نگراني اسرائيل از دولت جديد اوباما

نگراني اسرائيل از دولت جديد اوباما
چهارشنبه 29 آذر 1391 - 12:13

محافل صهیونیستی و يهودي از تركيب دولت جديد آمريكا به ویژه درباره وزارت دفاع به طور روزافزون ابراز نگراني مي كنند.

به گزارش پايگاه خبري شبكه العالم، روزنامه السفير چاپ لبنان در مطلبي به قلم حلمي موسي نوشت محافل اسرائيلي و يهودي آمريكايي از تركيب جديد دولت جديد آمريكا به طور روزافزون ابراز نگراني مي كنند و اين نگراني بر دو نامزد مربوط به وزارتخانه هاي خارجه و دفاع متمركز است كه به طور كلي در سياست خارجي و به ويژه براي اسرائيل اهميت زيادي دارد.
در حالي كه اين محافل اسرائيلي و آمريكايي مي توانستند جان كري نامزد پست وزارت امورخارجه را تحمل كنند، به نظر مي رسد پذيرش چاك هيگل (سناتور سابق جمهوري خواه) نامزد پست وزارت دفاع براي آنها دشوار باشد.
به نوشته مطبوعات اسرائيلي، چاك هيگل قبلا بارها در تعدادي از مواضع حساس سخناني عليه اسرائيل بيان كرده است. هيگل مخالفت خود را با سياست اسرائيل در سرزمينهاي اشغالي فلسطين و لبنان پنهان نكرده است. اما چيزي كه بيش از هر چيز ديگري خشم اسرائيلي ها را برمي انگيزد اين است كه آنها او را از ميانه روها در رابطه با ايران به شمار مي‌آورند.
روزنامه يديعوت احارونوت در این باره نوشته است هيگل ايده هاي ميانه رويي دارد و تعيين يك سياستمدار جمهوري خواه به چنين سمتي بخشي از تلاش هاي باراك اوباما رئيس جمهور آمريكا براي نزديك كردن دموكرات ها و جمهوري خواهان به شمار می‌رود، به ویژه اینکه اوباما اکنون براي جلوگيري از هرگونه فروپاشي اقتصادی به کمک جمهوری‌خواهان نیاز دارد.
انتشار خبرها درباره احتمال تعيين هيگل به اين سمت نگراني شديدي در محافل سازمان هاي يهودي آمريكايي به وجود آورده و نگراني اين سازمان ها اساسا به علت اظهارات سابق هيگل در رابطه با مسائل حساسي مانند ايران و شهرك هاي اسرائيلي است.
به نوشته السفیر، مات بروكاس رئيس ائتلاف يهودي جمهوري خواه گفت: «تعيين هيگل سيلي بر هر آمريكايي علاقمند به امنيت اسرائيل محسوب مي شود.»
هيگل در گذشته به منتقدانش درباره موضع خود درقبال اسرائيل اينگونه پاسخ داده بود كه «من سناتور آمريكايي هستم و سناتور اسرائيلي نيستم.»
كارشناسان اسرائيلي در رابطه با هيگل معتقدند كه تعيين افرادي مانند وي در پست هاي حساس صرفا بخشي از بهايي است كه اسرائيل بايد به علت حمايت نتانياهو از نامزد جمهوري خواه عليه اوباما در انتخابات رياست جمهوري بپردازد.

پربیننده ترین خبرها