گفت‌وگوی فرمانده نیروی زمینی ارتش با العالم

قاطعانه می‌گویم هر شرارتی را در کمتر از ساعت پاسخ خواهیم داد

قاطعانه می‌گویم هر شرارتی را در کمتر از ساعت پاسخ خواهیم داد
سه شنبه 28 فروردين 1403 - 19:27

فرمانده نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران به‌ مناسبت 29 فروردین روز ارتش جمهوری اسلامی با شبکه خبری العالم گفتگو کرد.

العالم - ایران

امیر سرتیپ "کیومرث حیدری" فرمانده نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران در گفت‌وگوی اختصاصی با شبکه خبری العالم به‌ مناسبت 29 فروردین روز ارتش جمهوری اسلامی، ضمن تبریک این روز گفت: این روز، برای نیروهای مسلح ما روز برجسته‌ای است روز حماسه‌آفرینی‌های نیروهای زمینی محوری است و از آنجایی که نام‌گذاری این روز توسط امام عظیم الشأن انجام شده، من بر این باور هستم که این روز، روز تولد ارتش جمهوری است.

ارتش و نیروهای مسلح برای پاسخ به هر تهدیدی کاملا آماده هستند

وی خاطر نشان کرد در روز ارتش جمهوری اسلامی، تلاش ما این است که تسلیحات و تجهیزات جدیدی که نیروی زمینی با تحقیق و تولید آن را به دست آورده است و به مرحله‌ایی در آورده که در چرخه دفاعی مورد استفاده قرارداده است را در غالب رژه قدرتمندی به نمایش بگذاریم و از این کار دو هدف داریم: اول اینکه آن را با مردم کشور خودمان و دوستان‌مان در کشورهای دیگر که دل‌شان با انقلاب اسلامی است به نمایش بگذاریم تا آنها را خرسند و مفتخر کنیم و دیگر اینکه این تجهیزات را برای دشمنان‌مان به نمایش بگذاریم تا این احساس در آنها به وجود آید که ارتش و نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران، کاملا مهیا و آماده است تا هر خطر و تهدیدی را پاسخگو باشد.

او در ادامه افزود: ما امسال آنچه در زمینه پهپادی و ضدزرهی و در بحث‌های خاص موشکی که جزو تولیدات و ساخت و طراحی خود نیروی زمینی باشد را به نمایش می‌گذاریم چون اگر سلاحی که به نمایش می‌گذاریم از خارج وارد کرده باشیم در واقع ما نمایشگاه سلاح کشورهای دیگر خواهیم بود که لطف و لذتی برای ما ندارد. در نمایشگاه امسال تمرکزمان بر این است که سلاح‌هایی که توانستیم آن را هوشمند کنیم یعنی از هوش مصنوعی آن را بهره‌مند و دقیق‌زن و دور کنیم تا در چرخه دفاعی بتوانیم از آن استفاده کنیم و امسال هم در بخش پهپادی، موشکی و در بخش‌های جنگالی( جنگ الکترولیک) موفقیت‌های بسیار خوبی کسب کرده‌ایم که انشالله فردا خواهید دید.

پاسخ موشکی به رژیم صهیونیستی، مطالبه مردم ایران بود

وی در پاسخ به این سوال که "واکنش نیرهای مسلح ایران به حمله احتمالی رژیم صهیونیستی را چگونه ارزیابی و مقابله خواهید کرد؟"، گفت: نیروهای مسلح ما فارغ از تفاوت در نوع پوشش و ماموریت‌ها، ولی در کنار هم یک کل را تشکیل می‌دهند، کلیتی که نسبت به هم همپوشانی دارند و مکمل یکدیگر هستند. نیروهای مسلح ما کاملا مهیا هستند که اگر حرکتی صورت گیرد پاسخ دندان‌شکن و گسترده‌تری نسبت به یکشنبه‌شب بدهند و این آمادگی در تمام نیروهای ما وجود دارد. این اقدامی که صورت گرفت مطالبه مردم بزرگوار ما بود؛ مردم از ما به عنوان نیروهای مسلح می‌خواستند که شرارت رژیم صهیونیستی را بی‌پاسخ نگذاریم چراکه به خاک ما تجاوز کرده است، در عرف بین‌الملل سفارت و کنسولگری به منزله خاک یک کشور هستند.

فرمانده نیروی زمینی ارتش افزود خوشبختانه یکی از ویژگی نیروهای مسلح ما مردمی بودنش است یعنی نیروهای مسلح ما و مردم از هم جدا نیستند. 8 سال دفاع مقدس را با تکیه بر مردم اداره کردیم یعنی روحیه نیروهای مسلح و مردم بر یکدیگر تاثیرگذار است. مردم کشور ما با بهره‌گیری از معرفت و بصیرت اسلامی که دارند هرگز راضی نیستند که بخشی از خاک کشورشان مورد تجاوز قرار بگیرند و اگر مورد تجاوز قرار گرفت مانند دفاع مقدس از حدود و ثغور(مرزها) کشور دفاع می‌کنند. امروز و در شرایط کنونی هم روحیه مردم بالاست و نیروهای مسلح را در این پاسخگویی همراهی کردند و اگر به کرات هم اتفاق بیافتد مردم نه تنها روحیه‌شان افت پیدا نمی‌کند بلکه روحیه‌شان بالاتر می‌رود و به نیروهای مسلح خود که می‌توانند در کسری از زمان به دشمن پاسخ قاطع بدهند، مفتخرتر می‌شوند.

ملاحظات سیاسی در تعیین زمان حمله، عامل بود

امیر حیدری در پاسخ به این سوال که "آیا نیروی مسلح آماده پاسخ این تهدیدات هستند؟" خاطر نشان کرد: نیروهای مسلح برای همین مهم به وجود آمده‌اند که در کوتاه‌ترین زمان ممکن پاسخ دهند. اگر می‌بینید که چند روزی بعد از حمله تروریستی به کنسولگری کشورمان این پاسخ انجام شد به معنای این نیست که پنج شش روز زمان برد تا ما آماده شویم بلکه یک سری ملاحظات سیاسی در بین بود تا نهایتا به تایید مقام معظم رهبری برسد.

او تأکید کرد: اگر مجددا شرارتی صورت بگیرد قاطعانه می‌گویم پاسخ ما کمتر از ساعت خواهد بود به لحاظ اینکه نیروهای مسلح ما توانمند هستند و هم‌پوشانی بسیار خوبی دارند و این را به کرات ثابت کرده‌اند که دست‌ها روی ماشه است که بتوانند به موقع و در کسری از زمان به تهدید پاسخ دهند.

هیچ نیازی به خرید تسلیحات از خارج نداریم

امیر کیومرث حیدری اضافه کرد: من در نیروهای خودم یعنی نیروی زمینی عرض می کنم؛ هیچ نیازی به خرید تسلیحات از خارج از کشور نداریم. نیروهای دیگر هم تقریبا چنین وضعیتی دارند. یکی از ویژگی نیروهای مسلح ما که امروز به آن مفتخر هستیم ، روی پای خود ایستادن، خودکافی بودن و خودکفا بودن است.

نیروهای مسلح ما در هیچ سطحی نیازمند خرید تسلیحات از خارج از کشور نیستند؛ البته نمی‌خواهم بگویم که در قسمت‌های دیگر کشور این نیاز وجود ندارد مثلا در بخش‌های صنعتی ممکن است نیازهایی وجود داشته باشد اما در بخش نیروهای مسلح نیازمند خارج از کشور نیستیم. می‌توانم بگویم در بخش‌های صادرکننده هم هستیم البته امیدوار هستیم که این اتفاق نیفتد. سیاست ما این است به کشورهایی که هم‌پیمان استکبار جهانی هستند کمک نکنیم اما اگر کشورهای دوست نیازمند تسلیحات باشند این یاری را خواهیم رساند.

پربیننده ترین خبرها