سرقت میلیاردها دلار از دارایی‌های عراق

سرقت میلیاردها دلار از دارایی‌های عراق
پنج‌شنبه 21 فروردين 1393 - 10:49

سازمان ملل متحد از سرقت بیش از 65 میلیارد دلار از عراق در زمان حمله آمریکا به این کشور و همچنین اشغال آن تا سال 2010 خبر داد.

به گزارش روز پنجشنبه پایگاه خبری شبکه العالم، سازمان ملل متحد با تاکید بر لزوم مبارزه با جرایم و فساد در عراق در سطوح داخلی و بین المللی گفت، که بین سالهای 2001 و2010 بیش از 65 میلیارد دلار از عراق به سرقت رفته است.
"نیکولای ملادینوف" نماینده سازمان ملل متحد در عراق، در مراسم افتتاحیه اجلاس بین المللی "مبارزه با فساد" در بغداد تصریح کرد که براساس یافته های صندوق بین المللی پول، میزان اموال غارت شده از عراق طی سالهای 2001 و2010 بیش از 65 میلیارد دلار برآورد می شود.
ملادینوف افزود: "مفسدان در همه کشورهای جهان با هدردادن درآمدهای عمومی حاصل از ثروتهای طبیعی، در نهایت سنگدلی، توسعه کشورها را مختل می کنند".
نماینده سازمان ملل متحد درعراق ادامه داد که "مبارزه با جرایم فساد مستلزم اقداماتی در دو سطح داخلی و بین المللی است که در زمینه داخلی، ایجاد راهکارهای قانونی و تشدید نظارت، بررسی و حسابرسی را می طلبد، و در سطح بین المللی، همکاری نزدیک و چند جانبه میان کشورها و سازمان ملل، پایبندی به مفاد موافقتنامه های بین المللی، لزوم تعهداتی برای اجرای آن و موافق با مفاد کنوانسیون های بین المللی ضرورت دارد".
"دومین اجلاس دو روزه بین‌المللی بغداد با همت کمیسیون درستکاری و مبارزه با فساد عراق و با همکاری دفتر برنامه توسعه سازمان ملل متحد (UNDP) با موضوع محوری مبارزه با فساد، و تحت عنوان " بازگرداندن‌اموال مسروقه ناشی از فساد، صیانت از کرامت‌ انسانی و بازسازی کشور" روز 20 فروردین در بغداد آغاز شد و  امروز پایان می یابد.
در اجلاس بین‌المللی بغداد، روسای دستگاه‌های مبارزه با فساد، نهادهای نظارتی و بازرسی کشورهای منطقه، دفتر سازمان ملل متحد برای مقابله با مواد مخدر و جرم و دفتر برنامه توسعه ملل متحد، حضور دارند.
حمله آمریکا به عراق در 20 مارس 2003 و بدون مجوز سازمان ملل متحد و با مشارکت مستقیم انگلیس آغاز شد و این کشور به اشغال در آمد. جنگ عراق با خروج آخرین تیپ رزمی آمریکا در 19 اوت 2010 به طور رسمی خاتمه یافت اما حدود 50 هزار نیروی آمریکایی برای آموزش نیروهای عراقی باقی ماندند که تا پایان سال 2011  از این کشور خارج شدند.
 

دسته بندی ها :

پربیننده ترین خبرها