ورود ائتلاف "المواطن" عراق به صحنه با شعار جدید

ورود ائتلاف
پنج‌شنبه 28 فروردين 1393 - 20:08

"ائتلاف المواطن" به ریاست سید "عمار حکیم" با شعار «شهروند پیروز می‌شود» وارد صحنه رقابت‌ها شده است.

به گزارش روز پنج شنبه پایگاه خبری شبکه العالم، ائتلاف المواطن به ریاست سید عمار حکیم  اهداف و شعارهایی را برای حضور در عرصه رقابتهای انتخاباتی مطرح کرده است که در اینجا به شرح اعضا و برنامه های این ائتلاف می پردازیم.

ائتلاف المواطن
رئیس ائتلاف : سید عمار عبدالعزیز محسن مهدی الحکیم رئیس مجلس اعلای اسلامی عراق
کد انتخاباتی :  273
شعار ائتلاف : "شهروند پیروز می شود؛ پیروزی بر فساد و تروریسم و تضییع حقوق و ثروتها"

* مهمترین اصول و اهداف ائتلاف المواطن
بلیغ مثقال ابوکلل سخنگوی رسمی ائتلاف المواطن در بیانیه ای گفته است : ائتلاف المواطن با تمام طرفهای سیاسی گفتگوهایی انجام می دهد و تا کنون به تصمیمات نهایی نرسیده و همچنان در حال بررسی هستیم.
توافقات ما با فراکسیون و گروه سیاسی نباید اصول ما را زیر پا گذارد که بر وحدت و عدم انزوای هیچ یک از عناصر تشکیل دهنده جامعه عراق تاکید می کند.
هدف ما تشکیل دولت قدرتمندی است که تمام عناصر تشکیل دهنده جامعه عراق در آن حضور  داشته باشند و رهبری آن را یک گروه سیاسی منسجم، هماهنگ و دارای دیدگاه یکپارچه برعهده بگیرد.
توافقات نهایی ما پس از مشخص شدن نتایج انتخابات و شناخت تصمیم شهروندان اعلام خواهد شد.
تاکید بر اهمیت یکپارچگی گفتمان سیاسی در چارچوب دیدگاههای ملی و تقویت آن از طریق گفتگوی سازنده و صادقانه میان گروههای سیاسی
تاکید بر رقابت شرافتمندانه و ارائه برنامه های انتخاباتی که بحرانهای مردم را حل کند.

* محورهای مهم برنامه انتخاباتی ائتلاف المواطن
ائتلاف المواطن برنامه انتخاباتی خود را با آیه "وَقُلِ اعْمَلُوا فَسَيَرَى اللَّهُ عَمَلَكُمْ وَرَسُولُهُ وَالْمُؤْمِنُونَ"(آیه 105 سوره مبارکه توبه) آغاز کرده است.
این برنامه شامل محورهای زیر است :
برنامه توسعه و تحول دموکراتیک
مساله اصلاح اقتصادی
استراتژی های اصلاح و توسعه اقتصادی
چشم اندازها و امکانات اقتصاد عراق
اولویتها و معیارهای اصلاح
توسعه اقتصادی
مسیرهای کلی توسعه
سازوکارهای اجرا و پیگیری
سرمایه گذاری
دیدگاه  ائتلاف المواطن درباره سیاست نفتی
برنامه توسعه بخش نفتی
معیارهای ارزیابی سیاست نفتی
قانونگذاری و قوانین
رابطه با مناطق و دولتهای محلی
روابط با کشورهای همسایه در زمینه نفتی
تکیه بر اصل منافع مشترک با کشورهای همسایه برای برقراری رابطه متقابل در واردات و صادرات مشتقات نفتی و پتروشیمی
اجرای طرحهای صادرات گاز با کشورهای همسایه
اولویت دادن به طرحهای توسعه حوزه های مشترک با کشورهای همسایه
فعال سازی گذرگاه های بیشتر برای صادرات نفت خام با تمام کشورهای همجوار از جمله فعال سازی خط سوری و پیگیری خط لوله نفتی ایران عربستان و توسعه خط ترکیه و  اجرای خط نفتی با اردن
اصلاح سیاست مالی و پولی
نظام مالی و محاسباتی دولت
توسعه بخش خصوصی
اهمیت بخش خصوصی در توسعه اقتصادی
خصوصی سازی
طرحها و وامهای مسکن
واقعیت اسکان و چالشهای آن
توسعه صنعت ملی و اولویتهای نوسازی بخش صنعتی
انقلاب اداری
دلایل مشکل اداری
استراتژی انقلاب اداری
اهداف  انقلاب اداری
مبارزه با فساد
اصلاح بخش کشاورزی
امنیت غذایی
چالشهای پیش روی بخش کشاورزی در عراق
توسعه ثروت حیوانی
توسعه بخش گردشگری
قوانین صادرات و واردات
بخش ارتباطات
مساله بهبود زیست محیطی امنیتی
اهمیت فرهنگی اجتماعی و اخلاقی
فعال سازی تلاشهای اطلاعاتی
نظارت قانونگذاری
کارت یکپارچه شهروندی
واقعیت بهداشت در عراق و اهداف برنامه ائتلاف المواطن
شاخصهای بهداشت عمومی
کارت بهداشتی
توسعه زیست محیطی
مشکل آلودگی هوا
مشکل مین ها
مساله آموزش و پرورش و برنامه ائتلاف المواطن برای توسعه نظام آموزش
طرح مبارزه با بیسوادی
مساله اصلاح سیاسی
قانون احزاب
نظام فدرال
حمایت از عشایر عراق و فعال سازی نقش آنها
اصلاح قوه قضائیه
سیاست خارجی
وضع پایتخت و استان بغداد
مشکل آبی
اصلاح بخش حمل و نقل و مواصلاتی
حقوق بشر
تحکیم آزادیها در عراق
توانمند سازی زنان، خانواده و جوانان
وضع کودکان
بخش جوانان
فرهنگ و هنر
رسانه ها

* سیاست خارجی
نظر به اهمیت سیاست خارجی عراق و همچنین نقش تاثیرگذار این ائتلاف به عنوان یکی از ائتلافهای مهم صحنه سیاسی عراق، نظرات و دیدگاههای ائتلاف المواطن درباره سیاست خارجی به طور کامل در زیر آورده می شود:
"سیاستهای رژیم سابق(رژیم بعثی صدام معدوم) تاثیر زیادی در انزوای عراق و پسرفت و عقب ماندگی آشکار سیاست خارجی داشه است.
نکته قابل توجه این است که انزوای عراق در دوران محاصره بین المللی که در دهه نود قرن گذشته بر کشور تحمیل شد، با تغییرات ژئوپولیتیکی و اقتصادی عظمیمی همزمان شد که جهان از سال 1989 میلادی شاهد آن بود و همچنین امواج جهانی سازی و انعطاف پذیری و آزادسازی اقتصادی منجر به تغییر ریشه ای و بنیادین در روابط  اقتصادی بین المللی شد.
انزوای عراق و عقب ماندن کشور از این تحولات شگرف سبب به حاشیه رفتن نقش فعالیت دیپلماسی عراق شد و تا حد روابط حاشیه ای و اقدامات شغلی روتینی ساده تنزل یافت.
* مشکلات و موانع سیاست خارجی
تمام تلاشهایی که دولتهای پس از سقوط رژیم سابق برای ایجاد تغییر کیفی و اساسی در سیاست خارجی عراق انجام دادند در سطح چالشهای بزرگی که عراق پس از تغییر با آن روبرو شد، نبود.
کافی  است برای داوری و ارزیابی میزان شایستگی این سیاست به نتایجی که طی سالهای گذشته محقق شد، نگاه بیندازیم که این نتایج نه تنها در تعامل جدی با پرونده های متعددی که رژیم سابق با کشورهای همسایه به جا گذاشت بلکه در جلب حمایت بین المللی برای آغاز عملیات سازندگی و بازسازی عراقی که سه دهه از نظامی گری و جنگها و محاصره آن را ویران کرد، نتایج اندکی بود.
* برنامه پیشنهادی ائتلاف المواطن برای سیاست خارجی
برنامه توسعه سیاست خارجی و دیپلماسی عراق شامل دو محور تدوین و اجرای سیاست خارجی و بررسی عملکرد وزارت خارجه و راههای توسعه آن به این شرح است :
اول : تدوین و اجرای سیاست خارجی
دوم : تعامل جدی و شایسته با تمام پرونده های معلق که همچنان فعالیت دیپلماسی عراق را با محدودیت شدید روبرو کرده است و با تاسف شدید باید گفت حجم پولهایی که در وزارت خارجه از سال 2003 تا کنون هزینه شده متناسب با دستاوردهای سیاست خارجی عراق نیست.
سوم : تمایل به اینکه فعالیت دیپلماسی عراق نقش فعال و موثری در حمایت و تقویت تلاشهای بازسازی و توسعه اقتصادی عراق داشته باشد. بدیهی است که عراق نیاز مبرم و شدیدی به حمایت بین المللی به ویژه در افزایش جلب سرمایه گذاریهای بین المللی و به دست آوردن تکنولوژی و تقویت روابط تجاری و مالی متعادل
سیاست خارجی عراق همچنان به سبب نبود دیپلماسی اقتصادی فعال و موثر دچار ضعف آشکار در این زمینه است.
*  ارزیابی عملکرد وزارت خارجه و راههای توسعه آن
- نیاز مبرم به اصلاح سریع و جدی مرکزی که شبکه دیپلماسی گسترده ای با آن مرتبط است به منظور اصلاح عملکرد سفارتخانه های ما(عراق) در خارج وجود دارد که این مساله مستلزم تکیه بر این موارد است :
-  انجام مطالعه و بررسی هماهنگی مشورتی میان کمیته روابط خارجی پارلمان و وزارت خارجه
-  اهتمام به مرکز خدمت خارجی و انتخاب کادر شایسته و اتخاذ شیوه هایی برای تضمین ارتقای سطح تربیت و آموزش کادر دیپلماسی
-  تاکید بر قرار گرفتن معیار ایمان به روند سیاسی دموکراتیک و معیار شایستگی و سلامت و قدرت اراده در انتخاب نمایندگان و مدیران ادارات در وزارت خارجه.
- آماده کردن طرحی برای وزارت خارجه که سفرا در چارچوب رویکرد دولت بر اساس آن عمل کنند.
- بازنگری فراگیر و جدی سیاست خارجی عراق برای موفقیت ماموریت سفرا
* ویژگیهای یک سفیر :
شخصیت مقبول و برخوردار از سطح عالی فرهنگ عمومی و شایستگی در تعامل با جوامعی که در آن فعالیت می کند.
تسلط به زبان کشوری که در آن کشور خدمت می کند.
از سطح بالای آموزشی که کمتر از فوق لیسانس نباشد، برخوردار باشد.
داشتن تجربه حداقل 10 ساله خدمت در اداره دولتی و مدت قانونی را در مرکز خدمت خارجی گذرانده باشد به طوری که با سیاستهای پروتوکلی و دیپلماسی به طور کامل آشنا باشد.

روابط منطقه ای
- ائتلاف المواطن ایمان دارد که ماموریت ساخت عراق جدید و موفقیت طرح سیاسی و حمایت از مردم در برابر طرحهای تروریسم و گرداب خشونت با انواع ان، نیازمند سرمایه گذاری گسترده در سیاست خارجی است که بر  احترام به اراده مردم در تعیین سرنوشت و بسط حاکمیت بر اراضی و حفظ هویت ملی با تکیه بر منافع مشترک و احترام متقابل در زمینه همکاری بین المللی و عدم دخالت در امور داخلی باشد.
با وجود  تلاشهای دیپلماسی عراقی در طول سالهای گذشته در این زمینه، همچنان نیاز مبرمی به ترسیم روابط متوازن و مستحکم با کشورهای همجوار عربی و اسلامی منطقه احساس می شود زیرا این نیاز در پاسخ به مطالبات منطقه در تحقق ثبات و شکوفایی و امنیت به دور از رویکرد خصمانه و تجاوزکارانه ای وجود دارد که سران رژیم سابق در مقابل کشورهای همسایه در پیش می گرفتند.
ائتلاف المواطن علاقه مند است تا سیاست خارجی قادر به رفع نگرانی ها و دغدغه ها در خصوص توسعه روند سیاسی را در پیش گیرد و در عین حال بر ایجاد پایه ای برای منافع اقتصادی به عنوان وسیله ای برای توسعه روابط و ادامه آن با اعتقاد به ضرورت عدم دخالت در امور دیگران تاکید می کند.
- ائتلاف المواطن بر ضرورت اینکه عراق سیاست متوازن و منافع متقابل را در برقراری روابط مستحکم با همسایگان در پیش بگیرد، تاکید دارد.
راههای تقویت روابط منطقه ای
ائتلاف  المواطن معتقد است محیط منطقه ای آرام نقش بسزایی در شکوفایی منطقه و رفاه ملتهایش دارد و بر این اساس عراق باید تلاش کند تا عامل ثبات اصلی در منطقه باشد و در این چارچوب هدف برنامه ائتلاف المواطن، ترسیم سیاستهای اقتصادی خارجی است که دربرگیرنده طرحهای راهبردی در امور نفت، گاز، آب، برق، حمل و نقل، تجارت و طرحهای کانالهای گردشگری که شامل ترکیه، ایران، سوریه، اردن، کویت و عربستان سعودی باشد. شیوه انسجام و یکپارچگی اقتصادی منطقه ای که ائتلاف المواطن در پیش گرفته، کاهش حجم مخاطرات و تهدیدهایی که منطقه با آن روبرو است را تضمین می کند و حتی به تحکیم و تقویت آن در برابر  پیامدهای تروریسم و تلاشها برای متلاشی کردن بافت اجتماعی کمک می کند. با این شیوه عراق می تواند بسیاری از موانع سیاسی موجود با همسایگانش را پشت سر گذارد و حتی شامل کشورهای عضو شورای همکاری و دیگر کشورهای منطقه شود .
ائتلاف المواطن ، کشورهای منطقه را به تفاهم جدی دعوت می کند زیرا به گفتگو به عنوان اساس و پایه ای برای حل  تمام پرونده هایی که عراق از گذشته به  ارث برده یا پرونده هایی که در زمانهای اخیر ایجاد شده ایمان دارد. برنامه ائتلاف المواطن همچنین دربرگیرنده تلاشهای دیپلماتیک و سیاسی و فعال سازی کمیته های فنی مشترک در چارچوب توافقات و قطعنامه های بین المللی برای حل مسائل زیر است :
مساله آبها با ترکیه، سوریه و ایران
تعامل با بحران سوریه بر اساس منافع عالی ملی
تلاش برای حل پرونده های باقی مانده با کویت
دفاع از حقوق و منافع عراقیها در کشورهای همسایه
تلاش برای حل پرونده های موجود با همسایگان
تلاش برای حل پرونده حوزه های نفتی مشترک و تاسیسات نفتی با کشورهای همسایه
در چارچوب روابط با کشورهای عضو شورای همکاری(خلیج فارس)، ائتلاف المواطن بر اهمیت توسعه روابط عراق با این کشورها بر این اساس تاکید می کند:
- تقویت فرصتهای گفتگو با کشورهای منطقه و در راس آنها، پادشاهی عربستان سعودی از طریق تشکیل کمیته گفتگوی مشترک برای ترسیم فضای استراتژیکی برای همکاری سیاسی و اقتصادی و امنیتی
- ایجاد سازوکارهایی برای تفاهم گسترده تر میان این کشورها بر اساس منافع و مصالح مشترک و جذب آنها برای مشارکت در بازسازی عراق و فراهم کردن فرصتهای سرمایه گذاری
فعالیت مشترک در سایه تغییرات جهانی برای مشخص کردن تهدیدهای مشترک علیه منطقه و عوامل ثبات آن
تکاپو برای بخشش بدهیهای عراق به این کشورها همانند کشورهای دیگر
* روابط با کشورهای عربی
ائتلاف المواطن، اتحادیه عرب را چارچوب سیاسی، اقتصادی و اجتماعی جامع برای مجموعه عربی قلمداد می کند و به خاطر اینکه عراق یکی از اعضای موسسه آن است، تلاش می کند تا روابط عراقی عربی مسیر طبیعی خود را بازیابد، ائتلاف المواطن بر پیشبرد سیاستهایی تاکید می کند تا عراق بتواند نقش خود را در حمایت از مسائل عربی در زمینه های مختلف بازیابد و در رویارویی با چالشها و در راس آنها مساله ملت فلسطین و حق آنها در تعیین سرنوشت خود و بازپس گیری حقوق  و تشکیل کشور مستقل مشارکت و در زمینه حل بحران سوریه از راه سیاسی و پایان دادن به گرداب خشونت در این کشور همکاری کند.
* روابط با کشورهای اسلامی
ائتلاف المواطن بر اهمیت نقش سازمان کنفرانس(همکاری) اسلامی در وحدت و نزدیک کردن مواضع به یکدیگر در زمانی بسیار حساس که دشواریها و چالشها و خطرات بزرگی وجود دارد، تاکید می کند.
این سازمان مسئولیت تاریخی در مقابله با موج تروریسم و افراط گرایی و طایفه گری در کشورهای  اسلامی بر عهده دارد.
ائتلاف المواطن معتقد است که تلاش برای همکاری و ایجاد انسجام و همبستگی میان مسلمانان و همچنین تلاش برای پیشبرد چرخ توسعه به منظور دور نگه داشتن آن از فتنه های طایفه ای تنها راه مقابله با چالشهایی است که ملتهای اسلامی با آن روبرو هستند.
* روابط با جامعه جهانی
عراق به حمایت جامعه بین المللی در مسیر بازسازی و سازندگی کشور چشم دوخته است. ائتلاف  المواطن از نقش سازمان ملل متحد پس از سقوط رژیم گذشته و تلاش مستمر در حمایت از عراقی ها در تقویت تجربه سیاسی خود و برطرف کردن دشواریها و مشکلات پیش روی آنها در زمینه حمایت از بازسازی و توسعه و مقابله با تروریسم تمجید می کند.
* دیدگاه ائتلاف حکیم درباره رابطه با آمریکا
ائتلاف المواطن درباره روابط با ایالات متحده آمریکا بار دیگر بر اهمیت روابط موجود میان دو طرف و تقویت آن تاکید می کند به طوری که منافع مورد نظر در زمینه های سرمایه گذاری را برای ملت عراق به ارمغان بیاورد و از تجربه جهانی در زمینه مبارزه با تروریسم و  همکاری اطلاعاتی برای مقابله با آن استفاده کند و از عراق در زمینه های مختلف توسعه و پزشکی و نظامی حمایت کند.  تحکیم پایه هایی برای آینده همکاری مبتنی بر احترام کامل به حاکمیت و عدم دخالت و اعمال فشار و برقراری روابط برابر که بتواند از  استقلال عراق و حاکمیت آن محافظت کند.
* نظر ائتلاف المواطن درباره رابطه با اتحادیه اروپا
ائتلاف المواطن، تعامل با کشورهای  عضو اتحادیه اروپا را فرصیتی برای ادامه همکاری مثبت در زمینه های توسعه تجربه سیاسی و حمایت از حقوق بشر و نوسازی سیستمهای اداری و مالی و آموزش کادرها و غیره و نیز در زمینه سرمایه گذاری قلمداد می کند به طوری که دروازه ای برای تقویت روابط اقتصادی به ویژه در زمینه های انرژی و زیرساختهای کشاورزی و صنعتی تشکیل می  دهد و بر این اساس عراق می تواند منبع مهمی برای صادرات گاز از طریق همکاری با کشورهای همسایه برای رفع نیازهای کشورهای اروپایی باشد.
* دیدگاه ائتلاف حکیم درباره روابط عراق با روسیه و چین
ائتلاف المواطن، همکاری با روسیه و چین در زمینه های مختلف را مهم می داند. عراق قدرت تضمین صادرات انرژی را برای رفع نیازهای رشد  اقتصادی در چین داراست و در نتیجه مشارکت در توسعه بخش نفتی عراق به تحقق این هدف مهم و حیاتی کمک خواهد کرد. ائتلاف المواطن همچنین بر  تلاش برای استفاده از تجارب روسیه و شرکایش تاکید می کند.
ائتلاف المواطن برای توسعه روابط خود با کشورهای شرق آسیا تلاش می کند، موفقیت الگوهای توسعه در کره جنوبی، ژاپن، مالزی، هند و کشورهای دیگر زمینه را برای استفاده از تجارب و امکانات این کشورها در پایه ریزی اقتصاد و بازسازی عراق فراهم می کند.
* مهمترین نامزدهای ائتلاف المواطن
حوزه انتخابیه بغداد(پایتخت)
ائتلاف المواطن در این حوزه، 138 نامزد معرفی کرده است که بیشترین تعداد نامزدهای این ائتلاف مربوط به این استان است مهمترین نامزدهای المواطن :
باقر جبر الزبیدی
احمد عبدالهادی الجلبی
ابراهیم محمد علی بحرالعلوم
لیلی الخفاجی
شیخ فواز الجربا الشمری
عبدالجبار رهیف العبودی
وحیم صهیود لازم  الدراجی
شیخ همام حمودی
حوزه انتخابیه بصره
ائتلاف المواطن،50 نامزد در حوزه انتخابیه بصره معرفی کرده است که از جمله می توان به سید فرات محسن سعید الشرع ، عامر حسین جاسم علی، شیخ حسین الاسدی، بثینه حمزه الخفاجی و بشری جبر الساعدی اشاره کرد.
حوزه انتخابیه استان نینوی
ائتلاف المواطن در این حوزه، 37 نامزد دارد که مهمترین آنها شیخ محمد تقی المولی است.
حوزه انتخابیه نجف اشرف
ائتلاف المواطن در این حوزه، 24 نامزد دارد . منصور عبدالمحسن عبود الاسدی و مازن الشیخ راضی از جمله نامزدهای این حوزه هستند که البته سن بالایی هم دارند.
حوزه انتخابیه کربلای معلی
ائتلاف المواطن در این حوزه، 22 نامزد دارد که شیخ ستار جبار الکربلائی و حمید حداد موکر البطاط از جمله این نامزدها هستند.
حوزه انتخابیه القادسیه
ائتلاف المواطن در این حوزه 22 نامزد دارد که شیخ قائد فاهم الزبیدی، حامد موسی الخضری و شیخ حسین علی الشعلان از جمله این نامزدها هستند.
حوزه انتخابیه استان بابل
ائتلاف المواطن در این استان، 34 نامزد دارد که حمید رشید نوری الشافعی، علاء عبدالستار عبدالحمید و جواد کاظم الجنابی از جمله این نامزدها به شمار می روند.
حوزه انتخابیه میسان
ائتلاف المواطن در این حوزه، 20 نامزد معرفی کرده است که حسن راضی کاظم الساری و فیصل غازی حسین الزبیدی از جمله این نامزدها هستند.
حوزه انتخابیه استان ذی قار
ائتلاف المواطن در این حوزه انتخابیه، 38 نامزد دارد که هیثم عزیز عادل الحمدانی و عبدالامیر حسن الدبی از جمله این نامزدها به شمار می روند.
حوزه انتخابیه استان المثنی
ائتلاف المواطن در این حوزه، 14 نامزد معرفی کرده است که از جمله این افراد می توان به فالح ساری و حاکم خزعل خشان اشاره کرد.
حوزه انتخابیه استان واسط
ائتلاف المواطن در این حوزه، 22 نامزد معرفی کرده است که علی حمود کتیب الشمری و حسین علی سعود از جمله این افراد هستند.
حوزه انتخابیه استان دیالی
28 نامزد ائتلاف المواطن در این استان برای راهیابی به پارلمان آتی عراق با نامزدهای دیگر گروههای سیاسی رقابت می کنند که قاسم احمد البیاتی و نهاد مهدی جبار السعدی از جمله این افراد به شمار می روند.
حوزه انتخابیه صلاح الدین
ائتلاف المواطن در حوزه انتخابیه استان صلاح الدین، 24 نامزد معرفی کرده است که از جمله می توان به محسن فرحان محمد و هیفاء عبدالامیر البلداوی اشاره کرد.

مواضع و دیدگاههای سید عمار حکیم :
عمار حکیم سیاستمدار جوان شیعه که ریاست ائتلاف المواطن را برعهده  دارد، متولد 1971 میلادی در نجف اشرف است که پس از درگذشت سید عبدالعزیز حکیم پدرش در آگوست 2009، به ریاست مجلس اعلای اسلامی عراق انتخاب شد.
عمار حکیم رئیس ائتلاف المواطن در جریان اعلام برنامه انتخاباتی به نامزدهای این ائتلاف گفته است با سکوت فعالیت کنید و شعله تغییر را به سوی شرایط بهتر به دست بگیرید.
وی گفته بود ائتلاف المواطن، نام شهروندان را یدک می کشد و شعار پیروزی شهروندان بر فساد و  تروریسم و تضییع حقوق و ثروتها را سر می دهد و برنامه انتخاباتی را که با واقعیتها تناسب دارد و اشتباهات و مشکلات را مشخص کرده و برای آنها راه حلهای ریشه ای ارائه می کند.
حکیم از نامزدهای ائتلاف متبوع خود خواسته است به هجمه دیگران و اهانتهایشان توجهی نکنند.
وی رقبای خود را به ضعفایی تشبیه کرد که برای حذف و همچنین ناسزاگویی و اتهام زنی تلاش می کنند.
حکیم گفته بود رقابت ائتلاف المواطن در انتخابات رقابت طرح و برنامه و دیدگاه است نه درگیری و حذف و خصومت ورزی.
وی طرح ائتلاف خود را مبتنی بر فعالیت سیاسی بر اساس نظریه گروه قدرتمند منسجم و انقلاب اداری توصیف کرد.
گمانه زنی هایی درباره احتمال ائتلاف ایاد علاوی رئیس ائتلاف الوطنیه با ائتلاف سید عمار حکیم و همچنین جریان صدر پس از انتخابات آتی برای تشکیل سومین دولت منتخب پس از سرنگونی صدام مطرح شده است که سخنان ایاد علاوی در این زمینه این احتمال را تقویت کرده است.
منبع: خبرگزاری تسنیم

پربیننده ترین خبرها