حذف احزاب طالبانی و بارزانی از فهرست تروریستی آمریکا

حذف احزاب طالبانی و بارزانی از فهرست تروریستی آمریکا
يکشنبه 23 آذر 1393 - 14:08

کنگره آمریکا حزب اتحادیه میهنی کردستان عراق به ریاست جلال طالبانی و حزب دموکرات کردستان به ریاست مسعود بارزانی را از لیست سازمان های تروریستی آمریکا حذف کرد.

به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم، " بريت مك كرك " معاون وزیر خارجه آمریکا درامور عراق در صفحه تویتر خود اعلام کرد، کنگره آمریکا اسامی حزب های اتحادیه میهنی کردستان و حزب دموکرات کردستان عراق را از لیست سازمان های تروریستی حذف کرد ، زیرا این دسته بندی ناعادلانه مانع سفر کردها به آمریکا شد؛ و حل و فصل این مشکل مایه خرسندی من است.

سایت شبکه عراقی سومریه نیوز خاطرنشان کرد که معاون فرستاده ویژه ریاست ائتلاف بین المللی مبارزه با داعش هم در صفحه تویتر خود نوشت: اقدام کنگره آمریکا به سال ها رفتار ناعادلانه در زمینه مهاجرت پایان می بخشد.

درهمین ارتباط ، خبرگزاری آناتولی ترکیه به نقل از " فؤاد حسين" رئیس دفتر ریاست منطقه کردستان در شمال عراق گزارش داد دولت آمریکا به آن ها اطلاع داده است که اسامی این دو حزب کرد را از فهرست سازمان های تروریستی خارج کرده است.

وی افزود که پیش نویس این تصمیم برای باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا فرستاده می شود تا آن را امضا کند و انتظار می رود که این پیش نویس به امضای اوباما برسد.

این تصمیم پس از آن اتخاد شد که کنگره آمریکا روز جمعه لایحه بودجه دفاعی را که سیاست های دفاعی آمریکا و بودجه نظامی را تا اکتبر آینده مشخص می کند، تصویب کرد.

به موجب این تصمیم، اعضای سابق یا فعلی حزب های اتحادیه میهنی کردستان و دموکرات کردستان یا کسانی که در دهه های گذشته این دو حزب را یاری کرده اند، می توانند آزادانه به آمریکا سفر کنند و امکان گسترش همکاری در سطح گسترده میان مناطق تحت سلطه این دو حزب یعنی منطقه کردستان عراق و واشنگتن وجود دارد.

واشنگتن به موجب قانون ملی صادر شده پس از حملات یازده سپتامبر2001 ، حزب اتحادیه میهنی کردستان و حزب دموکرات کردستان را به ویژه به علت فعالیت آنان در جریان درگیری های میان کردها در دهه نود قرن گذشته در فهرست سازمان های تروریستی قرار داد.

دسته بندی ها :

پربیننده ترین خبرها