نظر بشار اسد درباره نزدیکی روابط ایران و آمریکا

نظر بشار اسد درباره نزدیکی روابط ایران و آمریکا
يکشنبه 7 مهر 1392 - 18:53

رئیس جمهور سوریه تأکید کرد، نزدیکی روابط ایران و آمریکا مثبت خواهد بود، البته درصورتیکه آمریکایی ها صادق باشند.

به گزارش روز یکشنبه پایگاه خبری شبکه العالم، "بشار اسد" گفت: در صورتیکه آمریکایی ها صادق باشند، نزدیکی روابط ایران و آمریکا بر همه مسائل منطقه تأثیر خواهد گذاشت و نه فقط بحران سوریه.
بشار اسد در مصاحبه با یک شبکه ایتالیایی خاطرنشان کرد: معتقدم که این مسأله به چند دلیل تأثیر مثبتی بر سوریه می گذارد؛ نخست اینکه ایران هم پیمان سوریه است؛ مسأله دوم هم این است که ما به ایرانی ها اعتماد داریم و سوم هم این که ایرانی ها و سوری ها مانند مردم هر کشور دیگر دنیا به آمریکایی ها اعتماد ندارند.
وی افزود: بسیاری از همپیمانان آمریکا به دولت آمریکا اعتماد ندارند. نزدیکی روابط ایران و آمریکا فقط یک تحرک ساده نیست، بلکه اقدامی کاملا بررسی شده و بر اساس تجربه ایرانی ها با آمریکا از زمان پیروزی انقلاب اسلامی در سال 1979 است. البته به شرط اینکه آمریکایی ها در این نزدیکی صادق باشند.

اگر مردم بخواهند که من برای یک دوره دیگر رئیس جمهور سوریه شوم ، برای انتخابات سال 2014 نامزد خواهم شد و اگر تمایلی به این امر نداشته باشند، این کار را نخواهم کرد.
وی در مصاحبه با یک شبکه تلویزیونی ایتالیایی، با تأکید دوباره بر پایبندی کشورش به پیمان منع سلاح شیمیایی اظهار داشت: تاریخ سوریه نشان دهنده پایبندی این کشور به هر پیمانی است که آنرا امضا کرده است.
رئیس جمهور سوریه افزود: هر مساله ای که در هر نشستی درباره آینده سوریه درباره آن توافق شود ، برای جلب موافقت مردم سوریه ، به همه پرسی گذاشته خواهد شد.
اسد درپاسخ به سوالی درباره احتمال حضورش در نشست بین المللی ژنو 2 گفت: هنوز نمی توانیم مشخص کنیم که چه کسی ریاست هیات سوریه را دراین نشست برعهده خواهد داشت، و منتظر خواهیم ماند تا چارچوب این نشست و معیارهای برگزار کنندگان آن مشخص شود.
بشار اسد تأکید کرد: به عنوان مثال ما نمی توانیم با گروه های وابسته به القاعده یا تروریست ها مذاکره کنیم، همچنین نمی توانیم با کسانی که خواهان دخالت خارجی یا نظامی در سوریه هستند ، وارد مذاکره شویم.

اسد در پاسخ به این سئوال که سوریه چگونه فرایند نابودکردن سلاح شیمیایی را سازماندهی خواهد کرد، اظهار داشت: این سئوال باید از سازمان منع سلاح شیمیایی پرسیده شود؛ نقش دمشق به ارائه گزارش و تسهیل اقدامات آنها خلاصه می شود و این امر تا این لحظه در حال انجام شدن است.
بشار اسد تأکید کرد: البته اکنون فکر می کنم مسأله به جنبه فنی و نحوه اجرا کردن آن و چگونگی رسیدن به مناطق وجود سلاح شیمیایی و چگونگی نابودسازی این مواد مرتبط است، با توجه به اینکه ممکن است تروریستها موانعی را در این زمینه ایجاد کنند.

بشار اسد در پاسخ به سئوالی در خصوص دخالتهای قطر و عربستان در سوریه گفت: صراحتا می گویم؛ این دو کشور وابسته به آمریکا هستند؛ همه ما این مسأله را می دانیم؛ اگر آمریکا تصمیمی بگیرد این کشورها فقط تبعیت خواهند کرد.
بشار اسد درباره طرح استقرار نیروهای بین المللی در سوریه اظهار داشت: این مسأله عملی نیست زیرا ما از دو کشور در حال جنگ سخن نمی گوییم؛ زیرا در جنگ بین دو کشور خط جنگ مشخص است و نیروهای وابسته به سازمان ملل می توانند در دو طرف مرز مستقر شوند؛ مسأله در سوریه کاملا متفاوت است.

پربیننده ترین خبرها