بیانیه پایانی نشست اتحادیه عرب؛

ماموریت وزرای خارجه کشورهای عربی برای رایزنی با سراسر جهان در راستای به رسمیت شناختن فلسطین

ماموریت وزرای خارجه کشورهای عربی برای رایزنی با سراسر جهان در راستای به رسمیت شناختن فلسطین
پنج‌شنبه 27 ارديبهشت 1403 - 20:06

شرکت‌کنندگان در نشست سران کشورهای عربی به وزرای خارجه کشورهای خود دستور دادند فوراً با همتایان خود در کشورهای غربی و کشورهای سراسر جهان ارتباط برقرار کنند و از آنها بخواهند که کشور فلسطین را به رسمیت بشناسند.

العالم - بحرین

بیانیه پایانی اجلاس سران عرب در بحرین بر استقرار نیروهای حفاظت صلح سازمان ملل در غزه در انتظار راه حل تشکیل دو کشور مستقل فلسطینی و اسرائیلی تاکید کرد.

به گزارش الشرق الاوسط، در متن بیانیه پایانی نشست بحرین،کشورهای عربی استقرار نیروهای حفاظت بین المللی و حافظ صلح وابسته به سازمان ملل در فلسطین اشغالی را تا زمانی که راه حل تشکیل دو کشور اجرایی شود؛ خواستار شده اند.

بر اساس این بیانیه، رهبران عرب بر لزوم تعیین سقف و محدودیت زمانی برای عملیات سیاسی و مذاکرات تاکید کردند تا اینکه اقدامات روشنی برای اجرای راه حل دو کشوری اتخاذ شود و پس از آن، شورای امنیت بر اساس فصل هفتم منشور سازمان ملل برای ایجاد یک کشور فلسطینی قابل دوام با سرزمین مشخص در مرزهای قبل از 4 ژوئن 1967 با پایتختی شرق قدس و پایان دادن به هرگونه حضور اشغالگران در سرزمین های این کشور اقدام کند و در عین حال مسئولیت تخریب شهرها و تأسیسات غیرنظامی در نوار غزه، متوجه اسرائیل (رژیم صهیونیستی) باشد.

در متن این بیانیه آمده است: ما نگرانی عمیق خود را در مورد تشدید تنش‌های نظامی در منطقه و جدیت عواقب آن بر امنیت و ثبات منطقه ابراز می‌کنیم و از شورای امنیت سازمان ملل متحد می‌خواهیم به مسئولیت خود در قبال حفظ صلح و امنیت بین المللی عمل و برای اجرای تصمیمات مربوط به توقف دائمی جنگ در غزه و جلوگیری از تشدید بحران و گسترش جنگ در خاورمیانه تلاش کند.

شرکت کنندگان در نشست سران کشورهای عربی در منامه تاکید کردند: ما از جامعه بین‌المللی می‌خواهیم که مسئولیت‌های خود را برای پیگیری تلاش‌ها به منظور پیشبرد روند صلح و دستیابی به صلحی عادلانه و جامع و فراگیر بر اساس راه‌حل دو کشوری، که مظهر آن کشور مستقل فلسطین با پایتختی شرق قدس و در مرزهای4 ژوئن 1967، مطابق با قطعنامه‌های مشروعیت بین المللی و مراجع مورد تایید، انجام دهد تا امکان زندگی در امنیت و آرامش در کنار اسرائیل فراهم شود.

شرکت کنندگان تاکید کردند: ما خواهان استقرار نیروهای حفاظت بین المللی و حافظ صلح سازمان ملل در اراضی اشغالی فلسطین تا اجرای راه حل دو کشوری هستیم و ضمن محکوم کردن تجاوزات اسرائیل به غزه، بر لزوم توقف تجاوزات و خروج نیروهای اشغالگر اسرائیلی از تمام مناطق نوار غزه و برداشته شدن محاصره تحمیل شده بر آن، رفع تمامی موانع و باز کردن همه گذرگاه ها برای ورود کمک های بشردوستانه کافی به تمام بخش های آن تاکید می کنیم تا نهادهای وابسته به سازمان های ملل متحد، به ویژه آژانس امداد و کار سازمان ملل متحد(اونروا)، آزادانه و در امنیت به کار و انجام مسئولیت های خود ادامه دهد.

در این بیانیه همچنین بر لزوم برخورد و مخالفت قاطع با هرگونه تلاش برای کوچاندن اجباری مردم فلسطین از سرزمین خود در نوار غزه و کرانه باختری از جمله شرق قدس تاکید و در عین حال اتخاذ تدابیر لازم برای برقراری آتش‌بس فوری و دائمی و و پایان دادن به تجاوز به نوار غزه، حفاظت از غیرنظامیان، و آزادی اسرا و بازداشت شدگان هر دو طرف تاکید شده است.

این بیانیه بر درخواست جمعی کشورهای عربی برای برگزاری یک کنفرانس بین‌المللی تحت نظارت سازمان ملل متحد به منظور حل مسئله فلسطین با هدف یافتن مسیری سیاسی که به راه‌حل دو کشوری منتهی شود و تضمین های لازم را نیز ارائه کند، تاکید کرد و تبلور یافتن و تشکیل کشور مستقل و پایدار فلسطینی را مطابق با قطعنامه های مشروعیت بین المللی، به عنوان راهی برای دستیابی به صلح عادلانه و همه جانبه دانست.

شرکت کنندگان در اجلاس منامه همچنین به وزرای خارجه کشورهای عربی دستور دادند فوراً اقدام کنند و با همتایان خود در کشورهای غربی و کشورهای سراسر جهان ارتباط برقرار کنند تا از آنها بخواهند که به سرعت کشور فلسطین را به رسمیت بشناسند و گزارش های لازم را در این خصوص به دبیرخانه اتحادیه عرب ارائه کنند.

شرکت کنندگان در این اجلاس بر ضرورت مبارزه با تروریسم و ​​افراط گرایی و مخالفت کامل و قاطعانه خود با هرگونه حمایت از گروه های مسلح یا شبه نظامیانی که خارج از محدوده حاکمیت دولت عمل می کنند و برنامه های خارجی متضاد با منافع عالی کشورهای عربی را دنبال می کنند و همچنین بر همبستگی کشورهای عربی در دفاع از حاکمیت و تمامیت ارضی خود و حفاظت از نهادهای ملی خود در برابر هرگونه تلاش خارجی برای حمله، تحمیل نفوذ، تضعیف حاکمیت یا آسیب رساندن به منافع اعراب تاکید کردند.

شرکت کنندگان بر خشکاندن منابع مالی ترویسم تاکید کردند و خواستار اتخاذ تدابیر بازدارنده برای مبارزه با افراط‌گرایی، سخنان نفرت‌انگیز و تحریک آمیز، و محکوم کردن این اقدامات در هر جایی شدند چرا که تأثیر منفی بر صلح اجتماعی و پایداری صلح و امنیت بین‌المللی خواهد داشت.

در این بیانیه بر دستیابی به آتش بس فوری و پایدار در سودان، حل اختلافات میان مصر و اتیوپی بر سر احداث سد و اختلافات آبی، لزوم پایان دادن به بحران سوریه بر اساس قطعنامه شماره 2254 شورای امنیت، به نحوی که امنیت، حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه حفظ شود و همچنین حمایت از تلاش ها برای دستیابی به آشتی ملی بین همه مولفه های جمعتی یمن و پشتیبانی از تلاش‌های بین‌المللی و منطقه‌ای با هدف دستیابی به راه‌حل سیاسی جامع برای بحران یمن، حمایت از حاکمیت، ثبات، و تمامیت ارضی لبنان و اولویت دادن همه طرف های لبنانی به انتخاب رئیس جمهور و انجام اصلاحات اقتصادی و تقویت توانایی های ارتش و نیروهای امنیتی داخلی لبنان برای حفظ امنیت و ثبات این کشور و حفاظت از مرزها تاکید شده است.

پربیننده ترین خبرها