از تغییر در مقام های عربستان تا عزل بندر بن سلطان!

از تغییر در مقام های عربستان تا عزل بندر بن سلطان!
پنج‌شنبه 28 شهريور 1392 - 10:10

یک پایگاه اینترنتی عربی به نقل از منابعی که آن را منابع موثق خواند، نوشت: طی یک تا دو ماه آینده پادشاه عربستان احکام غافلگیر کننده ای از جمله عزل بندر بن سلطان، رئیس سازمان اطلاعات این کشور، صادر خواهد کرد.

به گزارش روز پنجشنبه پایگاه خبری شبکه العالم، پایگاه خبری حدث نیوز با اعلام این خبر که صحت و سقم آن تایید نشده است، خاطرنشان کرد احتمالا عبدالله بن عبدالعزیز، شاه عربستان، که به علت وخامت شرایط جسمی نتوانسته در چند هفته پیش در جلسات شورای وزیران شرکت کند، به عزل و نصب های مهمی در خاندان پادشاهی دست خواهد زد.

حدث نیوز به نقل از منابع خاص سعودی نوشت:پادشاه عربستان با درخواست سلمان بن عبدالعزیز برای انصراف از ولایت عهدی و سفر به خارج از کشور به منظور درمان بیماری آلزایمر موافقت خواهد کرد اما سلمان قبل از آن می خواهد که فرزندش محمد به وزارت دفاع گمارده شود.

سلمان بن عبدالعزیز هم اکنون خود عهده دار وزارت دفاع است و بعد از او مقرن به صورت تشریفاتی ولی عهد عربستان می شود به این معنا که جایگزین پادشاه نخواهد شد و تنها یک سال عهده دار این منصب خواهد بود.

در همین حال پادشاه عربستان فرمانی برای تعیین متعب بن عبدالله فرزند خودش به عنوان وزیر گارد ملی و معاون دوم رئیس دولت (طبق قانون اساسی عربستان پادشاه رئیس دولت است) صادر خواهد کرد که این اقدام متعب را در یک قدمی ولایت عهدی قرار خواهد داد. زیرا بعد از برکناری قریب الوقوع مقرن متعب به عنوان ولی  عهد و سپس به عنون شاه برگزیده خواهد شد.

در کنار تغییر در وزارت خارجه به ریاست سعود الفیصل که سالهاست انتظار تغییر آن به نفع معاونش عبدالعزیز فرزند شاه می رود ؛ بارزترین تغییر که سایر تغییرات نیز تابع آن هستند عزل بندر بن سلطان رئیس سازمان اطلاعات است.

به نظر می رسد عزل بندر بن سلطان به اشاره امریکا و برای مجازات وی صورت می گیرد زیرا بارها سیاست های امریکا در قبال عربستان را با چالش روبرو کرده است؛ درعین حال که سران خاندان سعودی نیز از این تغییر استقبال می کنند زیرا امریکایی ها ممکن است پاداش موفقیت احتمالی بندر بن سلطان در قضیه سوریه یا حزب الله لبنان را ترفیع وی در دستگاه سلطنتی قرار دهند.

بندر بن سلطان را امیر بی اصل و نسب می دانند زیرا مادرش "خیزرانه" یک سیاهپوست تبعه اتیوپی بود که وقتی هنوز به همسری سلطان در نیامده بود بندر را حامله شد؛ از این رو سلطان تا سالها از پذیرفتن بندر به عنوان فرزند خود ابا می کرد . همین امر باعث شده بزرگان خاندان سلطنتی از بندر متنفر و همواره از مکر و خیانت او در هراس باشند.

دسته بندی ها :

پربیننده ترین خبرها