فرستاده ویژه سازمان ملل از گام‌های رو به‌ جلو در پرونده اسرا در یمن خبر داد

فرستاده ویژه سازمان ملل از گام‌های رو به‌ جلو در پرونده اسرا در یمن خبر داد
يکشنبه 17 تير 1403 - 22:01

فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در یمن امروز (یکشنبه) از حصول پیشرفت در پرونده اسیران در این کشور خبر داد.

العالم - یمن

«هانس گراندبرگ» فرستاده ویژه سازمان ملل در امور یمن گفت که پیشرفت مثبتی در پرونده آزادی اسیران دو طرف درگیر در یمن حاصل شده است.

وی گفت: کارهای زیادی برای انجام دادن داریم، بار دیگر خواستار آزادی فوری کارکنان سازمان ملل و کارکنان فعال در زمینه امدادرسانی هستیم.

در همین ارتباط «عبدالقادر المرتضی» رئیس کمیته امور اسیران دولت نجات ملی یمن دیروز (شنبه) با اشاره به اینکه دور جاری مذاکرات با دولت مستعفی یمن بر سر آزادی اسیران طرفین در مسقط پایان یافت، گفت: در این دور از مذاکرات درباره مواردی که مهمترین آنها حل مشکل «محمد قحطان» یکی از رهبران در صفوف مزدوران و همچنین تبادل لیست اسرا است، توافق شد.

این در حالی است که یکی از مذاکره کنندگان دولت مستعفی یمن که مورد حمایت عربستان است و خواست نامش فاش نشود، به خبرگزاری رویترز گفته بود که دولت نجات ملی یمن هنوز اعلام نکرده‌ قحطان زنده یا مرده است.

گراندبرگ اول فروردین سال ۱۴۰۲ از توافق دولت صنعا و ائتلاف سعودی برای تبادل اسیران استقبال کرده و گفته بود: طرف‌های درگیر در یمن، نشستی ۱۰ روزه در سوئیس را به پایان رساندند که در آن طرح اجرایی برای آزادی ۸۸۷ زندانی مرتبط با جنگ، نهایی شد.

به گزارش ایرنا، مبادله اسیران از موضوع‌های اساسی در گفت وگوهای یمنی - یمنی در سوئیس است که تلاش‌ها در این زمینه همواره ناکام بوده و فقط در برخی موارد با میانجیگری‌های محلی مبادله شماری از اسیران انجام شده است.

پیش از این نیز تعدادی از اسرای ارتش یمن و نیروهای وابسته به دولت مستعفی و فراری این کشور در چند مرحله از طریق واسطه‌های محلی آزاد شده بودند.

پربیننده ترین خبرها