصصی عراق درباره وی به صورت ویژه در حال بررسی است.

العتبی ادامه داد: صدور قرار بازداشت الکاظمی صرفاً منوط به مسئله زمانی است، اما در نهایت این تصمیم بر عهده مقام قضایی است، چرا که این مقام قضایی است که به اتهامات رسیدگی می کند و بر اساس واقعیت‌های موجود رأی می‌دهد، اما همه شواهد حکایت از آن دارد که نخست وزیر پیشین مرتکب تخلفات بزرگی شده است.

علی ترکی الجمالی نماینده فراکسیون الصادقون نیز دی ماه ۱۴۰۱ مدعی شده بود که الکاظمی به دلیل ترس از دستگیری و محاکمه به دلیل اتهامات وارده از جمله دست داشتن در شهادت فرماندهان پیروزی به اقلیم کردستان و سپس به امارات متواری شده است.

وی از پارلمان عراق خواست تا به سرعت نسبت به بررسی این موضوع و شناسایی افرادی که در شهادت شهید ابومهدی المهندس و شهید سلیمانی نقش داشتند، اقدام کند.

نماینده عراقی همچنین گفت که پارلمان عراق باید دولت را از تلاش‌های آمریکا و رژیم صهیونیستی و متحدان آنها و کسانی که با اعمال فشارها می‌خواهند این پرونده را ببندند، دور نگه دارد.

پیش از این، علی الزبیدی عضو ائتلاف الفتح عراق گفته بود که الکاظمی متهم به دست داشتن در ترور فرماندهان پیروزی و سرپوش گذاشتن بر فساد است و برای فرار از مجازات از طریق اقلیم کردستان عراق به دبی فرار کرده است.

دسته بندی ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها